Социалните иновации и партньорствата между централната, местната власт и социалните предприятия са важен аспект и ключов елемент за развитието на социалната икономика и социалното предприемачество. Те дават тласък за решаването на възникнали социални проблеми по иновативен начин. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на участието си в международната конференция „Партньорство за промяна“, която се проведе днес в София. Във форума участваха над 40 представители на бизнеса, институции от централната и местната власт, социални иноватори и предприемачи от България и Европа.
В изказването си министър Петков подчерта, че без съвместни действия на различни равнища, без споделена отговорност и насърчаване на социалните иновации в решаването на социални проблеми, реалните и качествени резултати биха били ограничени като ефект и приложно поле. Министерство на труда и социалната политика подкрепя дейности и инициативи, които имат потенциала да влияят върху вземането на решения и формирането на политики, водещи до подобряване жизненото равнище на различни уязвими групи от населението, каза той.
Министърът на труда и социалната политика припомни, че с приемането на Закона за предприятията на социалната и солидарната икономика е създадена правна рамка, която благоприятства разгръщането на потенциала на социалните предприятия. В двугодишните планове за развитие на социалното предприемачество са идентифицирани приоритети и насърчителни мерки, институционализиран е механизъм на взаимодействие между заинтересованите страни, учредена е годишна награда за социални иновации в подкрепа на социалната икономика. България за пореден път, особено в рамките на тази година – в която страната ни бе председател на Съвета на ЕС, е домакин на значимо събитие в областта на социалното предприемачество, което я превръща в притегателен център за дискусии и обмяна на опит в тази област, каза още министър Бисер Петков.
Той допълни, че експерти от Министерството на труда и социалната политика активно участват в работата на институциите на ЕС в областта на социалната икономика. Отворени сме и за съвместни дейности със заинтересовани страни от държавите-членки на ЕС в тази сфера.