Инвестиционните банки ще трябва да свият балансите си с 1 трлн. долара или със 7% през следващите две години. Това се казва в съвместен доклад на корпорацията за финансови услуги Morgan Stanley и консултантската компания Oliver Wyman, който предвижда свиване на пазарния дял на тези банки, предаде ФТ.
По-високите цени на финансиране и нарасналият натиск от страна регулаторните органи за увеличение на капиталовата база ще накарат големите банкови институции да отпишат 15% или 900 млрд. долара от рисковопретеглените си активи. Освен това се очаква банките да спестят между 10 и 12 млрд. долара от разходите си за заплати, като това включва и уволнение на служители, както и намаляване на инвестициите в сектори, които вече не са от важност.
"Наистина за инвестиционните банки сега е време за вземане на решения", каза Хюв ван Стийнис, анализатор от Morgan Stanley. "Пазарът подценява нивото, до което банките ще рационализират портфолиото си от дейности", допълни той.
Според доклада инвестиционните банки са свили с около 7% от капацитета си през 2011 г., като се очаква процентът да се покачи с още 10% през следващите две години.
Много банки реагираха на натиска на регулаторите и на европейската дългова криза, което доведе до голямо свиване на разходите през последните шест месеца. Финансовите институции орязаха активите и персонала си, като освен това затваряха или продаваха цели звена, коментира изданието. Такъв пример е шотландската Royal Bank of Scotland, която намали със 70 млрд. паунда рисковопретеглените си активи. Банката съкрати инвестиционните си портфейли, корпоративните брокерски услуги и операциите на капиталовия пазар.
Същевременно швейцарската банка UBS се разделя с инвестиционното си звено, като се изтегли от някои дейности, носещи фиксиран доход и прекрати търгуването със собствен капитал.
По думите на Тед Мойнихан, партньор в Oliver Wyman, промените в сектора ще доведат в близко бъдеще до смяна на собствеността на 15% от пазарния дял на световно ниво. "Компаниите ще трябва да изберат кои дейности драстично да съкратят и в кои притежават относително предимство и имат възможността мащабно да инвестират, за да спечелят пазарен дял", коментира той.
Нивото на свиване на разходите ще помогне на финансовите институции отново да достигнат равнища на възвращаемост на собствения капитал от порядъка на 12-14% в следващите две години. През 2011 г. средните стойности бяха около 8%, изчислява Ван Стийнис. Прогнозата е базирана на предположението, че намалелите брутни доходи вследствие на кризата са стигнали дъното и от тук ще могат да се увеличат с 5-10% на годишна база.
Прогнозата на Стийнис обаче контрастира с тази на други анализатори и банкови мениджъри. "Банковият сектор няма да може да достигне възвращаемост на собствения капитал над 11-12% през следващите две години", коментира главен изпълнителен директор на голяма европейска банка.
В скорошен доклад експертите от лондонската JP Morgan Cazenove също прогнозираха, че по-ниските приходи, по-стриктните регулации и високите разходи за персонал ще намалят средното ниво на възвращаемост на собствения капитал до 6,8% до 2013 г.