Всичко за факторинга

29.03.2012 | 14:55
по статията работи: Ралица Стоянова
Факторинговият бизнес у нас отбелязва ръст от 83% през 2011 г.
Всичко за факторинга
Снимка: Sxc.hu

Факторингът е споразумение за покупко-продажба на вземания. При него доставчикът прехвърля своите задължения от клиенти към фактора. Вземанията се превръщат в стока, която носи средства. Финансовата услуга беше представена на дискусия Факторингът - средство за развитие на бизнеса", която се проведе на 29 март в София.

Същност

Факторингът не е инстумент за събиране на просрочени вземания, нито пък последна надежда за финансиране. Той е подходящ за компании, които са в процес на растеж и развитие на бизнеса, обясни Магдалена Христова, зам. управител на "Сосиете Женерал Експресбанк Факторинг“.

Основните услуги, които предлага факторингът, са четири.

Факторът администрира и управлява прехвърлените вземания. Той финансира авансово от 70 до 95% от стойността на фактурата. Останалите пари се изплащат на доставчика след събирането на вземанията от длъжника. Задължение на фактора е да събира прехвърлените вземания и да комуникира с длъжниците при решаване на търговски спорове.

Факторинговата компания може да плати дадена фактура вместо длъжника, ако финансовото му положение е лошо. Факторът плаща на доставчика просрочените от платците фактури – така нареченото покритие „кредитен риск“.

Видове факторинг

Има два вида факторинг – без регрес и с регрес. Разликата между двата е именно в покритието на кредитния риск. При факторинг без регрес факторът носи отговорност за кредитоспособността на длъжниците, а при този с регрес – не.

Експортният факторинг администрира и управлява задължения на чужди фирми към български доставчици. Тук факторът събира вземанията на чуждия контрагент и финансира валутата на издадената фактура. Тази услуга е улеснява компаниите при събирането на вземанията, тъй като повечето от родните фирми не са наясно със законодателството по темата в останалите страни. В Швеция например платците се бавят с около 9 дни, докато в Италия – с 23 дни, обясни управителят на "ДС Концепт Факторинг"- България Борислав Цветанов.

Най-масово предлаганият обаче остава вътрешният факторинг, който заема дял от 71% от пазара на финансовата услуга.

Факторинг vs. банково кредитиране

Предимствата на факторинга пред тегленето на кредит от банка за купувача са, че получава стоков кредит, без да е необходимо да разполага със собствени оборотни средства в момента на доставката. Това обаче води до недостатъци за доставчика – отложеното плащане ангажира финансов ресурс, възможни са и проблеми при събирането на вземанията.

Факторингът се получава по-бързо от банков кредит. При него няма нужда от обезпечение, защото фактурите играят ролята на такова.

Основният му недостатък обаче е, че изисква съгласието на платеца. Често предложението за факторинг води до негативни реакции от страна на длъжника от рода на „Нямате ли ни доверие?“. Големите търговски вериги у нас отказват факторинга, заяви Светослав Дилов, директор „Управление на риска“ в „УниКредит Факторинг“.

Факторингът не финансира производство. Доставчикът вече трябва да е продал стоката, за да ползва услугата. Освен това той би могъл да се приеме като индикатор на финансови проблеми.

Тенденции за развитие

Факторинговият бизнес у нас отбелязва ръст от 83% през 2011 г. в сравнение с 2010 г. За тази година се очаква ръст от 35%. Обемът на пазара за миналата година е 1 млрд. евро,, което е 2.7% от БВП. В развиващите се страни делът е 5-6%. Тези данни представи факторинг мениджърът в управление „Корпоративно банкиране“ на „Юробанк И Еф Джи България“ Владимир Вачков.

Причините за ръста в сектора според Вачков са, че клиентите вече познават факторинга. Това е гъвкава услуга. Освен това основните играчи на пазара са банките и дъщерните им дружества, което прави услугата сигурна и нискорискова.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...