Разходка сред световното бунище

25.03.2013 | 17:15
по статията работи: Елица Елефтерова
Какви са проблемите, които боклукът създава на земята? Има ли решение за тях?
Разходка сред световното бунище

В какво се превръщат остатъците от консуматорския ни живот - в боклук, който започва да се трупа и да заема все по-големи количества от пространството, което обитаваме.

За проблемите, които боклукът генерира, е говорено много, но филмът "Бунище Земя" (Trashed) на Кандида Брейди, с участието на известния британски актьор Джеръми Айрънс и музиката на Vangelis, не само посочва кои са истинските проблеми, от които трябва да се страхуваме, но и предлага конкретни решения, които могат да влязат в употреба.

Сметищата

В основата на проблема с боклука са огромните като обем сметища, където на места регламентирано, на други - не, се изхвърлят тонове отпадъци. Оказва се че този възприеман като локален проблем, оказва въздействие в много по-широк периметър. Такъв е случаят с Ливан, където нерегламентираното сметище в гр. Сидон оказва влияние върху екоравновесието във всички останали страни с излаз на Средиземно море - Кипър, Италия, Египет и др.

Във Великобритания, където сметосъбирането е организирано, се оказва, че страната не разполага с достатъчно място, където да изхвърля отпадъците си. Там се стига до абсурда да има сметища за токсични отпадъци в близост до жилищни райони, училища и болници.

Инсинераторите

Филмът развенчава и един мит за справяне с проблема, при който правителствата обикновено си затварят очите пред действията на големите корпорации.

Такъв е примерът от Франция, където в селскостопански региони са изградени инсинератори, в които боклукът се изгаря при много висока температура. Проблемът при този вид разчистване от боклука са токсичните елементи (тежки метали и най-вече диоксин*), които се освобождават в атмосферата директно при изгарянето на боклука.

Французите са се опитали да затворят инсинераторите, но все още се водят съдебни дела и се спори с инвестиционната компания. Подобен е проблемът и в Исландия, където ферми се затварят заради отражението на инсинераторите върху фермите в съседство, а животните и селскостопанската продукция са унищожени.

Проблемът с диоксина е, че се натрупва в човешкото тяло и се прехвърля върху децата, които в зародишното си развитие биват сериозно увреждани. С натрупването на диоксина се увеличава рискът от ракови заболявания и безплодие, понижава се имунната защита.

Действието на диоксина се проявява след около 20-30 години. Показателно за въздействието на този токсин е случващото се във Виетнам. В страната все още се раждат деца с тежки вродени малформации, тъй като американците са хвърляли този химикал в джунглата заедно с напалма по време на Виетнамската война (1955-1975).

Водата

На планетата обаче всички елементи са свързани и влиянието върху един елемент оказва влияние едновременно върху всички други. Водата също се оказва замърсена до степен, в която е трудно да си представим. Практически Световният океан се е превърнал в супа от отпадъци, които убиват сериозни количества риба навсякъде. Друг проблем е, че малките частички пластмаса, които се носят из океана, привличат към себе си други токсични елементи, попаднали във водата, превръщайки ги в отровни капани за животните.

Това, което се случва с морските обитатели, всъщност е директна препратка към нашето бъдеще. В момента косатките (или китовете убийци) са на върха на веригата в океаните. Тези морски обитатели са също така и животните с най-висок процент токсини в телата си, тъй като диоксинът от малките рибки, които биват погълнати от по-големите, които от своя страна се изяждат от още по-големите, накрая се натрупва в китовете. В момента косатките са сред животните, които имат най-сериозни проблеми с възпроизвеждането си именно по тази причина. Съдба, която може да сполети и хората. Всъщност последните изследвания показват точно това. В организма на хората диоксинът влияе по същия начин, по който го правят хормоните. Сред двойките, които страдат от безплодие, процентно все по-голяма част са млади хора.

Решението

В Сан Франциско са открили решение за справяне с проблема с боклука, при което не се налага да го заравят или да го горят - рециклират го. В града отдавна се практикува разделното сметосъбиране. Там има завод за преработка на боклука и всичко, което може да се използва за създаването на компост, заминава по това направление. А това, което е годно за рециклиране, се рециклира. Огромни панели заминават с контейнери за Китай, където всъщност става претопяването на боклука и създаването на нови продукти от пластмаса, които пък биват изпращани обратно в САЩ.

Има и още по-генерално решение за бъдещето ни без боклук, който да ни трови и убива. То е решение, което всеки от нас трябва да вземе еднолично - като потребители да избягваме употребата на съдове, прибори, торбички и други вещи за еднократна употреба, в полза на тези за многократна. Така и количеството боклук, което оставяме след себе си, ще е много по-малко.

Кандида Брейди показа филма на специална прожекция на кинофестивала в Кан през 2012 година, а на 7 март 2013 г. се състоя и представянето му пред Европейския парламент като част от събитие на Европейската мрежа за нулеви отпадъци.

*Диоксини - това е обобщен термин на голяма група химични съединения - диоксини и фурани, които общо наброяват 210 представители - от тях 135 са представители на полихлорираните дибензофурани (съкратено означение PCDFs) и 75 са полихлорирани дибензо-диоксини (PCDDs). Всички те се отличават с висока токсичност.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...