Затото изскочи над 2000 долара за тройунция за първи път от май заради тревожната обстановка в Близкия изток и опасенията от разрастване на военния конфликт. Металът за незабавна доставка (спот) поскъпна с 1.2% след като израелското военно командване обяви, че “разширява наземните операции” в Газа. Което създава условия златото да регистрира най-голямата си месечна печалба от юли 2020-а когато цената се изкачи до историческия си максимум от 2075.47 щ. долара за тройунция.
Котировките на скъпоценната суровина са скочили с около 9% откакто Хамас атакува Израел на 7 октомври, възстановявайки се от седем месечния си минимум, в резултат на засиленото търсене на активи-спасителни убежища. Първоначалното ценово движение набра ускорение и заради факта, че множеството инвеститори, които бяха заложили на по-нататъшното поевтиняване на метала, бяха хванати неподготвени от изненадващата атака в Близкия изток, което ги принуди да закрият бързо късите си позиции.
Подемът на златото през този месец маркира и необичайна търговска динамика, която го разединява и раздалечава все повече от традиционната му негативна корелация с доходността на американските ДЦК, достигнала близо до най-високите си равнища от повече от десетилетие. В нормални условия скъпоценният метал, който не носи лихвен приход, би попаднал под засиления натиск на масирани продажби. Връзката обаче започна да се къса през последната година в резултат на комбинацията от засиленото търсене на централните банки и от активните покупки на инвеститори, търсещи убежище за парите си, която поддържа високи цените на златото въпреки ръста на лихвените проценти.
Тази тенденция беше започнала да се обръща през седмците преди атаката на Хамас срещу Израел когато официални представители на Федералния резерв коментираха, че ще задържат високите лихви за по-продължителен период от време, което предизвика сериозни разпродажби на метала.
Заплахата от разрастването на конфликта в региона, който е жизнено важен за глобалните доставки на енергия обаче разлюля пазарите. Скокът на петролните котировки би могъл да внесе инфлация, която централните банки ще овладеят трудно без да нанесат поражения върху националните стопанства – благоприятна конфигурация за скъпоценната суровина.
Златото за незабавна доставка приключи седмичната си търговия с котировка 2006.37 щ. долара за тройунция. Търгуваните на борсата COMEX фючърсни златни контракти с доставка през декември закриха седмицата на цена от 1998.50 долара за тройунция.