Доларът възстанови част от загубите си спрямо йената, след като вчера претърпя най-големия си еднодневен спад от близо осем месеца след доклад, че Китай е готов да забави или да спре изкупуването на американските държавни ценни книжа.
Докладът изпрати доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ до 10-месечен връх и обезцени долара в сряда, който се понижи с близо 1,1 процент, което е най-големия дневен спад спрямо йената от миналия май.
В сутрешната търговия доларът се възстанови, като нарасна с 0.1 процента до 111.54 йени.
„Въпреки че е възможно Китай да направи някои корекции на резервите си в чуждестранни валути, но изглежда "много малко вероятно" да спре да изкупува американски държавни ценни книжа", прогнозира Стивън Иннес, ръководител на търговията за Oanda в Сингапур. Според него, несигурността по отношение на позицията на Китай може да потисне апетита на инвеститорите, а доларът да се противопостави на японската йена и заради нарастващите спекулации, че Японската централна банка (ЯЦБ) ще намалява фискалните стимули за икономиката.
Йената се повиши тази седмица, след като ЯЦБ намали сумата за изкупуване на дълготрайни японски дългови книжа.
Индексът на долара спрямо шестте основни валути нарасна с 0.1 процента, до 92.386 пункта, след като се срина в сряда до 91.922 пункта.
Еврото запази стабилността си на ниво от 1.1949 долара, отдалечавайки се от нивото 1.20185 долара за едно евро, с което стартира вчерашната търговия.
Канадският долар възстанови част от загубите си от сряда, заради притесненията, че Централната банка на Канада ще повиши лихвите, след като САЩ твърдо искат да се преразгледа Северноамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА) и дори да се оттеглят от него.
Канадският долар се търгува в границите на 1.2553 американски долара за един канадски, след като в сряда се срина с 0,7% и спадна до 1,2583 американски долара, което е най-ниското ниво от края на декември 2017 година.