Столицата остава с най-ниско ниво на безработица у нас

04.12.2024 | 06:55
по статията работи: econ.bg
София остава градът с най-ниска безработица от 1,6% през 2023 г. На второ място е община Божурище с 1,7%. Безработицата във Варна, Белослав и Копривщица също е с нисък процент на безработица през 2023 г., съответно с 2,2%, 1,8% и 2,4%
Столицата остава с най-ниско ниво на безработица у нас
Снимка: под лиценза на creative commons

Пазарът на труда на национално ниво остава без значителни промени, сочат новопубликуваните данни за регистрираната в бюрата по труда безработицата през 2023 г.

В общините текат различни процеси, като данните показват запазване на много големите разлики между силните регионални икономики и по-слабо развитите части на страната.

Забелязва се влошаване на състоянието на трудовия пазар в определени компактни групи общини, особено в Югозапада и Североизтока, каза пред Радио София Адриан Николов от Института за пазарна икономика.

София остава градът с най-ниска безработица от 1,6% през 2023 г. На второ място е община Божурище с 1,7%. Безработицата във Варна, Белослав и Копривщица също е с нисък процент на безработица през 2023 г., съответно с 2,2%, 1,8% и 2,4%. Логистичният център Елин Пелин и областният център Бургас са с по 2,5% регистрирани безработни в бюрата по труда, добави Николов.

„Цялата широка индустриална периферия на София е с много динамичен пазар на труда, но и с много ниски дялове на безработица. Всичките тези силни промишлени икономики, които са свързани с тази на столицата, са със сходни показатели. Колкото повече се отдалечаваме от столичния град, толкова повече се влошава състоянието на пазара на труда“, обясни Адриан Николов.

Най-висок процент на хората, които са без работа е в Северозападна България, повечето дунавски общини, много от малките общини в Родопите, Сливенско и Разградско.

Данните сочат, че през 2023 г. в регионите около Враца, Стара Загора, Велико Търново, Средногорието, Ямболско и на юг от София се наблюдават общини, в които безработицата постепенно намалява.

Според данните на Агенцията по заетостта, България няма един хомогенен пазар на труда. Той е разделен на няколко разнородни части, всяка със своите специфики и проблеми.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 04.12   1533 г. – Иван Грозни става велик княз на Московското княжество. 1639 г. – Йеремия Хорокс и Уилям Крабтрий за първи път наблюдават пасаж на Венера. 1808 г....