"Настоящото посещение на българската правителствена делегация в Армения е стимул за по-нататъшното развитие на икономическите отношения между двете страни. Това заяви премиерът на Армения Тигран Саргсян след срещата си с българския си колега Бойко Борисов, проведена днес в столицата Ереван.
Първа стъпка в тази посока ще бъде провеждането на двустранен бизнес форум в София. Той ще бъде осъществен по време на предстоящото посещение, което беше уговорено днес. Конкретната дата ще бъде насрочена след приключването на изборите за Национално събрание в Армения през май тази година, информира пресцентърът на МС.
Според премира Борисов в рамките на подобен бизнес форум могат да бъдат договорени възможностите за сътрудничество и увеличаване на стокооборота между двете държави. Той добави: „Днес обсъдихме пускането на въздушна линия София-Ереван, която обаче смятаме, че не може да бъде ефективна без участието и на трета страна“. Основната област, в която може да бъдат реализирани конкретни стъпки и да се работи за задълбочаване на сътрудничеството, е туризмът.“Уникалните културни и исторически обекти в нашите две страни , а и в съседни, предоставят редица възможности за развитие на туризма“, допълни българският премиер Според него Армения трябва да работи активно и за премахването на визовия си режим, което още повече би допринесло за задълбочаване на икономическите отношенията.
"Бих искал да отбележа, че с голям интерес изучаваме опита на България в процеса на евроинтеграция на страната. Благодарни сме за предложението да се възползваме от вашия опит при провеждането на реформите в посока на развитието на интеграционните процеси, които надявам се, ще бъдат полезни и за нашата държава", заяви министър-председателят Тигран Саргсян.
По време на разговорите българският правителствен ръководител изрази подкрепата на страната ни за европейската интеграция на Армения и заяви готовността за съдействие и експертна помощ в този процес.
В рамките на официалното посещение в Ереван бяха подписани междуправителствено Споразумение за сътрудничество в областта на труда и социалната политика и Договор за сътрудничество между Арменския държавен педагогически университет "Х. Абовян" и Софийския университет "Св. Климент Охридски“. Борисов определи договора между двете висши училища като инвестиция в бъдещето на Армения и България. "Към момента СУ „Св.Климент Охридски“ предлага възможности за обучение в специалност „Арменистика“. „Ще продължим да обучаваме студентите, да осигуряваме изплащането на стипендии, защото това е инвестиция в бъдещето на двата народа“, допълни българският министър-председател.
Междувременно той обърка сирийската столица Дамаск с ливанската Бейрут. Това стана по време на изказването му след срещата с арменския премиер Саргсян, информира bTV.
Обяснявайки резултатите от разговорите с арменския си колега, българският министър-председател заяви: „Споделихме и тревогите си, които имаме за Сирия, защото (за българските журналисти казвам) те, арменците, имат доста голяма общност в Бейрут. Също се тревожат за процесите, които има там. Нашата позиция, на България и на ЕС - категорично сме против този режим и това, което се случва в момента, да се избиват граждани в Сирия”.
Тук член на делегацията даде знак на премиера, че е сбъркал, а той му отвърна въпросително: "Аз какво казах?”. Веднага след това Борисов се „поправи”: „Освен в Дамаск, в Сирия, имат голяма общност и в Ливан, в Бейрут – изключително много хора, които живеят в отделни точки на арабския свят, може би, затова така съм бил разбран, но тревогите им са много големи и за двете места - и за Ливан, и за Сирия".