Да се пуши или не - това пак е въпросът

29.05.2013 | 10:55
по статията работи: Ралица Стоянова
От БХРА предлагат разделяне на заведенията на две зали и данъчни облекчения за тези, които останат за непушачи. От "България без дим" смятат, че идеята да отпадне забраната за пушене е популистка
Да се пуши или не - това пак е въпросът

В последните дни усилено се заговори за промени в Закона за здравето, които да разрешат отново пушенето в заведенията. Срещата между представители на ресторантьорите и хотелиерите и депутати от „Коалиция за България“ беше знак, че има голяма вероятност тютюневият дим отново да се настани на масите в ресторантите и баровете. Това доведе до негодувание сред непушачите, които организираха петиция срещу промени в закона.

От Econ.bg потърсихме двете гледни точки – на тези, които подкрепят отпадането на забраната за пушеше, и на тези, които настояват тя да остане.

„Ние подкрепяме 99% от сегашния Закон за здравето. Тук не става дума за пълна отмяна на забраната за пушене на закрито, а за връщане на залите за пушачи и непушачи в заведенията“. Това обясни председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) Благой Рагин пред Econ.bg.

Според д-р Гергана Гешанова, координатор на коалиция „България без дим” идеята да отпадне забраната за пушене в заведенията е популистка и показва, че „нейните автори нямат виждане за развитието на страната ни по един прогресивен и демократичен начин. В името на това да спечелят симпатии са готови да отнемат едно от малкото успешни неща, които се случиха в България през последните години и които дадоха по-добър имидж на страната ни“, смята тя.

Една или две зали – всеки сам избира

Рагин пък настоява собственикът на всяко заведение да може да избира дали то да бъде разделено на две зали или да остане без цигарен дим. От БХРА са обсъдили с представители на „Коалиция за България“ идеята заведенията, които останат за непушачи, да получават данъчен бонус.

Рагин обясни, че идеята е ресторантите се върнат към разделението на зали, като собствениците сами избират коя зала да бъде по-голяма – тази за пушачи или тази за непушачи, според търсенето. В нощните заведения пък да се разреши пушенето след 22.30, искат от асоциацията.

Това би бил един модерен закон, какъвто е в Германия, Австрия и още 25 европейски държави“, добави Рагин.

Забрана за пушене -> фалит?

Според него в момента най-тежък е проблемът на бизнеса в градове като Пловдив, Стара Загора, Хасково, Велико Търново Варна и Русе. В някои от тези градове се отчитат до 30% фалити на заведения след въвеждането на забраната за пушене на закрито. В София процентът е по-малък.

За първите пет месеца от въвеждането на забраната хазната е на червено с 800 млн. лева, обясни Рагин.

„Сигурно има известни негативни промени в оборотите, но това не се дължи единствено и само на забраната за пушенето и едва ли ще се преодолее, ако забраната бъде отменена. От същия бизнес има много представители, които са доволни от забраната, тя им спестява много средства и труд. Фалити се случват не само в ресторантьорския бизнес и това е следствие от глобалната икономическа криза, в която се намираме“, контрира Гешанова.

Ами здравето ни?

Намаляха ли пушачите от влизането в сила на забраната, попитахме д-р Гешанова. Тя обясни, че, според официални изследвания, намалението е с 3-4%. Предстои подобно изследване в периода след завършване на 1 година от въвеждането на забраната.

От здравословна гледна точка, първо страда персоналът, който работи в заведенията, каза д-р Гешанова. Заболявания на горните дихателни пътища, спастични бронхити и възпаления на очите са най-често срещани сред бармани, сервитьори и обслужващ персонал в заведенията. В по-дългосрочен план, хората, които са изложени по-продължително на въздействието на вторичен тютюнев дим имат повишен риск от сърдечносъдови заболявания, хронична обструктивна белодробна болест, емфизем, рак. Има хора, които са силно чувствителни към цигарения дим и могат да развият алергична реакция или хипертонична криза и от краткотрайно пребиваване в задимена среда.

Опасно е пушенето в заведения за хора, които танцуват, защото засиленото вдишване при активни физически движения вкарва дима много по-дълбоко в белите дробове и нанася повече вреди, обясни Гешанова.

Въпреки това председателят на БХРА Благой Рагин очаква Законът за здравето да мине през парламента преди лятната ваканция, а от септември до зимата промените да влязат в сила.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...