България е най-бедната държава в Европейския съюз (ЕС). У нас броят на хората, които търпят сериозни материални лишения, е пет пъти по-голям от средния за 27-те страни-членки. Това гласи представеният днес анализ на социалната ситуация в Съюза, изготвен от Европейската комисия, информира БНР. В него има специален раздел за нашата страна.
ЕК определя нивата на бедност у нас като тревожни. Крайните мерки за икономии са подобрили значително бюджетните позиции, но на цената на растящо социално недоволство, пише в доклада.
Текстът обобщава политическата ситуация в страната ни през последните месеци. В него се посочва, че първоизточникът на масовото недоволство, прераснало в протести, са необичайно високите сметки за електричество, които са един от основните разходи за българските семейства.
85 на сто от месечните доходи на домакинството отиват за покриването на основни нужди, а 44 на сто от българите търпят сериозни материални лишения.
По бедност се нареждаме на първо място сред държавите-членки на ЕС. 49% от българското население, 52% от децата и 61% от пенсионерите са застрашени от социално изключване. Тези нива са два пъти над средноевропейските.
Заедно с Испания, Италия, Гърция и Кипър, България е и сред страните, в които младежката безработица надхвърля 20 на сто. В края на миналата година у нас е регистриран вторият най-голям спад на заетостта като цяло. В същото време сме на първо място по несъответствие между квалификацията и уменията на търсещите работа и нуждите на пазара на труда.
Сред акцентите в анализа на ЕК е и влошената демографска обстановка. Средната продължителност на българските жени е 78 години - най-ниската в Европейския съюз, където средната възраст е 83,1 години. Мъжете у нас пък живеят до 71 години, което е третата най-ниска продължителност при средна 77,4 години.