Работещите дистанционно в САЩ по-често са губили работа през миналата година

29.01.2024 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Според специалисти по човешки ресурси, когато мениджърът по наемането на персонал научи, че трябва да съкрати 10% от работната си сила, за него е по-лесно да включи някой, с когото няма близки лични отношения
Работещите дистанционно в САЩ по-често са губили работа през миналата година
Снимка: под лиценза на creative commons

В САЩ служителите, които са работили дистанционно, са били уволнявани с 35% по-често през 2023 г., отколкото техните колеги, работещи в офиса. За това пише Wall Street Journal (WSJ), позовавайки се на проучване на Live Data Technologies.

Пояснява се, че анализаторите са проучили данните на повече от два милиона души. Според проучването през миналата година 10% от работещите дистанционно и 7% от работещите в офиса или на хибриден принцип ще загубят работата си.

Според специалисти по човешки ресурси, когато мениджърът по наемането на персонал научи, че трябва да съкрати 10% от работната си сила, за него е по-лесно да включи някой, с когото няма близки лични отношения.

Статията на Wall Street Journal отбелязва, че са възможни и други причини. Така през 2021 г. проучване показа, че 68% от ръководителите и мениджърите смятат офис служителите за по-продуктивни от тези, които работят дистанционно.

Изследователи от университета Карлтън (Канада) пък отбелязват, че дистанционната работа може да доведе до „домашна треска“. Симптомите му включват раздразнителност, безпокойство и самота. Проучването е публикувано в списанието Environmental Science and Engineering book series (ESE).

Авторите са интервюирали 14 работници, които са работили дистанционно от вкъщи. Учените успяха да установят положителните и отрицателните последици от този формат на работа. По този начин се свързва с по-висока производителност и по-малко пътуване до работното място, подобрено цялостно качество на живот и по-здравословна диета.

Въпреки това, наред с всички тези предимства, са идентифицирани някои недостатъци. И така, един от тях е изолацията, намаленото социално взаимодействие и физическата активност. Стоенето вкъщи за дълги периоди от време може да предизвика усещане за „домашна треска“, чиито симптоми включват раздразнителност, тревожност и самота.

Според учените, за да избегнете подобни проблеми в дългосрочен план, трябва да поддържате социални взаимодействия и физическа активност.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...