Apple, Google, Microsoft, Twitter и още 59 технологични компании, инвеститори, неправителствени и търговски организации формираха обединение, което ще призове американската Националната агенция за сигурност (NSA) за по-голяма прозрачност при операциите за следене.
Въпросните компании често са цел на съдебни решения от страната на специализирания съд FISA, който изисква от тях информация за данни на потребители. Сега тяхното желание е правителството да дава повече информация за начините, по които използва тази информация.
Наред с това технологичните колоси подготвиха писмо до властите, в което искат да им се позволи да публикуват редовни доклади, в които да споделят повече данни за хората, чиито профили и лични данни се следят от службите.
В писмото си компаниите искат да могат да публикуват информация за броя на следените лица и устройства, за които е поискана информация и колко запитвания са били направени за "комуникационното съдържание, базисната информация за абоната и/или друга информация“.
Подобни доклади от години се публикуват от органите на реда в САЩ, без това да попречи по някакъв начин на разследваните престъпления. Желанието на алианса от компании е подобна практика да се въведе и при службите, отговарящи за американската национална сигурност.
Писмото, което бе направено обществено достояние от AllThingsD, ще бъде изпратено на NSA днес (18.07).
Исканията за повече прозрачност идва след разкритията на бившия служител на NSA Едуард Сноуден, че службите следят масово телефонните разговори и интернет акаунтите на милиони потребители в
САЩ и извън страната. Тогава стана ясно, че за да брани американците от вътрешни и външни врагове, NSA е разработила проекта PRISM, който позволява следенето на потребителите на
водещите технологични компании в страната.