Заради падналите през последните няколко денонощия валежи в Сливенско язовир "Асеновец" прелива от изпускателя си, но оттичащите се водни количества не представляват опасност за новоднения. Това съобщи заместник-кметът на Сливен инж. Иван Манчев, цитиран от БТА.
Според него съоръжението е под постоянно наблюдение от специалисти на "ВиК"-дружеството, което стопанисва язовира. "Асеновец" е един от основните източници на питейна вода за Сливен, с максимален обем от около 18 млн. куб м.
При снеготопене и в дъждовни години досега неведнъж е преливал и е извършвано контролираното му изпускане. Водите му се вливат в преминаваща през града река Асеновска.
По данни от общинския отдел за управление на кризи сумарно за последните денонощия валежите в района са над 100 литра на квадратен метър. От 8.00 ч. тази сутрин досега валялият почти без прекъсване дъжд е над 25 литра на квадратен метър.
От областното управление "Пожарна безопасност и защита на населението" съобщиха, че на територията на Сливенска област обстановката е нормална. Няма данни за наводнени райони и щети от валежите. Екипите на управлението са в готовност за предприемане на незабавни мерки, като е създадена е организация при необходимост да бъдат включени допълнителни сили и средства.
За днес в почти всички области на страната беше обявен код "жълто" заради очаквани обилни валежи. Нивата на почти всички реки ще се повишават заради обилните валежи днес и утре. Няма обаче сериозна опасност за населените места, увериха от Националния институт по метеорология и хидрология.
Къде е необходимо повишено внимание, съобщи пред БНР дежурният хидролог Весела Попова:
"По-сериозно внимание заслужават река Джулюница и река Росица, тъй като те са много пълноводни в момента, но въпреки това не смятам, че има опасност за населените места. През следващото денонощие на база метеорологичната обстановка водните нива в почти цялата страна ще се повишават, по-съществени повишения могат да се очакват в реките от централната част на северна България, река Осъм, река Вит, река Искър и река Янтра, както и на реките от Източно-беломорския басейн река Марица, река Арда и река Тунджа.
Особено внимание поради пълноводието си заслужават река Вит, река Осъм, тази тенденция ще се запази през следващите два дни вследствие на продължителните валежи, които се очакват", обясни тя.
На 28 май през нощта ще започне повишение на реките в Източна България.
Над 20 литра на квадратен метър е падналият в Сливен дъжд от снощи насам. От общинската дирекция за управление при кризи съобщиха, че нивото на реките се е повишило чувствително, но няма опасност от преливане, няма и сигнали за инциденти.
"Нивото на язовир "Тича" се повишава с 20 сантиметра на ден. До преливния ръб остават още метър и 80 сантиметра", съобщи управителят на "Напоителни системи" -Шумен Юлиян Въчев. Нивото на река Камчия е в норма, а коритото на река Врана, която се влива в Камчия при село Хан Крум, се следи на четири места.
"Обстановката в Хасковския регион след падналите валежи е спокойна. Няма критични точки и не съществува опасност от преливане на водоемите, които са под контрол", съобщи областният управител на Хасково Ирена Узунова. Реките Марица и Харманлийска са в нормални граници.
В Габровско обстановката също е спокойна, по данни на Областното управление "Пожарна безопасност и защита на населението". Преваляванията от дъжд са слаби, няма излезли от коритата си реки.