Правителството одобри промяна в Устройствения правилник на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), с която броят на заместник-министрите се увеличава от три на четири.
Промяната е продиктувана от необходимостта от засилване на управленския екип при разработването на прилагането на нови политики, съобщи пресслужбата на кабинета.
"Ресор "Енергетика" ще бъде поверен на четвърти заместник-министър", обясни министър Трайчо Трайков след заседанието на Министерския съвет. Името на новия заместник ще стане известно до дни, добави министърът, цитиран от БТА.
Мотивите за това решение са, че ресорът е огромен, а в началото на тази година към него е включена и цялата дейност по управлението на подземните богатства и даването им на концесия.
Министърът коментира и някои от големите енергийни проекти у нас.
Според него при АЕЦ „Белене" "нещата вече са вкарани в правилните релси на работа да доведат накрая до положително или отрицателно решение за сключването на проекта, общо решение".
"Вчера г-н Комаров (заместник генералният директор на "Росатом" Кирил Комаров - бел.авт.), ако правилно са предадени думите му от медиите, е казал, че Русия предлага на България осъществяване на проекта без влагането на нито една стотинка допълнително живи пари. Това е наша теза във финансовата работна група още от началото на процеса", обясни министърът, цитиран от Агенция "Фокус". Той отбеляза, че засега не сме получили от руската страна задоволително обяснение как точно ще стане това, което тя предлага. "Очакваме с нетърпение следващото заседание на работната група, на което допълнително да бъде изяснено това", каза министърът, цитиран от БГНЕС.
Трайков каза още, че проектът за междусистемна газова връзка с Гърция се движи не само по план, а "по-бързо от плана". Провеждат се дейности по ПУП, ОВОС, работи се по техническия проект. Последната среща с Генерална дирекция "Енергетика" на Европейската комисия (ЕК) е била през септември в София и е отчетено, че всичко се изпълнява според изискванията. "Вече има фактурирани разходи, които са малки суми, но могат да бъдат предявени за възстановяване. Изчакваме промяната на бенефициента на безвъзмездната помощ от 45 милиона евро, като през януари бенефициентът трябва да е проектната компания, която вече съществува", обясни енергийният министър. Той допълни, че не отговарят на истината твърденията, че ще бъдат загубени пари по този проект.
Министърът коментира продажбата на електроразпределителното дружество, обслужващо Североизточна България от Е.ОН с думите: "Оттегля се една компания, а прави сериозни инвестиции друга компания". Той отбеляза, че Е.ОН е единственото ЕРП, което не изпълнява инвестиционната си програма. Той обаче счита, че компанията, на която Е.ОН продаде своето подразделение в България, в крайна сметка ще изпълни инвестиционната програма. В противен случай трябва да последват санкции от страна на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Актуална информация за енергийна новина номер 1 днес - оттеглянето на България от проекта "Бургас-Александруполис", може да прочетете тук.