Унгарският участък от газопровода "Набуко" наскоро получи последното необходимото екологично разрешително, съобщиха от Nabucco Gas Pipeline International.
Така Унгария става първата държава от "Набуко", която успешно е завършила процеса на издаване на разрешителни.
Райнхард Мичек, управляващ директор на Nabucco Gas Pipeline International GmbH, коментира: "Предоставянето на това разрешително е значителна крачка напред за Унгария и е показателно за напредналия етап на развитие на "Набуко-Запад". Въз основа на междуправителственото споразумение, сътрудничеството с унгарските власти беше образцово. Ние се ангажираме да следваме най-добрите практики в съответствие с националните и международните наредби."
"Следващите стъпки в Унгария сега са да се финализира цялостното инженерингово проектиране и дизайн за "Набуко-Запад" и да се продължи с процеса на получаване на необходимите разрешителни за строеж. Ние очакваме да продължим сътрудничеството си с унгарските власти при по-нататъшното развитие на проекта", каза от своя страна Габор Берши, управляващ директор на „Набуко Унгария”.
Начинът на придобиване на екологично разрешително в Унгария е двуетапен процес, който "Набуко" започна през първото тримесечие на 2010 г. с подаване на документация за Предварителна оценка на въздействието върху околната среда (ПОВОС) в четири инспектората за опазване на околната среда, природата и водите (IENWs). След положително решение от четирите инспектората за опазване на околната среда, природата и водите, през септември 2010 г. втората част на този процес започна с представянето на подробни ОВОС проучвания на същите органи.
Газопроводът "Набуко" ще транспортира газ от района на турско-българската граница през България, Румъния, Унгария и Австрия, до централния европейски разпределителен център на газ в Баумгартен. Унгарският участък от маршрута е дълъг 384 км.
В края на юни консорциумът "Шах Дениз ІІ“ обяви, че е избрал проекта "Набуко Запад" (съкратения първоначален вариант на тръбопровода - бел. ред.) като вариант за доставки за Централна Европа. Припомняме ви, че интерес към залежите имаше и от руска страна. Те трябваше да се използват за проекта "Южен поток".
Оконачателните детайли по проекта ще станат ясни до месец юни 2013 г. През този период трябва да бъде изяснено трасето, както и колко тръби ще бъдат построени - една или повече.