Чака се слаба реколта от череши

28.05.2012 | 14:56
по статията работи: Петър Чернев
Освен слаба реколта в Кюстендилско очакват и слаба печалба
Чака се слаба реколта от череши

Не се очаква добра реколта от череши тази година. Това съобщи в интервю за Агенция „Фокус” ст.н.с. д-р Аргир Живондов – директор на Института по Овощарство – Пловдив. Причини за лошата реколтаса зимните студове и продължителните валежи през пролетта.

„През януари и февруари имаше дори и минус 28 градуса, когато измръзваха плодните пъпки. След това през пролетта имаше слани, имаше минусови температури. На 2 април имаше минус 2 градуса точно по време на цъфтежа на черешите в Пловдив. Това на много места елиминира реколтата на 100%”, обясни д-р Живондов.

В същото време в Родопската яка в основни черешопроизводителни райони като Куклен, Брестник, Долни Водин, Марково, Първенец, Брестовица, Перущица, реколтата е много добра и голяма. Тя обаче е била сполетяна от друга беда триседмични постоянни валежи. По този повод експертът обясни: "В продължение на повече от 20 дни вече всеки ден вали. Това доведе до напукване на черешите. Дори неузрелите. По-късните сортове и те се напукаха. След напукването следва гниене на плодовете, при което реколтата отново е под въпрос. Бяха набрани само от най-ранните сортове – „Бигаро бюрла” – като основен такъв някакви количества череши, които се изкупуваха на различни цени".

Надеждите на производителите са цената на късните череши да достигне 3 лева за килограм. В Кюстендилско 50 на сто от ранните добиви са брак, информира bTV.

Село Горна Козица е пълно с черешови насаждения. Първите плодове предсказват лоша реколта. Почти всички череши са силно напукани и загнили. Ако дъждовете продължат, производителите прогнозират изключително слаба реколта каквато не помнят от години. "Имахме люта зима, имаше падане на температурите в известен период точно в цъфтеж и това е една от причините за по-малка реколта”, обясни производителят на череши Валери Чавдаров.

Освен слаба реколта местните очакват и слаба печалба. Някои изчислиха, че ще останат с 10 ст. на килограм, след като платят на берачите и приспаднат други разходи.

Хората са чули, че на пазарите в големите градове черешите внос от Венецуела например се продават по 50 лева за килограм. Твърдят обаче, че вносните плодове отстъпват по вкус на родните, дори и да отговарят на нововъведения стандарт.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....