Тенденцията за активизация от страна на български купувачи в големите градове се засилва през второто тримесечие, като е регистриран ръст на търсенето на луксозни имоти. Това се казва в анализ на агенцията за недвижими имоти Bulgarian properties. Интересът на българите продължава да бъде съсредоточен към София и Пловдив, а във Варна и Бургас.
Същевременно наред с традиционното търсене от страна на местни купувачи, градски имоти активно се закупуват и от руски купувачи, се казва в анализа.
Припомняме, че в анализ на агенция "Форос" също се посочва, че пазарът на недвижими имоти показва признаци на съживяване, а за първите шест месеца на годината е регистриран ръст на сделките в повечето областни градове.
Морските имоти продължават да доминират и да заемат най-голям дял в продажбите на ваканционни имоти. Броят на реализираните продажби се запази на нивата от втората половина на 2012 г., когато ваканционният пазар по морето преживя истинско възраждане на интереса и старт на нов цикъл в своето развитие, отчитат от агенцията.
Продажбите в ски курортите и по-специално в Банско остават в значително по-малки обеми от тези по морето, но все пак и там вече отчитаме стабилизация и нарастване на търсенето, което през тази година се запази и през летния сезон.
Същевременно отчетливо нарастване на търсенето и повече продажби в София има през месеците април и май, а от началото на лятото, което съвпада и със старта на протестите активността на пазара намаля за около 2 седмици, като освен купувачите, от пазара се изтеглиха и част от продавачите. Това отдръпване, както и през зимата, беше краткотрайно, отчитат от Bulgarian properties.
И този път пазарните участници бързо се завърнаха, за разлика от други периоди на кризи през последните 5 години, когато се наблюдаваха спадове в пазарната активност за доста по-дълги периоди.
Луксозни имоти
Освен нарасналото търсене в София като цяло, през изминалите три месеца се активизираха купувачите, които проявяват интерес към по-качествените и скъпи имоти. В резултат нарасна броят на продажбите на имоти в луксозния сегмент, отчитат анализаторите.
Другата постоянно присъстваща голяма група купувачи са тези, които търсят апартаменти в ценовите рамки между 30 000 и 50 000 евро.
Закупуването на по-качествени имоти се отразява и върху средните цени на реализираните продажби от Bulgarian properties. През второто тримесечие на 2013 г. почти липсват цени на сделки под 600 евро на кв.м. за разлика от предходни периоди.
В резултат на това, данните на агенцията показват положително годишно изменение на средната цена на имотите в София. Средната цена на продадените през второто тримесечие апартаменти по данни на компанията за недвижими имоти е 747 евро на кв.м. при 715 евро/кв.м. за второто тримесечие на 2012 г. (4.5% ръст на годишна база). Подобно е изменението и спрямо предходното тримесечие (+3.9%), когато средната цена на продадените апартаменти беше 719 евро на кв.м.
Умерен оптимизъм
Положителните тенденции в София са факт, но все още е рано да се говори за ръст на цените и трайни тенденции, особено на фона на настоящата политическа обстановка, коментират още
анализаторите. По-скоро това е потвърждение, че се е достигнало до пазарно равновесие, при което цените с леки колебания се запазват в едни и същи рамки през последните 2 години (720-750
евро/кв.м.).
През последните години купувачите имаха 2 основни фактора при избора – най-изгодната цена и точните параметри на имота, като компромиси се правеха с параметрите, но не и с цената, се обяснява в анализа. Напоследък се забелязва обратната тенденция – купувачите са по-склонни да направят компромис с цената, да заплатят малко повече на кв.м., но да закупят точния спред техните изисквания имот, защото много от тях вече са наясно колко трудно се намира имотът, който търсят.