8 теми, които промениха света през 2012 г.

31.12.2012 | 16:10
по статията работи: Петя Бързилска
От кризата в Европа през турбулентния Близък изток до скока на Феликс Баумгартнер
8 теми, които промениха света през 2012 г.

Автори на анализа: Петя Бързилска (p.barzilska@econ.bg) и Александър Димитров (a.dimitrov@econ.bg)

Преди края на 2012 идва и равносметката за годината. Много е трудно да се каже обективно кога една година е „добра“ или „лоша“ в международен мащаб. Смесицата от събития винаги е объркваща и с примеси на части и от двете. Във всички случаи – 2012 година беше интересна с много неща, включително и с факта, че светът все пак не свърши.

Бизнесът - разочарования и малки победи

Финансовата криза със сигурност се отрази на бизнеса. Сред по-важните събития на изминалата година беше първичното публично предлагане (IPO) на Facebook или по-точно разочароващият борсов дебют на социалната мрежа. От 38 долара на акция в началото на май 2012 г., в края на годината книжата на компанията се търгуват за около 20 долара за брой. Въпреки очакванията IPО-то на Facebook беше провал, а 2012 г., по данни на "Блумбърг", е най-разочароващата година след 2008 г. за IPO-та в САЩ.

За технологичния свят голяма новина беше назначаването на Мариса Майер за главен изпълнителен директор на интернет търсачката Yahoo, заменяйки дотогавашния шеф на компанията Скот Томпсън. Yahoo успяха да привлекат Майер, която дотогава работеше за конкурента Google, а базовата заплата на уважаваната в Силициевата долина дама е 1 млн. долара годишно.

Що се отнася до банките по света, тези в САЩ регистрират едни от най-големите си печалби от 2006 г. насам на фона на затрудненото положение на кредитните институции в Европа. Същевременно трябва да се отбележи разследването на международните регулатори на редица големи банки, сред които Barclays, USB и Deutsche Bank, за манипулиране на междубанковите лихвени проценти като LIBOR (Лондонският междубанков лихвен показател).

При автомобилната индустрия през тази година се забелязва значително намаление на търсенето в Европа на фона на кризата в региона и ориентирането към развиващите се страни. Компаниите от САЩ, Япония и Южна Корея се утвърдиха като най-големите производители в световен план и същевременно се забелязва тенденцията към производство на хибридни автомобили. На енергийния пазар в Европа "Газпром" започна да губи позиции заради продължаващото недоволство от цената, на която енергийният гигант доставя "синьото гориво" за Европа. Същевременно руският конгломерат "Роснефт" набира сила на фона на споразумението за съвместно предприятие с британската British Petroleum (BP).

Новите и новите-стари световни лидери

Що се отнася до политическата картина в световен план по-скоро се забеляза запазване на статуквото в по-големите икономики. През май тази година социалистът Франсоа Оланд стана президент на Франция. На изборите той победи дотогавашния държавен глава Никола Саркози. Това показа разочарованието на французите от политиката на Саркози и спада на доверието към президента. Същевременно въпреки амбициите на Оланд Франция не е в особено добро икономическо състояние към края на годината, като безработицата в страната надмина 3 млн. души.

През март тази година Владимир Путин стана новият-стар президент на Русия и така за трети път е държавен глава. Победата на Путин беше придружена от масови протести в Москва и други градове, като хората се обявиха против преизбирането му и срещу неговата партия "Единна Русия", която пък победи на парламентарните избори.

Си Цзипин стана новият лидер на Китай и замести Ху Цзинтао, под чието управление Китай преживя десетилетие на изключителен растеж. Си Цзипин ще бъде начело на голямата азиатска страна през следващото десетилетие. Пред него стои задачата да въведе икономически стимули, които да подпомогнат забавящатата се китайска икономика. През тази година и в Япония имаше политически промени. Шинзо Абе стана новият министър-председател на Страната на изгряващото слънце, който смята да предприеме агресивна финансова политика за възстановяване на изпадналата в криза японска икономика.

В САЩ демократът Барак Обама в началото на ноември успя за втори път да се пребори за президентския пост и да спечели изборите срещу опонента си от Консервативната партия Мит Ромни. Според анализаторите това показа идейната криза сред консерваторите, които не успяха да спечелят мнозинството от американците на своя страна. В момента предизвикателство пред Обама е намаляването на огромния външен дълг на САЩ и справянето с т.нар. "фискална пропаст" на фона на трудните в края на годината преговори между консерватори и демократи за следващия бюджет на САЩ.

През октомври Уго Чавес беше избран за четвърти път за президент на Венецуела. Той е начело на държавата от 1999 г. насам. Чавес, въпреки боледуването си от рак, затвърди доминантната си роля в политиката на Латинска Америка, а неговата Социалистическа пария убедително спечели и регионалните избори във Веницуела в края на 2012 г.

Европейският съюз през 2012 г.

Европа продължи и тази година да е в криза. За добро или за лошо обаче през 2012 г. държавите-членки постигнаха няколко споразумения помежду си, които успяха леко да поуспокоят пазарите. Беше договорен Европейският стабилизационен механизъм (ЕСМ), който разполага със 700 млрд. евро, които ще могат да бъдат предоставяни на финансово закъсали страни.

През ноември се реализира отписването на 40 млрд. евро от гръцкия дълг, което намали доходността по облигациите на Атина и позволи отпускането на поредния транш от втория спасителен пакет за южната ни съседка. През декември пък беше постигнато споразумение за единен банков надзор в еврозоната и увеличаване на правомощията на Европейската централна банка, което според европейските лидери е напредък в интеграцията на Съюза. От друга страна преди края на годината Европейският съвет не успя да постигне споразумение по бюджета на ЕС за следващия период - 2014-2020 г.

Не трябва да забравяме, че 2012 година донесе Нобелова награда за мир на Европейския съюз, а паричната награда от отличието - 930 хил. евро, ще отиде за хуманитарна помощ.

Винаги турбулентният Близък изток

Близкият изток остана ключов регион и през 2012 година. Кризата в Сирия се превърна в новата голяма криза на текущата година. Режимът на Башар ал Асад бе разкритикуван от редица страни, като непреклонността на сирийския президент доведе до редица прекратявания на дипломатическите връзки. Сирия стана и редовна тема на заседанията на ООН и поляризира лагерите, с Русия и Китай защитаващи Асад.

На 30 юни 2012 година президент на Египет стана Мохамед Морси, което е показателно за засилващата се ислямизация в страната. Морси е член на Партията за ред и справедливост, клон на Мюсюлманското братство. Политикът изигра и важна роля на медиатор и „укротител“ в...

...новата серия от насилие около ивицата Газа. На 14 ноември Израелските отбранителни сили убиха Ахмед Джабари, лидер на ХАМАС. Това бе началото на операция „Отбранителен стълб“, която вкопчи Палестина и Израел в кървав конфликт за близо седмица и припомни за крехкостта на този район. След критична реакция на международната общност, стотици ранени и стотици изстреляни ракети, конфликтът бе прекратен. Палестина пък бе призната за „държавно образувание“ от ООН на 29 ноември след дълги дипломатически опити в тази насока.

Анти-мюсюлманският филм „Невинността на мюсюлманите“ разтърси целия регион и доведе до истинска криза, след като посланикът на САЩ в Бенгази, Либия, бе убит.

Свободата: От интернет до политиката

Пънк групата Pussy Riot направи своеобразен молебен против президента на Русия Владимир Путин не къде да е другаде, ами в храма „Христос Спасител“ в Москва.  Присъдата на момичетата активизира редица правозащитни организации, хора на изкуството и активисти. У нас Паметникът на Съветската армия осъмна с качулки, наподобяващи тези на пънкарките.

Джулиън Асандж се оформи като еквивалент, но в друга плоскост – тази на Западния свят. Основателят на Wikileaks открай време е под прицела на щатските власти и бе заплашен от екстрадиция в Швеция, където е обвинен за изнасилване на две жени. Британският съд постанови екстрадицията му в скандинавската страна, но на активиста му бе дадено убежище в посолството на Еквадор в Лондон. Асандж живее там вече от шест месеца.

Ключов момент бяха и масовите протести срещу Търговското споразумение за борба с фалшифицирането, по-известно като ACTA. Заедно с щатските регионални законопроекти за регулация на интернет пространството SOPA и PIPA, ACTA активизира десетки хиляди граждани и дейци от редица страни. В България бяха проведени над 10 протеста, като най-големият – този в София, събра между 8 и 10 хиляди души.

В началото бе словото, а с него дойде и науката

Научните постижения през 2012 година също са много. Най-силно приковали общественото внимание като че ли останаха три събития – приземяването на марсохода „Кюриосити“ на Марс, скокът на Феликс Баумгартнер и предполагаемото откриване на тайнствения Хигс бозон.

На 6 август учените от НАСА преживяха един от най-триумфалните си дни – марсоходът „Кюриосити“ успешно кацна на Червената планета. Първоначалният срок на мисията на машината бе две години, но съвсем наскоро бе увеличена за неопределен период от време. На Марс той ще събира данни и ще анализира дали планетата е приютявала живи организми.

14 октомври пък ще остане завинаги паметна дата за Феликс Баумгартнер. Той показа, че няма горна граница за човешките възможности, като осъществи своя „скок от стратосферата“ и полетя от над 39 километра височина. Австриецът постави четири рекорда, сред които и този за преминаване на свръхзвуковата бариера без механична помощ.

Н 4 юли пък учените от Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) съобщиха за свое епохално откритие. Те заявиха, че са доказали съществуването на нова частица, чиито свойства са последователни с тези, които се очакваше, че принадлежат на Хигс бозона. Субатомната частица, кръстена преди 50 години на физика Питър Хигс, е това, което учените смятат, че е придало маса на материята след Големия взрив, а с нейна помощ са се формирали планетите, слънцата, галактиките и самата Вселена. В края на годината от CERN съобщиха, че Големият адронен колайдер ще спре да работи заради техническа профилактика до началото на 2015 г.

В памет на...

Както всяка година, много известни и уважавани личности напуснаха света ни. Сред тях са певицата Уитни Хюстън, емблематичният актьор Майкъл Кларк Дънкан, космонавтът Нийл Армстронг, вечно скандалният писател Гор Видал и легендарният Рей Бредбъри.

В роден мащаб се простихме с великия актьор Георги Калоянчев и с българския патриарх Максим.

Хляб и зрелища, спорт и пророчества

Щом виждате тази статия, значи е ясно, че светът не е свършил. Ако решим да сме комедийни (и подвластни на мъгливи пророчества), щяхме да кажем, че това е събитието на годината. Светът все още се върти, краят му се отмени, а 2013 вече е кажи-речи тук. Масовата истерия около датата 21 декември набързо бе потушена, след като стана ясно, че никой няма да ни отнема планетата.

Олимпийските игри в Лондон предоставиха огромна наслада на почитателите на спорта по целия свят. Наред с всички постижения на велики атлети, бихме изтъкнали като особено забележително участието на тях на "най-бързия човек на земята без крака". Южноафриканецът Оскар Писториус, който е с два ампутирани крака, успя да премине всички препятствия и да се класира за полуфинал на Игрите в своята дисциплина - 400 метра спринт. 


Оскар Писториус

2012 г. бе щастлива и за любителите на футбола. Евро 2012 предложи много голове, емоции и европейска класа футбол, предавани от стадионите на Полша и Украйна. За жалост, българският национален отбор не беше там, но се надяваме да бъде наличен за световното през 2014 година.

От друга страна песента "Gangnam style" се превърна в своеобразен културен феномен на 2012 г., като надхвърли за първи път в историята на YouTube 1 млрд. гледания и направи своя изпълнител - южнокорееца Psy, милионер.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...