Цените на петрола продължават да растат след решението на ОПЕК+ за добива

04.12.2020 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Стойността на февруарските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures тази сутрин са на ниво от 49,61 долара за барел, което е с 0,90 долара или с 1,85 над цената при затварянето на предишната сесия
Цените на петрола продължават да растат след решението на ОПЕК+ за добива
Снимка: под лиценза на creative commons

Цените на двата основни сорта петрол се повишават уверено по време на търговията в петък след решението на ОПЕК+ за увеличаване на добива с по-бавни темпове. Очаква се цените да успеят да демонстрират ръст и през настоящата пета поредна седмица, отбелязват наблюдателите на пазара.

Стойността на февруарските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures тази сутрин са на ниво от 49,61 долара за барел, което е с 0,90 долара или с 1,85 над цената при затварянето на предишната сесия. Според данните от търговията в четвъртък договорите поскъпнаха с 0,46 долара – до 48,71 долара за барел.

Цената на фючърсите за петрола сорт WTI за януари на нюйоркската борса (NYMEX) нарастват с 0,72 долара или с 1,58 % - до 46,36 долара за барел. В четвъртък фючърсите се увеличиха с 0,36 долара – до 45,64 долара за барел.

Страните от ОПЕК+ стигнаха до извода, че петролният пазар е стабилен, но все още не достатъчно, за да може да понесе увеличение на добива от порядъка на 2 млн. барела на ден, а само с 0,5 млн. барела на ден от януари 2021 г.

Позицията на лидерите в алианса – Русия и Саудитска Арабия, както стана ясно след заседанието се разминават значително, но постигнатият компромисен вариант ще им осигури възможност за запазване на баланса на петролния пазар, така и на приятелските отношения, за да не се стига до разрив.

Според общо взето консенсусното мнение на експертите, новото споразумение означава, че световните запаси от петрол може да започнат да намаляват още през първото тримесечие на 2021 г. Анализаторите от Commonwealth Bank of Australia допълват, че при потенциално увеличение на добива от Иран и Либия, ако подобрят отношенията си със САЩ все пак ще се появи натиск върху пазара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 12.02   1541 г. – Сантяго, днешната столица на Чили, е основана от Педро де Валдивия. 1817 г. – В битката при Чакабуко чилийската войска разбива испанската армия,...