Великобритания ще бъде на "предната седалка" при ново търговско споразумение с администрацията на президента Доналд Тръмп, обяви висш представител на Републиканската партия на САЩ, цитиран от Би Би Си.
Председателят на Комисията по външни отношения на Сената Боб Коркър каза след негова среща с британския външен министър Борис Джонсън, че търговската сделка между двете страни ще бъде водещ приоритет на фона на подготовката на Обединеното кралство за напускане на Европейския съюз.
Трябва да се има предвид, че в навечерието на референдума за Брекзит президентът Барак Обама убеждаваше британците да останат в ЕС, предупреждавайки, че ако гласуват за напускане на Съюза, те ще бъдат оставени на "края на опашката" за търговска сделка със САЩ.
Коркър обаче заяви, че Борси Джонсън знае много добре, че няма начин Обединеното кралство да остане на задната седалка.
Те ще бъдат на предната седалка и мисля, че това ще бъде наш приоритет, който ще гарантира, че ще сключим първоначално търговско споразумение, но във всеки случай по начин, който демонстрира дългосрочното ни приятелството, посочи той, цитиран от Би Би Си.
Докато Доналд Тръмп беше кандидат за президент на САЩ, той приветства Брекзит като нещо голямо при неговото посещение в Шотландия само ден след референдума във Великобритания.
Трябва обаче да е ясно, че Обединеното кралство не може да подпише търговско споразумение със САЩ докато не напусне окончателно ЕС, което при сегашните планове вероятно ще бъде факт най-рано през 2019 година.
След посещения в "Тръмп Тауър" в Ню Йорк, където се срещна със съветници на новия американски президент, и във Вашингтон, където се срещна с членове на Конгреса, британският външен министър Джонсън заяви: Ясно е, че администрацията на Тръмп ще има много вълнуващ дневен ред на промени. Едно от нещата, които обаче няма да се променят, е близостта на отношенията между САЩ и Великобритания.
Ние сме основен партньор на Америка при осъществяване на глобалната сигурност и, разбира се, ние сме силни активисти за свободна търговия, посочи Борис Джонсън пред британския вестник "Гардиан", цитиран от агенция Ройтерс. Дочувам, че ние ще сме на първа линия, когато се постигне по-голямо споразумение за свободна търговия със САЩ. Така че това ще бъде една много вълнуваща година за нашите две страни, допълни той.
Междувременно Ройтерс цитира изказване на Ангела Меркел от понеделник, в което германският канцлер отбеляза, че ЕС трябва да обмисли ограничаване на достъпа на Великобритания до европейския единен пазар, ако при преговорите за Брекзит Лондон не възприеме четирите основни свободи, валидни за блока.
Добавяйки към натиска от страна на британския премиер Тереза Мей, оказан в края на миналата седмица, когато тя намекна за "твърд Брекзит" при който властите на Острова ще дадат по-голям приоритет на затягане на граничния и мигрантски контрол, отколкото на достъпа до единния пазар, Меркел отново подчерта, че не би трябвало да има преговори, основаващите са само на ползите, които Великобритания може да извлече след нейното напускане на Съюза.
Според Ангела Меркел е важно, че "ние даваме ясно да се разбере, че достъпът до единния европейски пазар може да бъде възможен само при условие на спазване на четирите основни свободи. В противен случай трябва да се обмислят ограничения за бъдещия британски достъп.