Определено може да се каже, че е стресиращо да не можем да покриваме ежедневните си нужди със заплатата, която получаваме. Това се случва на почти всички у нас, взимащи възнаграждение около и под средното за България.
За съжаление това ниво на стрес може да доведе до здравословни проблеми, най-вече хипертония (високо кръвно налягане). То е хронично здравословно състояние, при което кръвното налягане в артериите е повишено. На базата на проучвания за динамиката на доходите в САЩ учени от Калифорнийския университет Дейвис са направили връзка между получаваните доходи и хипертонията, информира сайтът „Ем Ен Ен“.
Според резултатите от изследването служителите с най-ниски доходи имат по-висок риск да развият хипертония. Тази връзка е особено силна при жените и сред хората между 25 и 44 години, което не е типичната възраст, в която се появява проблемът с високото кръвно налягане.
Става ясно, че ниските заплати са свързани с появата на хипертония, а с повишаване на получаваното възнаграждение случаите на високо кръвно налягане намаляват. Така при удвояване на заплатата е установено, че рискът от хипертония намалява с 16%.
Учените са анализирали данни на 5,6 хил. домакинства и информацията за заплатите и хипертонията на работещите сред тях хора на възраст между 25 и 65 години в три периода – 1999-2001 г., 2001–2003 г. и 2003–2005 г.
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката,
предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!