Цените на двата основни сорта петрол в петък сутринта се колебаят, оставайки в диапазона при затварянето на търговията на предишната сесия, сочат данните от търговията.
Септемврийските фючърси за петрола сорт Brent на лондонската борса ICE Futures остават на нивото от 75,83 долара за барел, претърпявайки съвсем незначително понижение от 0,01 долара или 0,01 %.
Фючърсите за август за петрола сорт WTI нарастват до 75,30 долара за барел – плюс 0,09 % или 0,07 долара.
Малко по-рано и при двата сорта се наблюдаваше слабо изменение в посока нагоре.
Участниците на пазара са в очакване, че днес страните от ОПЕК+ ще стигнат до решение за параметрите на производството на петрол през месец август.
Страните от ОПЕК+ не стигнаха до консенсус в четвъртък и решиха в петък да продължат преговорите си за съдбата на сделката по ограничение на добива на нефт за периода след месец юли, тъй като не постигнаха консенсус на преговорите в четвъртък. Какво точно ще решат страните се очаква да стане ясно в следобедните часове.
От 1 юли влизат в сила новите увеличени квоти за добив на нефт от страните от ОПЕК+, а Саудитска Арабия сваля последното си доброволно ограничение. Това означава, че страните от ОПЕК+ може да увеличи добива с 841 хил. барела на ден в сравнение с юни.
Заради спада на търсенето на петрол, предизвикан от пандемията от коронавируса, през месец май миналата година ОПЕК+ ограничи производството с 9,7 млн. барела на ден. След като ситуацията се стабилизира, ограниченията бяха коригирани и за юли 2021 г. те са за 5,7 млн. барела на ден. За база служи октомври 2018 г., а за Русия и Саудитска Арабия – 11 млн. барела на ден.
Очакваше се на заседанието в четвъртък ОПЕК+ да вземе решение за отпускане на ограниченията след месец юли. По данни на агенция Bloomberg, комитетът към ОПЕК+ е утвърдил препоръка за продължаване на ръста на производството през август - декември ежемесечно с 400 хил. барела на ден.
През второто тримесечие петрола сорт Brent е поскъпнал с 18,2 %, а от началото на 2021 г. – с 45 %.
Стойността на сорт WTI през второто тримесечие на тази година се е повишила с 24 %, а от началото на годината – 51 %. Скокът на цените през първото полугодие е най-високото от 2009 г.