"Планини" и "Океани" - двата движещи сценария за енергетиката на XXI в.

01.10.2013 | 17:15
по статията работи: Петя Бързилска
Въпросът пред България: трябва да се реши как да се подобри енергийната ефективност и какви енергийни ресурси да се използват
"Планини" и "Океани" - двата движещи сценария за енергетиката на XXI в.

Автори: Маринела Йонкова и Георги Велев

До 20 години светът ще се нуждае от близо два пъти повече енергия, вода и храна. Глобалната икономика навлиза в ера на нестабилност, засилени икономически цикли и политически и социални промени. В същото време в Северна Америка има шистова революция, която превърна САЩ от вносител в износител на природен газ. Това  са факторите, които ще определят световното енергийно бъдеще, показва анализът на Shell, представен от Вим Томас, главен съветник по енергийните въпроси в холандската компания.

Двата основни сценария на компанията за развитие на глобалната икономика са наречени находчиво „Планини“ и „Океани“. Планините са страните, в които политиците чрез държавни механизми налагат решения за развитие на икономиката. Океаните пък са държавите, които взимат решения под натиска на обществото, като тези решения не винаги са най-целесъобразни.

Планини

При Планините се очаква умереният икономически растеж да подтиска цените на енергоресурсите. В този сценарии се залага на инвестиции в проекти с дългосрочна перспектива.

Според този модел градовете занапред ще бъдат компактни и усточойчиви и в тях ще живее до 40-50% от населението. Според Томас, на всеки няколко години ще се появява по един едномилионен град. Това изисква промени в транспортната политика и развитие на енергийната ефективност, както и незабавни мерки за намаляване на вредните въглеродни емисии.

При този сценарий като основен енергиен ресурс ще се използва природният газ, залага се и на развитието на ядрената енергетика. В същото време е възможно да има забавяне в развитието на възобновяемите енергийни източници, но се очаква настъпление на биомасата като енергоресурс, смята Томас. При сценария Планини също така е от значение развитието на технологията за управление и съхранение на въглеродните емисии до 2030 г. Очаква се до този период нивата на CO2 да продължат да нарастват, а след това плавно да намаляват.

Според сценария на Shell светът занапред ще използва все по-малко петрол и ще преминава към природен газ, който щади околната среда. Синьото  гориво е и най-лесният енергиен източник за използване, обясни Томас.

Океани

При сценария Океани държавите почти не развиват ядрената си енергетика, като сходно е положението и с шистовия газ. Там водещи са цените на енергията, защото повишаването им води до социално недоволство. В случая водещо гориво е петрола и другите течни горива.

В тази ситуация се залага политика за разработване на находища на нефт и  газ, които са труднодостъпни. Очаква се максимално използване на въглищата. Сценарият предвижда разработване на възобновяемите източници като фотоволтаици и вятърни централи. Остава отворен въпросът какво се случва с вредните парникови емисии, допълни Томас.

Като се съпоставят двата сценария, при Океаните намаляването на CO2 емисиите ще изисква 30 години повече от заложеното при Планините. Към 2040 г. обществото ще трябва да вземе окончателно решение за намаляване на емисиите CO2, каза още Томас. Според прогнозите на компанията, ако постепенно се преминава към слънчева енергия, то до след 2070 г. парниковите емисии ще се върнат на нивата си отпреди индустриалната революция.

И в двата сценария политиците трябва да стигнат до консенсус как да се развиват техните общества, тъй  като това засяга в най-голяма степен населението и неговия социален статус, обобшават от Shell.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...