Нови сензационни разкрития за изчезването на динозаврите

11.02.2013 | 13:55
по статията работи: Георги Георгиев
Астероидът, който ги е погубил, е бил по-смъртоносен, отколкото предполагахме. Той е обаче не е бил единствената причина за измирането на страшните гущери
Нови сензационни разкрития за изчезването на динозаврите

Динозаврите са изчезнали много по-бързо след падането на големия астероид, поразил района на днешния Мексикански залив, отколкото се предполагаше до момента, гласи нова хипотеза, цитирана от агенция „Ройтерс“.

Анализът, извършен от учени от калифорнийския университет в Бъркли, показва, че от падането на скалния къс до унищожаването на последния динозавър са изминали около 33 хиляди години. Макар че изглеждат цяла вечност по човешките мащаби, тези хилядолетия са малка част от 300-те хиляди години, които досега науката беше приела за времето, през което последиците от колосалия катаклизъм са убили динозаврите.

Заключението се базира на нови, по-прецизни техники за радиометричен анализ на утаилите се по света остатъци от встъклени скали и прах, които били изхвърлени в атмосферата вследствие на гигантския удар.

Отделно учените смятат, че макар и страшен, апокалипсисът предизвикан от астероида, съвсем не е бил единствената причина за отмирането на динозаврите. Според проучването, публикуванo в престижното сп. Science, през хилядолетията преди удара земният климат е бил изключително неустойчив – с големи температурни промени в кратки периоди. Това довело до нарушаване на глобалната екосистема и вероятно до измирането на голяма част от видовете.

За нещастие на динозаврите (и за наше щастие) астероидът бил от последните „пирони от техния ковчег“ и довел до дълъг период на глобално застудяване, смятат специалистите. Края на „царуването“ на гигантските гущери бил ускорен и от мощно изригване на супер вулкан на територията на днешна Индия.

Теорията, че динозаврите са измрели вследствие на удар на земята с астероид преди 66 млн. години, се налага през 80-те години на миналия век. В нейна полза е откритият тогава гигантски кратер на полуостров Юкатан с диаметър 180 километра. Предполага се, че той е бил „изкопан“ от удар със скален къс с размери от около 9,6 км.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...