Руският държавен газов гигант "Роснефт" отправи предложение за придобиване на британо-руската петролна компания THK-BP. С това „Роснефт“ може да замести „Газпром“ като водещата сила в руската енергийна индустрия, коментира агенция „Блумбърг“,
Президентът на Русия Владимир Путин използва ''Газпром'' – най-големия производител на природен газ в света, за да защитава руските енергийни позиции, печелейки изгодни договори за газопроводи и контролирайки страни от бившия Съветски съюз. В момента обаче „Газпром“ губи позиции както в Русия, така и в чужбина. Същевременно "Роснефт" върви нагоре. От двете руски компании обаче отказват да коментират сравнението между тях.
TNK-BP е съвместно предприятие, в което британската енергийна компания British Petroleum (BP) Plc и консорциумът Alfa Access Renova (AAR) имат равен дял в капитала на общото дружество. AAR обединява руските олигарси Михаил Фридман, Виктор Векселберг, Герман Кан и Лен Блаватник.
Ако придобие дела на BP Plc в смесеното предприятие THK-BP, добивът на суров петрол на "Роснефт" ще се вдигне до 4 милиона барела на ден. Това ще е повече от добива на която и да било страна от Близкия изток, с изключение на Саудитска Арабия.
Покупката би увеличила пазарната цена на "Роснефт" до стойност, близка до тази на „Газпром“, т.е. около 3,7 трлн. рубли (120 млрд. долара). Путин, който в момента е на президенсткия пост за трети път, се нуждае от „Роснефт". Благодарение на газовото дружество Кремъл ще има възможност да поддържа рекордния размер на производство на петрол на Русия. Освен това Путин използва таксите от енергийния сектор, за да изпълни предизборните си обещания, пише изданието.
"Роснефт“ ще бъде водещ играч, когато други петролни компании губят позициите си. Това смята анализаторът от Eurasia Group Клиф Купчан. „Ние се намираме във време на промяна в руския енергиен сектор. „Роснефт“ е растяща сила, готова да стане основният двигател на сектора, когато "Газпром" слиза надолу", смята експертът.
Според Джулия Нейни от базираната във Вашингтон PFC Energy "Роснефт" помага на Путин да разшири държавния дял в руския добив на "черно злато“.
"Роснефт" предложи офертата за закупуване на 50-процентен дял на BP Plc в THK-BP срещу микс от акции и парични средства. Сделката се оценява на 28 млрд. долара, а според някои източници може да достигне цена между 50 и 56 млрд. долара.
Ситуацията около влизането на държавната компания ''Роснефт'' в руско-британската THK-BP не се изясни, като не последва официален коментар на петролните компании за възможността за придобиване на BP, пише в тази връзка руската агенция „Интерфакс“.
Смята се, че управителят на компанията Игор Сечин в момента е в Лондон, за да преговаря за сключване на сделката и получаване на банково финансиране.
"Роснефт" разчита на достъпа на Сечин до Путин, коментира ситуацията "Блумбърг". Двамата работят заедно повече от 20 години във време, когато Кремъл засилва контрола си върху енергийната индустрия и увеличава добива на петрол, достигайки рекордните нива на Съветския съюз. Сечин ръководи компанията като председател на борда на директорите от 2006 до 2011 г. През този период газовият гигант се трансформира в най-големия производител на петрол в Русия.
Според различни източници BP ще получи 15-20 млрд. долара и 10-20% от акционерния капитал на "Роснефт". По този начин британците ще станат най-големите акционери в държавната компания след руското правителство, пише „РБК Дейли“.
Вторият претендент за придобиването на BP – газовият консорциум Alfa Access Renova (AAR), се отказа от намерението да закупи пакета акции на BP заради трудността да намери кредитиране за това. Според източници на изданието с приближаването на срока от AAR стигнали до извода, че BP няма сериозно намерение да преговаря с тях и предпочита сделката с "Роснефт".
Според експерта от руския Център за стратегически комуникации Дмитрий Абзалов "Роснефт" няма нужда да изкупува акциите и на двата големи акционера в смесеното дружество THK-BP. По думите му на газовата компания ѝ стига да сключи сделката с BP. Освен това според Абзалов „Роснефт“ ще има затруднения да намери нужните 28 млрд. долара.
Припомняме, че в началото на тази година британски съд блокира размяната на акции между BP и "Роснефт". През месец май пък излезе информация, че "Роснефт" се е отказал от сделката с BP.
Тази година руската газова компания разшири дейността си като подписа стратегически споразумения с американската Exxon Mobil и норвежката Statoil.