Спадът в цените на петрола от миналата седмица продължи и днес - на фона на опасенията относно слабото търсене в Китай, въпреки че продължаващите геополитически рискове около Близкия изток и Русия ограничиха понижението.
Фючърсите на сорт Brent губят 55 цента, или 0.67%, до 81.53 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол (WTI) отстъпва с 57 цента, или 0.7%, до 77.44 долара за барел.
И двата бенчмарка поевтиняха през миналата седмица, като брентът изгуби 1.8% а WTI - 2.5%, вследствие на изнесени данни от Китай, предполагащи по-слабо търсене в най-големия вносител на суровината в света.
"Опасенията относно слабото търсене в Китай натежаха над удължаването на ограниченията в производството на ОПЕК+," заяви пред Reuters Хироюки Кикува, президент на NS Trading, подразделение на Nissan Securities.
Експертът допълни, че разнопосочните сигнали от страна на данните за заетостта в САЩ са накарали някои трейдъри да коригират позициите си.
"Въпреки това, загубите ще бъдат ограничени от нарасналия геополитически риск, на фона на вероятността да не бъде постигнато примирие във войната между Хамас и Израел и че конфликтът може да се разрасне и към Русия и нейни съседи," казва той.
Изнесените в петък данни показаха, че ръстът на заетостта в САЩ се ускорява през февруари, но повишението на безработицата и скромното увеличение на заплащането оставиха в играта очакваното понижение на лихвите от страна на Федералния резерв през юни.
Миналата седмица Китай си постави цел за около 5% икономически растеж през 2024 г., която много анализатори определиха като амбициозна без още много стимули.
Вносът на суров петрол от страна на Китай нараства на годишна база през първите месеца на годината, но бележи спад, в сравнение с предходните месеци, показаха изнесени в четвъртък данни.
С това тенденцията за намаляващи покупки от страна на най-големия купувач на суровината в света беше продължена.
Откъм предлагане, Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни общо като ОПЕК+, постигнаха споразумение по-рано през месеца за продължаване на доброволните ограничения на добива с 2.2 млн. барела на ден и през второто тримесечие на годината.
"Това продължение на ограниченията може да доведе до затягане на пазара, тъй като търсенето се възстановява от сезонното си затишие," казват анализатори от ANZ Research.
В Близкия изток главният лидер на Хамас Исмаил Хание обвини в събота Израел, че бави преговорите за прекратяване на огъня и че отхвърля искането на Хамас за слагане на край на войната в Газа, но заяви, че групировката продължава да търси решение за преговори.
Напрежението расте и в Русия и нейни съседки, повишавайки опасенията относно евентуална ескалация на конфликта извън Украйна, казва Кикукава от NS Trading.
В четвъртък президентът на Молдова подписа споразумение за сътрудничество в областта на отбраната с Франция, заявявайки, че Русия възобновява усилията си да дестабилизира нейната страна и че ако Владимир Путин не бъде спрян в Украйна, ще продължи.