Превръщаме депозитите си в жилища

05.08.2013 | 15:40
по статията работи: Теодора Пенева
Имотният пазар бавно, но сигурно се събужда. В момента най-голям процент от спестяванията си хората влагат в жилища, ниви и нови коли
Превръщаме депозитите си в жилища

В контекста на спада на доверието на българите към депозитите инвестициите в пазара на имоти стават все по-популярно решение. Това се казва в анализ на в. „Стандарт“.

Данните на Българската народна банка (БНБ) за май месец отчетоха месечен спад на влоговете с 12,4 милиона лева. Резултатите за първото полугодие на 2013 г. отбелязаха нарастване, но със забавени темпове. Econ.bg припомня, че през юни депозитите на домакинствата нарастнаха до 35,574 млрд. лв.

Различни фактори карат българите да са все по-скептични към спестяването в банка, отбелязват обаче експерти. Сред тях са намаляването на лихвените размери по вложенията в трезорите и въвеждането на данък върху лихвите по спестяванията.

Ето защо хората, които имат заделени пари, все повече се ориентират към инвестиране в сферата на недвижимите имоти, което направи претърпелия сериозна криза пазар отново популярен.

Оказва се, че в момента най-голям процент от спестяванията си хората влагат в жилища, ниви и нови коли. Спестовниците изтеглят парите си от депозитната сметка и инвестират, като в някои случаи дори си помагат с малък потребителски кредит от банка. В момента близо 80% от сделките с недвижими имоти се осъществяват с помощта на заем, информира вестникът.

Междувременно брокерите вече усещат събуждането на имотния пазар. След бума на сделките преди 2008 г. и срива на цените с до 50% след това най-накрая се наблюдава раздвижване на показателите и увеличаване на сключените сделки в сектора. Тенденцията потвърждават и нотариусите, чиито данни сочат ръст на договорите от един и половина пъти.

Характерни за състоянието на пазара в момента са ниските цени на имотите. Освен това доходността от тях е по-висока от банковите лихви, което провокира хората да искат да превърнат депозита си в жилище. От другата страна са тези, които искат да продадат своето, за да изплатят висящи дългове или просто да подобрят финансовото си състояние.

Все по-малко се търсят жилища, обявени за публична продан, тъй като те се оскъпяват заради таксите, които се плащат от купувача. В това число влизат местният данък за общината, държавната такса за вписване и допълнителните такси за частния съдебен изпълнител, през какъвто обикновено минават сделките.

Масово хората предпочитат да купят нови жилища, които нямат нужда от ремонт и са на хубави места. Най-желани са затворените комплекси, които разполагат и със собствена охрана. Няма особено еуфория при продажбата на големи офиси. Обикновено се търсят малки и средни помещения, твърдят експерти.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...