След като се опитахме да дадем яснота за начините, по които в София ще се въведе разделното събиране на отпадъците от бизнеса, обърнахме поглед и към други градове в страната.
Как те ще приложат на практика новите членове от Закона за управление на отпадъците, така че да може страната ни да изпълни задълженията си, поети към европейските политики в областта на опазването на околната среда.
В повечето от сайтовете на общините намерихме само разясненията по новия закон, които са сведени от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Въпросите по тези указания, включително и блоксхемата, и тяхното прилагане продължават да стоят. Дали и разминавания и противоречия между отделните документи ще се станат факт и при другите общини, това предстои да видим.
На сайта на община Варна обаче попаднахме на покана за публично обсъждане на подготвената наредба за управление на отпадъците.
Затова и се свързахме с инж. Диана Кирчева – главен експерт „Устройствени планове и регионални програми” в общинската администрация на морската ни столица, за повече информация.
Към момента в община Варна се събират разделно следните видове отпадъци:
- отпадъци от опаковки – чрез поставени специализирани съдове за разделно събиране на такива отпадъци (сини, зелени, жълти);
- излязло от употреба електрическо и електронно оборудване – чрез мобилни пунктове (специализирани автомобили) на 18-то число всеки месец от домовете на гражданите, безплатно, след предварително подадена заявка;
- негодни за употреба батерии – чрез поставени специализирани съдове в общински обекти и обществени сгради;
- излезли от употреба автомобилни гуми – чрез специализирана фирма от автосервизите.
Разделно се събират и медицинските отпадъци от здравните заведения, но тази дейност е под контрола на Министерство на здравеопазването.
Дейностите се извършват от оползотворяващи организации с фирми подизпълнители. За улеснение на гражданите, на сайта на община Варна има публикувана информация за разделното събиране на отпадъците.
Във връзка с новия Закон за управление на отпадъците предстои организиране на разделно събиране на отпадъци от хартия, стъкло, пластмаса и метали, които не са опаковки, а също така - и на строителни отпадъци, посочи Кирчева.
Така разделното събиране на отпадъците от опаковки обхваща целия град Варна, без населените места в общината обаче. В града е спазено изискването на 800 души да има една „точка” от три броя цветни контейнери за разделно събиране. За събирането на останалите видове отпадъци чрез договори е обхваната територията на цялата община.
Експертът от общината посочва и че за всеки от изброените видове отпадъци има сключен договор с оползотворяваща организация, а в случай на неизпълнение на ангажиментите от страна на някоя фирма, община Варна предприема съответните коригиращи действия.
Предприема ли някакви по-специални стъпки община Варна през летния сезон, когато населението на града се увеличава драстично? През лятото и когато има голям туристически поток се увеличава честотата на извозване на битовата смет. На този етап обаче при разделното събиране на отпадъци промени не се предвиждат.
След по-малко от месец предстои обществено обсъждане на новата наредба в община Варна. От нея зависи как третият по големина град в България ще организира разделното събиране на отпадъци в дългосрочен план. В общината обаче очакванията са, че самото обсъждане няма да предизвика особено голям интерес сред гражданите. Дали обаче и те, гражданите, и бизнесът във Варна ще бъдат информирани?
„След приемане на всички предвидени в новия Закон за управление на отпадъците наредби, настоящата Наредба за управление на отпадъците на територията на община Варна, която е представена за обществено обсъждане, ще бъде отново актуализирана. Информация за всичко това се изнася на редовните брифинги на кмета на община Варна, публикуват се съобщения на сайта на общината и в местната преса. При необходимост ще се организира и информационна кампания“, уверява Диана Кирчева.