Приключиха четирите консултации на президента на България Росен Плевнелиев с представителите на парламентарно представените партии след предсрочните избори на 12 май 2013 г. По процент на събраните гласове това са съответно ГЕРБ, БСП, ДПС и „Атака“, потвърдиха вчера и окончателните резултати на Централната избирателна комисия (ЦИК).
Това не са консултации за връчване на мандат за съставяне на правителство, уточни държавния глава след разговора си с лидера на „Атака“ Волен Сидеров. По думите на Плевнелиев единствената му поставена цел е да изпълни своето конституционно задължение за назначаване на дата за първото тържествено заседание на 42-то Народно събрание.
Консенсус за датата на първото парламентарно заседание
От думите на президента и политическите ръководители днес пред медиите стана ясно, че малка част от проведените разговори е засягала политическия аспект на предстоящите след изборите събития, включително по-обсъжданите през последните дни теми – възможността за касиране на изборите и евентуалния състав на бъдещия кабинет. Те бяха засегнати по-скоро в изявленията на политиците след излизането им от президентския кабинет.
Както самият държавен глава подчерта, акцент в обсъжданията е бил поставен върху своевременното свикване на народните представители по местата им в парламента, след като ЦИК определи разпределението им по партии. Едно от малкото неща, около които партийните лидери са успели да се обединят, е необходимостта това да стане „час по-скоро“.
Евентуалната дата за сформирането на 42-то НС е 21 май 2013 г., вторник. Всички я определиха като“хубава дата“, свързвайки я с отбелязването на Св. Св. Константин и Елена. Лидерът на ДПС Лютви Местан пък добави, че би било хубаво у нас да функционира парламент по време на светлия празник 24 май – Деня на славянската писменост и култура.
Коалиции
Общите медийни и обществени настроения сочат предложения от БСП бивш министър на финансите Пламен Орешарски като бъдещ министър-председател на страната. Лидерът на ДПС Лютви Местан днес потвърди, че е готов да проведе разговори със социалистите за съставянето на общо правителство.
Той обаче подчерта, че няма да спести коментарите и критиките си към някои евентуалните идеи в платформата на Орешарски. В случай, че той планира да прокара друга данъчна скала, да премахване плоския данък или да го замени с прогресивно подоходно облагане, ще срещне съпротивата на Движението за права и свободи.
По думите на председателя на БСП Сергей Станишев пък евентуален кабинет, начело на който стои Пламен Орешарски, ще има експертен състав. В него биха могли да участват и хора, които са извън партията. Самият Орешарски пък все още изчаква с определянето на състава на министрите си, тъй като "ситуацията у нас все още е много динамична".
Колкото до определената от експерти и медии като „немислима“ коалиция между политическите поляритети ДПС и „Атака“, то и самите ръководители на двете сили категорично отхвърлят подобна възможност. Лютви Местан не изключва възможността „Атака“ да участва във властта – просто това няма да стане след разговори с ДПС. Волен Сидеров също потвърди, че няма да работи с тях.
На фона на твърденията за „политическа изолация“ на ГЕРБ единствената сочена възможност за участието им в новия кабинет беше потенциална коалиция с „Атака“. И докато Борисов не изключва такъв вариант, от своя страна Сидеров определя думите му като „блъф“. Преди срещата си с Росен Плевнелиев председателят на националистите отново повтори, че няма намерение да разговаря с бившия премиер.
Касиране на изборите?
След няколкодневно публично мълчание на вчерашната пресконференция на ГЕРБ Бойко Борисов обяви намерението си да внесе жалба в Конституционния съд (КС) с искане за касиране на проведения на 12 май парламентарен вот. Като основна причина той посочи събитията от предшестващия изборите ден за размисъл, свързани с откритите в печатницата „Мултипринт“ в Костинброд 350 хиляди празни бюлетини.
По-рано днес бившият вицепремиер и министър на вътрешните работи в кабинета на ГЕРБ Цветан Цветанов уточни, че партията има и правната възможност да сезира съда. Той се позова на Изборния кодекс, в който е посочено, че в седемдневен срок след провеждането на вота кандидатите за народни представители могат да го оспороят.
Цветанов заяви тогава, че от партията ще изпратят сигнал за касиране на изборите до всички възможни институции – КС, главен прокурор, Министерски съвет, ВАС и президента. Според него тези органи са длъжни да задвижват въпроса.
От друга страна след срещата между Бойко Борисов и Росен Плевнелиев днес председателят на ГЕРБ обяви, че партията няма да търси касиране на вота нито чрез Министерски съвет (МС), нито чрез Президентството на Република България.
Двамата не са обсъждали този въпрос. Според Борисов той не е в юрисдикцията на държавния глава.
Той информира още, че ГЕРБ е ангажирала бившия конституционен съдия Георги Марков, който ще консултира партията за това как точно могат да се оспорят изборните резултати.