Ангела Меркел отново на върха? Какво смята Европа?

24.07.2013 | 15:25
по статията работи: Александър Димитров
Лидерите на евространите със затаен дъх очакват евентуалното получаване на трети мандат за германския канцлер
Ангела Меркел отново на върха? Какво смята Европа?

Ако има едни особено ключови избори в Европа, то това са тези в Германия. И поне за момента настроението сякаш навява, че лидерът на християн-демократите Ангела Меркел ще вземе своя трети мандат. Като идването на един особен месия, южните и източните държави на Стария континент имат смесено мнение относно едно евентуално подновяване на управлението на немския канцлер.

Особено много важи това за икономиките, които са най-закъсали и са най-ключов обект на популярните за десния лидер мерки на бюджетни съкращения. Говорим си за Испания, Италия, Гърция и Португалия, уточнява агенция „Ройтерс“. Съвсем наскоро към тази четворка се добави и Кипър, чиято икономика също се взриви. За много от гражданите в тези страни третият мандат на Меркел ще доведе до нищо повече от повече консервативна фискална политика, безработица, съкращения и тежко затягане на коланите.

Много от политическитe лица обаче не са съгласни с това.

В Гърция сега е сезонът на тежките усилия за запушване на финансовата дупка в бюджета. Третият спасителен заем за държавата идва с началото на септември месец и е съпътстван от силни надежди за крайно разрешаване на финансовите проблеми за гърците. Естествено, всяка брънка в този процес е обвързана с немските избори и резултатът от тях.

Италия и Португалия са на нож спрямо съкращенията. Причината за това е по-скоро неуспешния резултат от провеждането им. Поради това голяма част от експертите и политиците се надяват Меркел да подходи по-алтернативно и балансирано специално в тези две държави.

В Испания положението е катастрофално. След инжекция в банките на страната в размер на 42 милиарда евро, очакванията са, че канцлерът ще предложи банков съюз, който да кредитира попарената от рецесия нация.

Наред с всичко това е нужно да отчетем политическите нюанси. Испания, Португалия, Гърция и Кипър са с правителства в пространството дясно-център. За тях победата на Меркел е добре дошла и предразполагаща към нещо по-грандиозно, имайки предвид детронацията на бившия френски десен президент Никола Саркози. Меркел има нужда от нови десни съюзници, и правителствата се надяват те да са адекватното предлагане на това търсене.

Франция и Италия в другата плоскост. Левият им политически спектър поражда някои търкания с Меркел, които ги отдалечават от предишните близки отношения на канцлера с Марио Монти и Саркози, с които се формираше дясна троица на евроравнище.

Изборите в Германия са следени под лупа и заради един друг фактор. В общественото пространство се шири мнението, че Германия прекалено бавно е отговорила на дълговата криза. Нещо повече – при реакцията си, страната е преследвала само и единствено национални интереси, включително защитавайки своите данъкоплатци и оставяйки неизгодни за нея банки настрана. Винаги трябва да се има предвид и незарития през годините анти-сантимент към Германия от гледна точка на събитията от Втората световна война.

Едно обаче е сигурно – от Испания, през Италия, до Балканите – всяка държава ще следи много внимателно какво се случва в колоната на ЕС, която ще избира своя нов лидер.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...