Изпълнителният директор на Държавен Фонд "Земеделие" - Разплащателна Агенция Калина Илиева подписа договор с Националната асоциация на млекопреработвателите за промоционалната програма "Информационен проект за промотиране на млечни продукти - бяло саламурено сирене и кашкавал, на вътрешния пазар в Германия и Испания" на стойност 6 200 345 лева. Половината от бюджета на проекта се финансира от ЕС, а 30% ще се съфинансират със средства на ДФ "Земеделие".
Това е първата програма, предложена самостоятелно от българска асоциация, която е одобрена от Европейската комисия. Тя ще се изпълнява за период от три години, като традиционните български продукти ще се рекламират чрез телевизионни клипове, статии в печатни издания и презентации в специализирани панаири и изложби, съобщават от ДФЗ.
През миналата година Европейската Комисия одобри първата за България мултинационална промоционална програма "Европейско сирене, моля", която се изпълнява съвместно от млекопреработвателните асоциации от България и Кипър и е насочена за млечни продукти в Русия и Украйна. От българска страна проектът беше подготвен от Асоциацията на млекопреработвателите в България и бюджетът възлиза на 3 902 212 лева като отново 50% от бюджета се финансира от ЕС, а 30% се съфинансира от ДФ "Земеделие".
Програмите за промоция на земеделски или хранителни продукти могат да се разработват от сдружения на производители или търговци, които са национално представителни. Кандидатстването по тях става в Министерството на земеделието и храните (МЗХ), като документи се подават в срок до 31 март за трети страни и до 30 ноември за вътрешния европейски пазар.
Постоянната консултативна комисия към МЗХ определя кои промоционални програми могат да бъдат предложени за утвърждаване от министъра на земеделието и храните и след това изпратени за одобрение и от Европейската комисия. Договорите се сключват с Разплащателната агенция, след като се одобрят от Европейската Комисия.
След преразглеждане на удържани санкции по националните доплащания за животните за 2009 г., вчера от ДФЗ бяха преведени около 2 млн. лв. допълнителни средства на животновъдите. Изплащането на тази сума стана възможно след проведена през февруари 2010 г. техническа среща в Брюксел, на която беше уточнено в кои случаи санкциите по схемите за национални доплащания за животни могат да се преразгледат. В резултат на проведените консултации с ЕК и по указания на МЗХ беше разработена и утвърдена нова процедура за налагане на санкции при наддеклариране на животните.
От общо 2722 санкционирани животновъди през декември по старата процедура, след преразглеждане на глобите, средства вчера бяха изплатени на общо 2 643 земеделски стопани и по трите схеми за национални доплащания за 2009 г. - за отглеждане на говеда, необвързано с производството (НДЖ1); за отглеждане на овце-майки и/или кози-майки, необвързано с производството (НДЖ2) и за отглеждане на овце-майки и/или кози-майки, обвързано с производството (НДЖ3). На останалите 79 души, дори след преизчисляване на глобите по новата процедура, установените несъответствия в броя на декларираните от тях животни не позволяват допълнително изплащане на средства.
Старата процедура за санкциониране на фермерите, изготвена от предишното управление, предвиждаше директни глоби по Регламент 796 на Европейската комисия, който е много по- рестриктивен. Предвид това, че доплащанията за животните са национални, България договори с Брюксел по облекчена процедура.