Руската държавна корпорация „Росатом” е готова вместо два енергоблока за АЕЦ „Белене” да построи нов реактор в АЕЦ „Козлодуй”.
"Клиентът винаги е прав. За вашите пари – всякакъв каприз”, коментира директорът на "Росатом" Сергей Кириенко. Същевременно той предупреди, че за новия проект ще е нужда продължителна подготовка: „В най-добрия случай работата ще започне след три-четири години”. Сега се работи активно около подготовката за новата поръчка, а „домакинстващите обекти работят по разрешаването на съществуващите въпроси, включително по изплащането на вече свършената работа”.
Изявлението на Кириенко беше публикувано от агенция ИТАР-ТАСС само два дни след като министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев призна, че разширяването на козлодуйската централа е невъзможно без руска помощ, информира БНР.
Според директора на "Росатом" строежът на нова мощност в АЕЦ "Козлодуй" вместо изграждането на АЕЦ "Белене" не е икономически обосновано. Той добавя, че компанията ще се отнесе с уважение към исканията на българското правителство.
"Най-вероятният вариант за АЕЦ „Козлодуй” е с готовия реактор да имаме руска ядрена част и диверцифицирана неядрена част". Това каза впоследствие пред журналисти в парламента министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев във връзка с изграждането на VII блок в АЕЦ „Козлодуй”, предаде репортер на Агенция „Фокус”.
За диверсификация ще бъде изградена и неядрена част, но засега министърът се въздържа да каже колко би струвала тя, информира БТА. Ядрената е около 35-40% от строителството на новия блок, който, най-вероятно, ще бъде изграден от "Атомстройекспорт".
"Това не е предложение на българското правителство към руската компания, не е допълнително споразумение, а по-скоро един от обсъжданите варианти при срещите в Русия", подчерта министърът, цитиран от БТА.
В края на март България реши да се откаже от проекта за строителството на АЕЦ „Белене”. Почти готовият реактор от строящата се централа ще бъде прехвърлен в АЕЦ "Козлодуй”. По този начин общият брой на работещите енергоблокове в единствената действаща в страната атомна електроцентрала ще достигне 3. Същевременно беше взето решение на мястото на площадката на "Белене" да бъде построена газова такава.
*Информацията е актуализирана към 14 ч.