FT: България има 950 млн. причини за усмивка

06.07.2012 | 15:55
по статията работи: Петър Чернев
Успехът на емисията еврооблигации може да е важна стъпка в процеса на възстановяване на страната, отбелязва изданието
FT: България има 950 млн. причини за усмивка

Превод: Петър Чернев (p.chernev@econ.bg)

В район с нестабилни икономики със сериозни фискални затруднения, България постигна забележителен успех с еврооблигациите си, емитирани тази седмица. Ценните книжа бяха продадени за 950 млн. евро с 4,25% лихва.

Така започва статията си в. "Файненшъл таймс" (FT), която е посветена на завръщането на страната ни на международната дългова сцена. Припомня се, че парите са необходими на България, за да погаси вноската по т.нар. "облигации на Милен Велчев”. Плащането, което трябва да се извърши в началото на януари 2013 г., е приблизително 2 млрд. лева.

Ако България не се беше обърнала към международните пазари, тя щеше да бъде принудена да похарчи средства от Сребърния фонд. Друга възможна опция щеше да е приватизацията, коментира изданието.

Според FT петкратното презаписване и ниската лихва свидетелстват за доверие в дългосрочната фискална перспектива на България. В момента лихвата по старите облигации, издадени от правителството на НДСВ, е 7,5% и останалите страни в региона са под доста голямо напрежение, анализират авторите на статията.

След икономическата криза през 1997 г. България пое високо оценена фискална полтика. В резултат от това страната регистрираше и редовни бюджетни излишъци през последното десетилетие. Вестникът отчита и оценява удържането на бюджетния дефицит до 1,3% за 2012 година. В допълнение се посочва, че българският публичен дълг е в размер на 16% от БВП.

Успехът на емисията еврооблигации може да е важна стъпка в процеса на възстановяване на страната, отбелязва Министерството на финансите, позовавайки се на аналитичната статия.

"Страната (България - бел.авт.) беше несправедливо наказвана от инвеститорите заради местоположението си. В този контекст постигната доходност е напълно заслужена. България можеше да получи още по-добър лихвен процент. Тя обаче искаше да остави част от печалбата на инвеститорите". Коментарът за FT прави Надежда Дафинкичева от Първа финансово-брокерска къща.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...