Технологиите, които видяхме през годината

28.12.2013 | 11:00
по статията работи: Георги Георгиев
Кои бяха новостите в технологичния свят, които приковаха вниманието ни през отминаващата година
Технологиите, които видяхме през годината
Снимка: Thinkstock/Guliver

Несъмнено и 2013 г. беше изпълнена с технологични новости от всякакъв вид и порядък. Компании и бизнеси се състезаваха за вниманието на потребители –крайни и корпоративни, пускайки все по-атрактивни и многофункционални продукти. Стрелката на развитието на сектора на мобилните технологии продължаваше да сочи твърдо нагоре – светът купуваше все повече и повече смартфони и таблети, позабравяйки доскорошната технологична мечта – настолния персонален компютър.

Общата свързаност на хора и машини в едно цяло – било то чрез социални мрежи или индустриален интернет продължи да се налага като стандарт в световен мащаб. Смели визионери и компании предлагаха нови решения в най-различни технологични области и още и още...

Всъщност, изключително трудно е да се обхване всичко, което се случи през годината в една скромна статия, затова тук ще си позволим да единствено скицираме някои от по-важните технологични моменти, които следихме през отминаващата година.

Часовници, очила, коли и печки – светът още е по-смарт

Макар че Microsoft пускат смарт часовници още през 2004 г. то умните джаджи за китка тръгват да пробиват сериозно на пазара едва девет години по-късно. Още през януари на пазара се появиха смарт часовниците на Pebble, чиято Kickstarter инициатива събра рекордна сума.

Постепенно през годината виждаме, че на това поле излязоха и други играчи като Samsung със своя Galaxy Gear, за който наскоро бяха обявени рекордни продажби. През септември дори се чуха слухове, че гигантът възнамерява скоро да пусне и втора версия.

В играта скоро смятат да се включат и други ключови играчи като Apple, Nokia, Sony и дори Nissan, които представиха смарт часовник за шофьори. От Google също обещаха да пуснат смарт часовник до месеци. Джаджата ще е интегрирана с интелигентния помощник Google Now, както и със смартфона.

И няма как да е иначе – секторът на умните очила и часовници привлича големите играчи в потенциално огромни печалби от милиарди долари.

155323Източник: Guliver/Getty Images

Google Glass

Освен с говорещите обувки! и интернет дирижабли за Google годината ще премине под знака смарт очилата Google Glass. За тях днес говорят всички – от сп Vogue, което леко иронизира проекта до анализаторите от Forrester, които ги джаджата за следващия iPhone. Няма съмнение, че иновацията на Google, която британските власти сметнаха за опасна по време на шофира, ще вдъхнови нова вълна от стартъп компании и ще създаде нова бизнес ниша за милиарди. Първите бройки станаха факт още през април.

В края на годината се разбра Google Glass идват и в диоптричен вариант – радостна новина за всички, които прекарват живота си пред екраните. За момента Google са единствени в категорията си макар че и други фирми като Sony и Мicrosoft, които също дават заявки за конкурентни устройства.

Смарт колите

Макар светът все още не е готов за напълно безпилотни автомобили, то напредък в областта не липсваше. Така например Google колите станаха още по-добри. Серии от тестове показаха, че автопилотът им вече задминава по умения дори професионалните шофьори

През годината бяха представените иновативни проекти като футуристичната кола на Тоуота, способна буквално да чете емоциите ни. Японците разработват и система, която ще позволи на возилата да общуват със сигнали. От тенденцията не изостанаха и солидни играчи като Mercedes и Volvo, като представиха коли, които ще могат да се паркират сами. В надпреварата се влючиха и академичните среди – учени от университета в Оксфорд представиха евтина самоуправляема кола, която помни маршрутите, през които е минала.

155320

Източник: Guliver/Getty Images

Интернет на нещата

Друга технология, за която много се изприказва през 2013 г. бе т.нар. Интернет на нещата (IoT). Той ще позволи на всякакви ползвани в ежедневието ни продукти – от автомобили, през печки и перални до ключалки на врати да бъдат свързани в една система в интернет, да комуникират помежду си и да бъдат командвани от разстояние. Според анализи Интернетът на нещата в бъдеще ще генерира приходи за 14 трлн. долара. В бизнеса вече се включват големи корпорации като Intel, която ще прави чипове за печки и хладилници и General Electric, които вече изграждат смарт мрежи

2. Социалните мрежи – машини за пари. За много пари.

През изминалата година не бяха малко и големите събития в областта на социалните мрежи, в които днес вече са включени поне 1,6 млрд. жители на планетата.

При IPO-то в началото на октомври Тwitter буквално взриви нюйоркската фондова борса, където акциите му достигнаха до 44,90 долара за бройка при първоначално очаквана цена между 23 и 25 долара. Днес мрежата за микроблогинг се развива успешно, особено при тинейджърите, където започва да бие Facebook по популярност. Всичко това кара ръководството ѝ да гради планове за по-сериозни печалби от реклама, които да капитализират борсовия успех и да зарадват инвеститорите

2013 г бе много успешна и за редица микросоциални приложения. През изминалите 12 месеца се разбра, че голямо бъдеще очаква проекти като „призрачния“ Snapchat, за които плъзна слухът, че е отказали на Facebook оферта за 3 млрд. долара и за 4 млрд. от Google. Днес сървърите на Snapchat обработват по около 400 млн. снимки всеки ден, които след изпращане бързо се самоунищожават и по-този начин запазват личния характер на разговорите между потребителите – функционалност, която кара мнозина да се чувстват по-свободни и спонтанни.

154997

Източник: Thinkstock/Guliver

Instagram също отбеляза бурно развитие през последната една година. Една от причините е че апликацията позволи пускането на кратки видео съобщения. Подобен ъпгрейд претърпя и конкурентната Vine, която понастоящем води класацията на най-бързо развиващото се социално мобилно приложение в света.

Yahoo! също имат с какво да се похвалят през отминалата година. Вървяща уверено нагоре под ръководството на Мариса Майър, компанията сключи една от сделките на годината, придобивайки блогинг платформата Tumblr за 1,1 млрд. долара. Победител от сделката е 27-годишният изпълнителен директор на Tumblr Дейвид Карп, който получи милиони долари под формата на заплати и акции. В момента Yahoo постепенно възвръща позагубените позиции от последните години, добивайки статус на един от основните играчи в мрежата.

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...