Обн. ДВ. бр.110 от 25 Ноември 1997г., изм. ДВ. бр.14 от 18 Февруари 2000г., изм. ДВ. бр.17 от 23 Февруари 2001г., изм. ДВ. бр.9 от 25 Януари 2002г.
1. дава и отнема разрешение за застрахователна дейност;
2. разрешава сливането, вливането, отделянето и разделянето на застрахователи, както и преотстъпването на застрахователен портфейл между застрахователи;
3. иска откриване на производство по несъстоятелност на застраховател и дава съгласие в случаите по чл. 68 от Закона за застраховането;
4. прави предложение за назначаване на синдик в производство по несъстоятелност и иска смяна на синдика, когато прецени, че той не изпълнява задълженията си и застрашава интересите на застрахованите;
5. прави предложение по чл. 71, ал. 1 от Закона за застраховането за назначаване на застъпник в производство по несъстоятелност по застраховки "Живот";
6. дава разрешение по чл. 9, ал. 3 от Закона за застраховането;
7. дава разрешение на застрахователните посредници за извършване на посредническа дейност в застраховането;
8. (отм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г.)
9. упражнява надзор по изпълнението на § 8, ал. 2, 3 и 4 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за застраховането от заварените застрахователи и при неизпълнение отнема даденото разрешение.
(2) Председател на съвета е министърът на финансите.
(3) Представителят на Асоциацията на българските застрахователи се избира за всяка календарна година на ротационен принцип в съответствие с нейния устав.
(4) Членовете на съвета участват в работата му лично и не могат да упълномощават други лица да ги представляват.
1. по негова инициатива;
2. по решение на съвета от предходно заседание;
3. (изм. - ДВ, бр. 17 от 2001 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) по инициатива на директора на Агенцията за застрахователен надзор.
(2) Дневният ред се изготвя от секретаря на съвета и се одобрява от неговия председател.
(3) Материалите, отнасящи се до включените в дневния ред въпроси, се изпращат на членовете от секретаря на съвета не по-късно от 7 дни преди датата на заседанието.
(2) Председателят на съвета определя условията и реда, при които други лица могат да присъстват на заседанията.
(2) Решенията на съвета се вземат с мнозинство 2/3 от членовете му.
(3) По изключение правото на глас на отделен член може да се упражни неприсъствено. В този случай вотът се изразява писмено и е неразделна част от протокола на заседанието.
(4) Съветът може да взема решения и неприсъствено чрез протокол, подписан от всички членове.
(2) Решенията на съвета, с изключение на отказите за издаване на разрешение за извършване на застрахователна дейност, подлежат на обжалване относно тяхната законосъобразност пред Върховния административен съд по реда на Закона за административното производство, като обжалването не спира тяхното изпълнение. Страна по съдебния спор е Министерският съвет.
(2) Протоколите се съхраняват от секретаря на съвета.
(3) За всяко заседание на съвета се води стенограма, която се съхранява за срок 3 години.
(2) Разрешенията се подписват от председателя и се подпечатват с печата на Министерския съвет.