Когато инвеститорите вливат милиарди в едно или друго нещо, съвсем нормално е мненията относно бъдещето на това нещо да са противоречиви.
През последната година стойността на американската валута отчете значителен ръст. Това е нещо необичайно за валутата, което и повдигна множество въпроси какво е бъдещето на американския долар, а и на останалите валути по света.
И макар внезапният ръст да е причина за радост за мнозина, то винаги има и скептици. Дошъл ли е моментът, когато доларът ще започне да отслабва? Може би да, коментират от „Уол Стрийт Джърнъл“.
Периодично изчисляваният WSJ Dollar Index има за цел да сравни валутния курс на американския долар със седем други най-често търгувани валути. Според индекса, което и потвърждава съмненията на изданието, доларът е спаднал със средно 4% за едва един месец, достигайки най-ниските си стойности от седем седмици насам. През юли американската валута отчете ръст от 8.3% за една една година.
Какво води до внезапната загуба на доверие у толкова много инвеститори? Фактът, че хората не са съвсем наясно кога в действителност ще започне ограничаване на програмата за изкупуване на
облигации от Федералния резерв на САЩ, коментират аналитици. Тя има за цел да стимулира икономиката на страната и нейното евентуално спиране буди редица въпроси.
Мнозина вярваха, че внезапният ръст на икономиката ще доведе до активизиране на Фед и намаляване на 85-те млрд., които Резервът изкупува всеки месец. Намаляването на сумата, която Бен Бернанке влива в икономиката чрез програмата с количествени облекчения, би довело до по-малко количество долари на пазара, което пък ще вдигне още повече стойността на валутата.
Редица инвеститори обаче останаха разочаровани от наскоро публикуваните данни, касаещи броя на новите работни места, които достигнаха 162 хил. души. Това наистина е четиригодишно дъно за нивото на безработицата, но все пак под очакваните 184 хил. отворени места.
Това бе и причината някои от защитниците на долара да се отдръпнат от него. Ако икономическите данни не оправдаят прогнозите, то ограничаването на количествените улеснения може би ще почака до след септември месец.
Само за един месец вложените средства на защитниците на долара намаляха с 49% до 21.6 млрд. долара. Това са последните данни, отчитащи положението на пазара за фючърси.
Снимка: Уол Стрийт Джърнъл