През четвъртото тримесечие на миналата година средната месечна работна заплата e 2413 лв. и се увеличава спрямо третото тримесечие с 6.1%. Това отбелязват от Националния статистически институт. Данните са получени от тримесечното „Наблюдение на наетите лица, отработеното време, средствата за работна заплата и други разходи за труд“, което има за цел да изследва текущото състояние и динамика на основни аспекти на пазара на труда.
Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са „Образование“ – с 19.1%, „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ – с 8.4%, и „Финансови и застрахователни дейности“ – с 8 на сто.
Спрямо четвъртото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата нараства с по-висок процент – 13.7 на сто. Най-голямо e увеличението в икономическите дейности: „Други дейности“ – с 27.5%, „Професионални дейности и научни изследвания“ – със 17.3%, и „Култура, спорт и развлечения“ – с 16.5 процента.
Икономическата дейност с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение за периода е „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – 5 305 лева.
В топ 3 са още „Финансови и застрахователни дейности“, където средното възнаграждение е 3520 лева. В „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ средната заплата е 3506 лева.
Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности: „Хотелиерство и ресторантьорство“ – с 1510 лева, „Други дейности“ – с 1666 лева, и в „Селско, горско и рибно стопанство“ – с 1675 лева.
Спрямо четвъртото тримесечие на 2023 година средната месечна работна заплата в обществения сектор нараства с 12%, а в частния сектор – с 14.2.