Обн. ДВ. бр.47 от 18 Май 2001г., доп. ДВ. бр.9 от 3 Февруари 2004г.
(2) Офицерите, обучаващи се в академията за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър", се наричат слушатели, а гражданските лица - студенти.
(3) Академията:
1. провежда процедури за присъждане на научни степени и научни звания в съответствие с действащото законодателство;
2. провежда обучение за повишаване квалификацията на кадрови военнослужещи и граждански лица с висше образование;
3. признава завършени периоди на обучение в чуждестранни висши военни училища и/или военни академии в съответствие с действащото законодателство и по ред, определен в правилника за учебната дейност;
4. провежда система от курсове по специализирано езиково обучение, по щабна подготовка по тактиките, техниките и процедурите на НАТО и по подготовка за участие в мисии на международни организации и във военни учения с международно участие;
5. извършва научни и приложни изследвания по въпроси на сигурността, отбраната и военното дело;
6. извършва издателска, културна, спортна и други дейности в съответствие със спецификата на своята дейност;
7. осъществява и други дейности, възложени й от министъра на отбраната.
(2) На успешно завършилите академията слушатели и студенти се връчва нагръден знак. Статутът на нагръдния знак се определя със заповед на министъра на отбраната по предложение на академичния съвет.
(3) С решение на академичния съвет се учредяват плакети, вимпели и други отличителни знаци, като с тях се удостояват лица по ред, определен от началника на академията.
1. факултети;
2. департаменти;
3. институти;
4. филиали.
(2) Факултетите, институтите и филиалите се откриват, преобразуват и закриват от Министерския съвет.
(3) Департаментите се откриват, преобразуват и закриват от академичния съвет.
1. командване;
2. отдели.
1. центрове;
2. библиотеки;
3. лаборатории;
4. издателска база;
5. хотелска, спортна и други бази.
(2) Академичният съвет открива, преобразува и закрива обслужващите звена и определя тяхната структура и функциите на органите им за управление.
(2) Общото събрание се състои от 110 членове, които се избират чрез явно гласуване на събрания на общностите по ал. 1.
(3) Общото събрание на академията се свиква най-малко веднъж годишно от неговия председател по решение на академичния съвет по искане на началника на академията или на една четвърт от списъчния състав на събранието.
(4) За свикването на общото събрание членовете му се уведомяват от председателя на събранието не по-късно от 7 дни преди датата на заседанието чрез писмена покана, към която се прилага проектът на дневен ред и копие от материалите, предвидени за обсъждане.
(5) Общото събрание е редовно, ако до 30 минути след обявеното начало са регистрирани не по-малко от две трети от списъчния му състав. При определяне на кворума от списъчния състав се изключват лицата в отпуск при временна нетрудоспособност, поради бременност, раждане и осиновяване и за отглеждане на малко дете или в командировка извън страната. Общият брой на тези лица не може да бъде повече от една четвърт от броя на лицата в списъчния състав.
(6) При липса на кворум по ал. 5 заседанието се отлага с един час. Ако и тогава няма кворум, заседанието се отсрочва с една седмица.
(7) Заседанията на общото събрание са открити за всички членове на академичната общност. Те се ръководят от неговия председател, а в негово отсъствие - от заместник-председателя.
(8) Общото събрание на академията:
1. избира за срока на мандата си с тайно гласуване председател и заместник-председател на общото събрание измежду хабилитираните членове;
2. определя броя на членовете на контролния съвет и избира с тайно гласуване за срока на мандата си председателя, заместник-председателя и членовете на контролния съвет;
3. определя числеността на академичния съвет и избира с тайно гласуване неговите членове;
4. обсъжда и приема годишния доклад на началника на академията за състоянието на академията.
(9) За провеждане на изборите по ал. 8 общото събрание избира комисия, в която не могат да участват началникът на академията и неговите заместници; председателят и заместник-председателят на общото събрание; председателят, заместник-председателят и членовете на контролния съвет.
(10) Когато в резултат на тайното гласуване никой от кандидатите не събере необходимия брой гласове, гласуването се повтаря на следващия работен ден. В гласуването участват регистрираните в деня на заседанието членове.
(2) Контролният съвет:
1. проверява законосъобразността на изборите за ръководни органи на академията и нейните основни звена в едномесечен срок от провеждането им и докладва на академичния съвет за резултатите от проверката;
2. участва в проверките по чл. 58а от Закона за висшето образование;
3. изготвя становища по проекта на бюджет на академията и по изпълнението му и ги докладва пред академичния съвет и пред общото събрание;
4. докладва за своята дейност пред общото събрание най-малко веднъж годишно.
(3) Членовете на контролния съвет провеждат най-малко веднъж в семестър среща с ръководствата на общите събрания на основните звена.
(2) Академичният съвет предлага на министъра на отбраната за внасяне в Министерския съвет предложение за:
1. откриване, преобразуване и закриване на факултети, институти и филиали;
2. броя на приеманите слушатели, студенти и докторанти.
(3) Академичният съвет предлага на министъра на отбраната за утвърждаване:
1. образователната политика на академията и мандатната й програма;
2. структурата и щата на академията и длъжностните характеристики на кадровите военнослужещи от академичния състав;
3. специалностите и учебните планове в академията;
4. формите, по които се провежда обучението;
5. проекта на наредба за условията и реда за приемане на обучаващите се в академията;
6. системата за оценяване и поддържане на качеството на обучението и на академичния състав.
(4) Академичният съвет:
1. взема решения за сдружаване с висши училища и научни организации;
2. ежегодно приема бюджета на академията и контролира изпълнението му;
3. присъжда почетно звание "доктор хонорис кауза" на български и чуждестранни граждани за заслуги към военната наука и висшето военно образование;
4. определя структурния състав на общото събрание и организацията за избора на неговите членове;
5. определя научната политика на академията и решава основни въпроси по организацията и съдържанието на научноизследователската дейност;
6. приема ежегодно отчет за резултатите от дейността на академията;
7. утвърждава норматива за учебна заетост на преподавателите;
8. приема правилници за учебната, научноизследователската, издателската, спортната и международната дейност;
9. приема решения за създаване, преобразуване или закриване на департаменти, катедри и обслужващи звена;
10. избира извънредни професори и извънредни доценти.
(5) Числеността на академичния съвет се определя от общото събрание на първото заседание след учредяването му.
(6) Академичният съвет заседава редовно веднъж месечно с изключение на юли и август. Той може да бъде свикан и извънредно от началника на академията или по искане на една четвърт от списъчния състав на членовете му.
(7) За свикването на заседание на академичния съвет членовете му се уведомяват от секретаря на академичния съвет не по-късно от 3 работни дни преди датата на заседанието с писмена покана, към която се прилагат проектът на дневен ред и копия от материалите, предвидени за обсъждане.
(8) Заседанието на академичния съвет е редовно, ако присъстват не по-малко от две трети от списъчния му състав. При определяне на кворума от списъчния състав се изключват лицата в отпуск при временна нетрудоспособност, поради бременност, раждане и осиновяване и за отглеждане на малко дете или в командировка извън страната. Общият брой на тези лица не може да бъде повече от една пета от броя на лицата в списъчния състав.
(9) При липса на кворум по ал. 8 заседанието се отлага с един час. Ако и тогава няма кворум, заседанието се отсрочва с 3 работни дни.
(10) Заседанията на академичния съвет се ръководят от неговия председател, а в негово отсъствие - от избрано от членовете на академичния съвет лице.
(11) Академичният съвет приема решения с обикновено мнозинство от присъстващите на заседанието чрез явно гласуване освен в случаите, когато в закон е предвидено друго.
(12) Академичният съвет избира секретар на академичния съвет от квотата на хабилитираните лица.
(13) Секретарят на академичния съвет:
1. организира провеждането на заседанията;
2. изготвя проекта на дневен ред и го съгласува с председателя на академичния съвет;
3. събира подготвените материали за предвидения дневен ред и в 7-дневен срок преди заседанието ги представя на председателя на академичния съвет за утвърждаване, след което организира размножаването на материалите и изпращането им заедно с писмените покани;
4. организира изготвянето на протокола от всяко заседание;
5. в началото на всяко заседание запознава членовете на академичния съвет с резултатите от изпълнението на решенията от предишното заседание;
6. води отчетност и предава за съхраняване в отделно дело протоколите от заседанията на академичния съвет и използваните при изборите бюлетини.
(14) За заседанието на академичния съвет се води протокол от нарочно назначен протоколист. Протоколът се подписва от председателя, секретаря и протоколиста. Копие от протокола се изпраща в основните звена в 14-дневен срок от заседанието. Всеки член на академичната общност има право да се запознае с него.
(2) Началникът на академията е пряк началник на целия личен състав на академията. По отношение на кадровите военнослужещи той разполага с дисциплинарна власт, съответстваща на длъжността му.
(3) Началникът на академията може да създава по своя преценка нещатни помощни и консултативни органи.
(4) В отсъствие на началника на академията той се замества от определен от него с писмена заповед заместник-началник.
1. представлява академията;
2. по право е член на академичния съвет и негов председател;
3. непосредствено ръководи и носи отговорност за цялостната дейност на академията;
4. решава окончателно всички въпроси, свързани с административно-домакинското осигуряване и управлението на предоставените на академията недвижими имоти и движими вещи;
5. сключва и прекратява трудовите договори с гражданските лица от академичния, административния и обслужващия персонал;
6. решава окончателно всички въпроси, свързани с приемането и зачисляването на студенти, докторанти и специализанти - граждански лица, както и с тяхното отстраняване, ако не са зачислени като обучаеми с акт на министъра на отбраната;
7. предлага на министъра на отбраната за зачисляване приетите слушатели, докторанти и специализанти - кадрови военнослужещи, както и тяхното отстраняване, когато са зачислени като обучаеми с акт на министъра на отбраната;
8. представя на министъра на отбраната предложенията по чл. 12, ал. 2 и 3;
9. назначава за срок до 3 месеца на незаети изборни ръководни длъжности в основните звена и катедрите кадрови военнослужещи и граждански лица от академичния състав от тези звена за временно изпълняващи длъжностите по предложение на съответните съвети;
10. предлага на академичния съвет кандидатури на хабилитирани лица от академичния състав при избор на заместник-началник по учебната и/или по научната част;
11. предлага за назначаване, освобождаване или отзоваване или назначава, освобождава или отзовава след упълномощаване от министъра на отбраната кадровите военнослужещи на изборни ръководни длъжности съгласно действащото законодателство;
12. назначава, освобождава или отзовава гражданските лица на изборни ръководни длъжности съгласно действащото законодателство;
13. предлага на академичния съвет проект на самостоятелен бюджет на академията и осъществява управлението и контрола на неговото изпълнение, като представя на академичния съвет тримесечни отчети и годишен отчет след приключване на финансовата година;
14. подготвя и предлага на академичния съвет годишния отчет за дейността на академията и след приемането му от общото събрание го представя на министъра на отбраната за утвърждаване;
15. утвърждава и контролира изпълнението на функционалните задължения от пряко подчинените му длъжностни лица;
16. организира оперативно-тактическата подготовка на офицерите;
17. ръководи разработването на плана за бойна и мобилизационна готовност на академията и поддържането й в определената степен на готовност;
18. изпълнява и други функции, произтичащи от законите и другите нормативни актове, както и в случаите, когато е упълномощен с решение на академичния съвет или на общото събрание.
(2) Заместник-началникът на академията по учебната и/или по научната част подпомага дейността на началника на академията.
(2) Заместник-началникът на академията по административното и материално-техническото осигуряване подпомага дейността на началника на академията.
(3) В случаите, когато заместник-началникът на академията по административното и материално-техническото осигуряване не е член на академичния съвет, той участва в неговата работа с право на съвещателен глас.
1. разполага с не по-малко от 40-членен академичен състав на основен трудов договор, който има не по-малко от 20 хабилитирани лица;
2. поддържа активни международни контакти по въпросите на обучението и творческата дейност.
(2) Членовете на общото събрание от административния персонал и от обучаемите се избират в рамките на определените по реда на ал. 1 квоти чрез явно гласуване на събрания на всички членове на тези общности във факултета.
(3) Общото събрание на факултета се свиква най-малко веднъж годишно от неговия председател по решение на факултетния съвет, по искане на началника на факултета или на една четвърт от списъчния му състав.
(4) За свикването на общото събрание членовете му се уведомяват от председателя на събранието не по-късно от 5 дни преди датата на заседанието чрез писмена покана, към която се прилага проектът на дневен ред.
(5) Общото събрание е редовно, ако до 30 минути след обявеното начало са регистрирани не по-малко от две трети от списъчния му състав. При определяне на кворума от списъчния състав се изключват лицата в отпуск при временна нетрудоспособност, поради бременност, раждане и осиновяване и за отглеждане на малко дете или в командировка извън страната. Общият брой на тези лица не може да бъде повече от една четвърт от броя на лицата в списъчния състав.
(6) При липса на кворум по ал. 5 заседанието се отлага с един час. Ако и тогава няма кворум, заседанието се отсрочва с 3 работни дни.
(7) Общото събрание приема решения с обикновено мнозинство от присъстващите чрез явно гласуване освен в случаите, когато в закон е предвидено друго.
(8) Общото събрание:
1. избира с тайно гласуване за срока на мандата си председател и заместник-председател от хабилитираните си членове;
2. избира с тайно гласуване хабилитирано лице за началник на факултета;
3. определя числения състав на факултетния съвет и избира с тайно гласуване неговите членове;
4. обсъжда и приема годишния доклад на началника на факултета за преподавателската и творческата дейност във факултета и за неговото състояние.
(9) За провеждане на изборите по ал. 8 общото събрание избира комисия, в която не могат да участват началникът на академията и неговите заместници; председателят и заместник-председателят на общото събрание; председателят, заместник-председателят и членовете на контролния съвет.
(10) Когато в резултат на тайното гласуване никой от кандидатите не събере необходимия брой гласове, гласуването се повтаря на следващия работен ден. В гласуването участват регистрираните в деня на заседанието членове.
(2) Факултетният съвет:
1. избира с тайно гласуване заместник-началник на факултета по предложение на началника на факултета;
2. предлага на Академичния съвет:
а) проекти за откриване, преобразуване и закриване на катедри и обслужващи звена във факултета;
б) проекти на учебни планове и квалификационни характеристики по степени и специалности;
в) обявяване на конкурси за заемане на длъжности на академичния състав във факултета;
г) атестациите на преподавателските кадри и оценките за работата на докторантите;
д) проект на решение за освобождаване от длъжност по чл. 58, ал. 2 от Закона за висшето образование;
е) проект на решение за обявяване на конкурс и избор на извънредни професори и доценти и на хонорувани преподаватели;
3. приема учебните програми на специалностите и индивидуалните планове за обучение;
4. ежегодно одобрява и отчита учебната натовареност на членовете на академичния състав от факултета;
5. избира и повишава в длъжност нехабилитираните лица;
6. избира гост-преподаватели;
7. приема отчет за учебната и научната дейност във факултета след всеки семестър и в края на учебната година.
(3) Факултетният съвет се състои от 25 до 35 членове.
(4) Квотите на представителите на академичния състав и на слушателите, студентите и докторантите във факултетния съвет се определят от общото събрание, като не по-малко от три четвърти от членовете на факултетния съвет са хабилитирани лица.
(5) Факултетният съвет заседава редовно веднъж месечно с изключение на юли и август. Той може да бъде свикан и извънредно от началника на академията, от началника на факултета или по искане на една четвърт от списъчния състав на членовете му.
(6) За свикването на заседание на факултетния съвет членовете му се уведомяват от секретаря на съвета не по-късно от 3 работни дни преди датата на заседанието с писмена покана, към която се прилагат проектът на дневен ред и копия от материалите, предвидени за обсъждане.
(7) Заседанието на факултетния съвет е редовно, ако присъстват не по-малко от две трети от списъчния му състав. При определяне на кворума от списъчния състав се изключват лицата в отпуск при временна нетрудоспособност, поради бременност, раждане и осиновяване и за отглеждане на малко дете или в командировка извън страната. Общият брой на тези лица не може да бъде повече от една четвърт от броя на лицата в списъчния състав.
(8) При липса на кворум по ал. 7 заседанието се отлага с един час. Ако и тогава няма кворум, то се отсрочва с 3 работни дни.
(9) Заседанията на факултетния съвет се ръководят от неговия председател, а при отсъствието му - от заместник-председателя.
(10) Факултетният съвет приема решения с обикновено мнозинство от присъстващите на заседанието чрез явно гласуване освен в случаите, когато в закон е предвидено друго.
(11) Факултетният съвет избира от състава си секретар на факултетния съвет от квотата на хабилитираните лица.
(12) За задълженията на секретаря се прилага съответно чл. 12, ал. 13.
(13) За заседанието на факултетния съвет се води протокол от нарочно назначен протоколист. Протоколът се подписва от председателя, секретаря и протоколиста. Копие от протокола се предоставя на разположение на членовете на съвета в 7-дневен срок от заседанието. Всеки член на академичната общност има право да се запознае с него.
(2) Началникът на факултета е пряко подчинен на началника на академията. По въпросите на учебната и научната дейност той е подчинен и на заместник-началника на академията по учебната и/или по научната част.
(3) Началникът на факултета е пряк началник на целия личен състав на факултета.
1. организира и ръководи дейността на факултета и го представлява;
2. по право е член на факултетния съвет и негов председател;
3. предлага на факултетния съвет кандидатури на хабилитирани лица за заместник-началник;
4. осигурява и контролира провеждането на учебната и научната дейност във факултета;
5. подготвя и предлага за приемане от факултетния съвет на отчети за учебната и научната дейност във факултета;
6. разглежда въпроси на слушателите и студентите и предлага на началника на академията решения по тях;
7. прави предложения до началника на академията за освобождаване на слушатели и студенти;
8. организира и ръководи приемането на учебните програми и ги предлага за утвърждаване;
9. отговаря за изработването на стратегия за учебно и научно развитие на факултета;
10. отговаря за подготовката и квалификацията на академичния състав от факултета;
11. организира и лично ръководи общокатедрените методически съвещания;
12. организира и контролира провеждането на учебния процес и самостоятелната подготовка на слушателите и студентите;
13. организира правилното разпределение на квартирния фонд между слушателите и докторантите;
14. организира и ръководи поддържането, развитието и усъвършенстването на учебно-материалната база на факултета;
15. прави предложение пред факултетния съвет за планиране на бюджета на факултета и след утвърждаването му по установения ред организира и отчита изпълнението му;
16. след завършване на всеки семестър ръководи работата на назначената от него комисия за определяне комплексната оценка на слушателите;
17. изпълнява и други функции, произтичащи от законите и правилниците, както и в случаите, когато е упълномощен с решение на факултетния съвет или на общото събрание на факултета.
(2) Заместник-началникът на факултета е пряко подчинен на началника на факултета и е пряк началник на целия личен състав на факултета. Той се ползва с правата на заместник-декан.
(3) Задълженията на заместник-началника на факултета се определят от факултетния съвет по предложение на началника на факултета.
(2) Членове на общото събрание са всички членове на академичния състав на основен трудов договор. Общото събрание включва и представители на административния персонал и на обучаемите по квоти, установени с решение на съвета на департамента.
(3) Общото събрание на департамента:
1. избира с тайно гласуване за срока на мандата си председател и заместник-председател на събранието от членовете на академичния състав на основен трудов договор;
2. избира с тайно гласуване директор от академичния състав на департамента на основен трудов договор;
3. определя числения състав на съвета на департамента и избира с тайно гласуване неговите членове;
4. обсъжда и приема годишния доклад на директора за дейността на департамента.
(4) Членовете на общото събрание от административния персонал и обучаемите се избират в рамките на определените квоти чрез явно гласуване на събрания на всички членове на тези общности в департамента.
(5) За свикването на общото събрание членовете му се уведомяват от неговия председател не по-късно от 5 дни преди датата на заседанието.
(6) Общото събрание е редовно, ако до 30 минути след обявеното начало са регистрирани не по-малко от две трети от списъчния му състав. При определяне на кворума от списъчния състав се изключват лицата в отпуск при временна нетрудоспособност, поради бременност, раждане и осиновяване и за отглеждане на малко дете или в командировка извън страната. Общият брой на тези лица не може да бъде повече от една четвърт от броя на лицата в списъчния състав.
(7) При липса на кворум по ал. 6 заседанието се отлага с един час. Ако и тогава няма кворум, то се отсрочва с 3 работни дни.
(8) Общото събрание приема решения с обикновено мнозинство от присъстващите чрез явно гласуване освен в случаите, когато в закон е предвидено друго.
(9) За произвеждане на избор общото събрание избира комисия. Нейни членове не могат да бъдат директорът на департамента, председателят и заместник-председателят на общото събрание, както и членовете на контролния съвет. Когато в резултат на тайното гласуване никой от кандидатите не събере необходимия брой гласове, гласуването се повтаря на следващия работен ден. В гласуването участват регистрираните в деня на заседанието членове.
(10) За всяко заседание общото събрание избира председател и заместник-председател. Такива не могат да бъдат директорът на департамента и неговите заместници.
(2) Съветът на департамента:
1. предлага на академичния съвет:
а) проекти за създаване, преобразуване и закриване на катедри и обслужващи звена;
б) проекти на учебни планове и квалификационни характеристики;
в) обявяване на конкурси за заемане на длъжности в катедрите;
г) проекти на учебни програми и индивидуални учебни планове;
д) проект за учебната натовареност на академичния състав;
е) резултатите от атестирането на членовете на академичния състав;
2. избира и предлага на началника на академията лица от академичния състав за сключване на трудов договор или за назначаване на длъжности;
3. предлага на началника на академията лица за освобождаване или отзоваване от длъжност;
4. прави предложения пред началника на академията относно формирането и изпълнението на бюджета на академията в частта му относно осигуряване дейността на департамента.
(2) Директорът на департамента е пряко подчинен на началника на академията. По въпросите на учебната и научната дейност той е подчинен и на заместник-началника на академията по учебната и/или по научната част.
(3) Директорът на департамента е пряк началник на целия личен състав на департамента.
1. ръководи и отговаря за цялостната дейност на департамента;
2. по право е член на съвета на департамента и негов председател;
3. организира и лично ръководи общокатедрените методически съвещания и занятия за обсъждане и уеднаквяване на методиката за провеждане на занятията;
4. организира и ръководи научната работа в департамента;
5. организира и контролира провеждането на учебния процес и самостоятелната подготовка на обучаемите;
6. анализира и отчита успеха и дисциплината пред целия личен състав и провежда мероприятия за тяхното подобряване;
7. организира и ръководи поддържането, развитието и усъвършенстването на учебно-материалната база;
8. прави предложения пред съвета на департамента за планиране на бюджета и след неговото утвърждаване по установения ред организира и отчита изпълнението му;
9. след завършване на всеки семестър (курс) ръководи работата на назначената комисия за определяне комплексната оценка на обучаемите.
(2) Органи за управление на института са: общото събрание, съветът на института и неговият директор. Те се избират с мандат 2 години.
(2) В академичната общност за извършване на дългосрочна научноизследователска дейност могат да се включват представители на изследователски центрове, лаборатории и други звена със същия предмет на дейност.
(3) При осъществяване на своята дейност институтът се подпомага от обслужващите звена на академията.
(2) С решение на катедрения съвет в неговите заседания могат да участват с право на съвещателен глас представители на хоноруваните преподаватели, слушателите, студентите и докторантите.
(3) Заседанието на катедрения съвет е редовно, ако на него присъстват не по-малко от две трети от списъчния му състав.
(4) Катедреният съвет:
1. предлага на факултетния съвет (съвета на департамента, филиала) учебните програми по преподаваните дисциплини;
2. обсъжда организацията и съдържанието на учебния процес, състоянието на учебната дисциплина и предприема мерки за усъвършенстването им;
3. разпределя учебната заетост на академичния състав;
4. предлага обявяване на конкурси за заемане на научно-преподавателски длъжности и за обучение на докторанти и специализанти;
5. предлага откриване на процедури за защита на дисертационни трудове;
6. обсъжда индивидуалните учебни планове на членовете на академичния състав, докторантите и специализантите;
7. участва в атестирането на академичния състав и на докторантите;
8. обсъжда научни трудове и други въпроси, свързани с дейността на катедрата.
4 години от факултетния съвет въз основа на конкурс и заема длъжността на основен трудов договор. Когато началникът на катедра е кадрови военнослужещ, той се назначава на длъжност и по реда на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
(2) Началникът на катедра ръководи дейността на катедрата и председателства катедрения съвет.
(3) В случай на отсъствие началникът на катедра предлага на началника на академията лице от академичния състав на катедрата за отдаване в заповед за изпълняващ длъжността. За катедрите във факултета и филиала предлаганото лице следва да бъде хабилитирано.
(4) Началникът на катедра се освобождава или отзовава от факултетния съвет (съвета на департамента, филиала). Когато е кадрови военнослужещ, той се освобождава от длъжност и по реда на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България.
1. хабилитираните лица, заемащи длъжности за преподаватели - доцент и професор;
2. хабилитираните лица, заемащи длъжности за научни сътрудници - старши научен сътрудник I степен и старши научен сътрудник II степен;
3. нехабилитираните лица, заемащи длъжности за преподаватели - асистент, старши асистент и главен асистент;
4. нехабилитираните лица, заемащи длъжност научен сътрудник;
5. нехабилитираните лица, заемащи длъжности за преподаватели - преподавател и старши преподавател.
(2) В академичния състав се включват и привлечените лица с научни степени от страната и от чужбина с договор за определен срок като извънреден професор и извънреден доцент. Привличането им се извършва въз основа на конкурс и избор от академичния съвет по предложение на съвета на основното звено.
(3) Привличането на висококвалифицирани хабилитирани и нехабилитирани лица за извършване на преподавателска и изследователска дейност на хонорар се осъществява по изключение с решение на академичния съвет по предложение на съвета на основното звено, когато нуждите на учебния процес налагат това.
(4) Привличането на гост-преподаватели се извършва с решение на академичния съвет по предложение на съвета на основното звено. С тях се сключва срочен договор.
(2) Решения за обявяване на конкурси за заемане на длъжностите се вземат от академичния съвет по предложение на съвета на основното звено.
(3) Конкурсите за длъжности, заемани от хабилитирани преподаватели и научни сътрудници, се обявяват в "Държавен вестник" и в един ежедневник най-малко 3 месеца преди крайния срок за подаване на документи.
(4) Конкурсите за длъжности, заемани от нехабилитирани преподаватели и научни сътрудници, се обявяват в два ежедневника най-малко един месец преди крайния срок за подаване на документи.
(5) Конкурсите по ал. 3 и 4 се обявяват при доказана нужда, когато заеманата длъжност осигурява пълна норма на учебна заетост или обем на научноизследователска дейност, установени с решение на академичния съвет по предложение на съвета на основното звено.
(6) Конкурсите и изборите се провеждат при условия и по ред, определени в решението на академичния съвет по ал. 2.
(7) Със спечелилото конкурса и избрано лице началникът на академията сключва основен трудов договор в едномесечен срок от датата на избора. Спечелилите конкурса и избрани кадрови военнослужещи се назначават на длъжност по реда на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и Правилника за кадрова военна служба, приет с Постановление № 277 на Министерския съвет от 2000 г. (ДВ, бр. 2 от 2001 г.).
(8) Нехабилитираните преподаватели след спечелване на конкурса преминават задължително педагогически курс по програма и с продължителност, определени от академичния съвет по предложение на съвета на основното звено.
1. да избират и да бъдат избирани в ръководните органи на академията, ако не са преподаватели по реда на чл. 47, ал. 2, 3 и 4;
2. да избират методи и форми за преподаване съгласно учебния план и учебната програма за съответната учебна дисциплина;
3. да провеждат научни изследвания и да публикуват резултатите от тях при опазване на държавната и служебната тайна;
4. да извършват самостоятелно преподавателска, научноизследователска и друга творческа дейност като частни лица извън дейността им в академията само в извънработно време;
5. да извършват консултантски и други услуги, свързани с предмета им на дейност в академията, по договори за такава дейност, сключени от академията, при условия и по ред, определени от академичния съвет;
6. да извършват консултантски и други услуги, свързани с предмета им на дейност в академията, като частни лица само в извънработно време;
7. да ползват материалната база, библиотеките и информационните системи за научните си изследвания по ред, установен от началника на академията.
(2) Преподавателите по чл. 47, ал. 1, т. 1 и 3 имат право на отпуск до една академична година за творческо развитие при условия и по ред, определени в правилника за учебната дейност.
1. да изпълняват качествено преподавателската и научно-изследователската си дейност в съответствие с годишния норматив за заетост;
2. да спазват научната и професионалната етика;
3. да пазят доброто име на академията;
4. да изпълняват задълженията, произтичащи от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България и други нормативни актове.
(2) Допълнителни задължения и изисквания към членовете на академичния състав могат да се предвиждат в правилниците за учебната и научноизследователската дейност, в длъжностната характеристика и в трудовия договор.
(3) В правилниците за учебната и научноизследователската дейност се определят обемът и видът на учебните и другите задължения и условията за тяхното изпълнение.
(4) Кадровите военнослужещи - членове на академичния състав, се изпращат периодично на стаж в структури на Министерството на отбраната и Българската армия, в научни институти, технически бази и други.
(5) Периодичността, продължителността, мястото и длъжността по време на стажа се определят ежегодно в съответствие с годишния план на академията.
(2) Контролният съвет в 7-дневен срок изготвя становище по направената проверка, което представя на началника на академията.
(2) Условията и редът за приемане на слушатели, студенти, докторанти и специализанти за нуждите на Министерството на отбраната се определят ежегодно с наредби на министъра на отбраната по предложение на академичния съвет.
(3) Докторантите - кадрови военнослужещи, се зачисляват със заповед на министъра на отбраната.
(4) Слушателите, студентите и специализантите - кадрови военнослужещи, се обявяват в заповед на министъра на отбраната.
1. да се преместват, да прекъсват и да продължават обучението си в друго висше училище, факултет, специалност, степен или форма на обучение в страната или в чужбина със заповед на министъра на отбраната по предложение на академичния съвет за всеки отделен случай;
2. да избират свободноизбираеми и факултативни учебни дисциплини при условия, определени в учебния план за съответната специалност;
3. да получават помощ от преподавателите за усвояване на преподаваните знания;
4. да ползват за обучението си материалната и информационната база на академията;
5. да изразяват мнение за качеството на учебния процес по ред, установен от академичния съвет;
6. да избират и да бъдат избирани в органите за управление на академията и на нейните основни звена в предвидените в закона и в правилника случаи;
7. да участват в научноизследователската дейност на академията;
8. да се сдружават в научни, културни и спортни общности за удовлетворяване на интересите си.
(2) Слушателите, студентите и редовните докторанти ползват ежегодно ваканция за сметка на платения годишен отпуск в размер 30 работни дни.
(2) Организацията и дейността на съвета на слушателите, студентите и докторантите се определят с приет от него правилник, който се представя на академичния съвет.
1. да спазват правилниците на академията;
2. да се подготвят и да полагат в определените срокове своите изпити;
3. да пазят и издигат престижа на академията;
4. да спазват изискванията за съхраняване на секретните документи;
5. да не изразяват публично отношение по въпроси, свързани с обучението, когато те съставляват държавна или служебна тайна;
6. да опазват материалната и спортната база на академията и зачисленото им имущество.
1. по здравословни причини - на основание на медицинско свидетелство от компетентните органи;
2. при неизпълнение на учебния план по независещи от обучаемия причини.
(2) Обучаемите се освобождават от академията по дисциплинарен ред:
1. при представяне на неверни данни и документи, въз основа на които са приети в академията;
2. при системно неизпълнение на задълженията по учебния план и на правилниците на академията;
3. при осъждане на лишаване от свобода за извършено умишлено престъпление от общ характер.
1. отсъствие на слушателите и студентите над 50 на сто от учебното време за един семестър;
2. незаверен семестър.
(2) Семестърът се смята за незаверен при слаби оценки по две и повече дисциплини и/или при неизпълнение на учебни задачи, включени в учебния план.
(2) Обучението се осъществява в редовна, задочна, дистанционна и вечерна форма.
(2) Учебната документация включва:
1. квалификационна характеристика;
2. учебен план;
3. учебни програми на изучаваните дисциплини;
4. график на учебния процес;
5. индивидуален учебен план за всеки докторант.
(3) Квалификационната характеристика определя целите, обема от знания, умения, практически навици и качества, които се придобиват по време на обучението. Тя се предлага от съвета на основното звено, приема се от академичния съвет и се утвърждава от министъра на отбраната.
(4) Учебният план определя формата и срока на обучение, учебното време, последователността на изучаване, наименованието и хорариума на учебните дисциплини, формите и организацията на учебната работа, продължителността на семестъра, сесиите и ваканциите, формите за проверка на знанията, броя на избираемите дисциплини и формата на завършване на обучението.
(5) Учебната програма по всяка дисциплина се организира в модули с продължителност на всеки модул не по-малко от 18 академични часа. В учебната програма се определят темите, формите, времетраенето и последователността на учебното съдържание.
(6) Учебната програма за всяка дисциплина от учебния план се разработва от съответната катедра.
(7) Учебната документация на курсовете за повишаване на квалификацията се разработва от основното звено и се приема от академичния съвет.
(2) Разписанието на занятията се изготвя от учебния отдел за всеки семестър по седмици и учебни часове.
(3) Продължителността на академичния час е 45 минути.
(4) Учебният ден включва 6 академични часа и време за самостоятелна работа.
(5) Времето за самостоятелна работа е не по-малко от 2 академични часа в 3 учебни дни на седмицата.
(6) Учебният процес в курсовете за повишаване на квалификацията се организира в учебни седмици, учебни дни и академични часове.
(2) Оценките по факултативните учебни дисциплини се вписват в учебната документация (главна книга, слушателска/студентска книжка и диплома), без да се включват в общия успех.
(3) Независимо от системата за проверка оценките на знанията и уменията се приравняват с решение на академичния съвет към действащата в Република България шестобална система.
(2) Семестърът на слушателите се заверява от ръководителя на основното звено.
(2) До поправителни изпитни сесии се допускат слушатели, неположили изпити в редовните сесии или с не повече от 2 слаби оценки.
(3) На слушатели, неявили се на редовни и поправителни сесии поради уважителни причини, се разрешава да положат изпитите в срок, определен от началника на академията.
(2) Съставът на държавната изпитна комисия се определя в съответствие с наредбата за единните държавни изисквания по специалността.
1. осигурява безплатна материална и информационна база;
2. организира конференции, семинари и други научни прояви;
3. създава условия за специализации във водещи научни институции в страната и в чужбина;
4. осъществява издателска дейност.
(2) Членовете на академичната общност и на творческите колективи се ползват със свобода на научната мисъл.
1. основните и обслужващите звена представят във финансовия орган на академията разчети за прогнозираните приходи от своята дейност и за необходимите разходи по единната бюджетна класификация;
2. на базата на определените лимити за държавна субсидия и разчетите за приходите и разходите на основните и обслужващите звена финансовият орган разработва проекта на бюджета в две части - приходна и разходна, с обяснителна записка.
(2) В приходната част на бюджета се включват приходи от дейността на академията по утвърдената от министъра на финансите единна бюджетна класификация.
(3) Размерът на разходите включва реализираните собствени приходи и осигурената бюджетна субсидия по единната бюджетна класификация.
(4) Сроковете за осъществяване на дейностите по ал. 1 се определят от началника на академията въз основа на указанията на Министерството на отбраната по планирането на бюджета.
(2) Приетият от академичния съвет бюджет се представя с докладна записка от началника на академията на министъра на обраната за обсъждане в Съвета по отбрана.
1. обучение на чуждестранни слушатели, докторанти и специализанти в основните звена на академията;
2. повишаване квалификацията на академичния състав в образователни и научни институции в чужбина;
3. обмен на академичен състав;
4. участие в съвместни научни изследвания и проекти;
5. размяна на делегации за обмяна на опит;
6. образуване на сдружения с други висши училища от страната и от чужбина;
7. участие в международни организации на висши училища.