Способността на Intel да вгражда технологията си в лаптопи, персонални компютри, смартфони, а вече и таблети, е добре позната. Следващата граница, която компанията иска да премине обаче, е да интегрира микрочиповете си в абсолютно всичко. Изпълнителният директор Браян Кързанич разкри амбициите на технологичния гигант да „направи всичко смарт“ и естествено това започва с Einstein, пише „Машабъл“.
Einstein е нова система с размерите на SD карта и беше представена по време на изложението за потребителска електроника CES 2014 в Лас Вегас. Устройството може да бъде интегрирано във всякакви обикновени домакински предмети, в това число чаши, уреди за затопляне на бутилки и дори бебешки дрешки.
Ултра икономичната технология работи под операционната система Linux, идва с вграден Wi-Fi адаптер и достъп до платформа за приложения. Кързанич демонстрира сценарии с бебе, носещо дрешка със сензор, наречена „Nursery 2.0”. Малка пластмасова костенурка с вграден Einstein чип комуникира не само с дрешката, но и с други смарт обекти в близост, като чаша например, която може да покаже на родителите какво е състоянието на бебето чрез LED светлини. От своя страна чашата може да комуникира с уред за затопляне на бутилки, за да определи кога точно да започне затоплянето.
Според Кързанич доставките на Einstein трябва да започнат в средата на тази година. Шефът на Intel заяви също така, че новите микропроцесори на компанията ще бъдат произведени без „конфликтни минерали“ - ценни метали като злато, сребро и платина, добити в зони на военни конфликти с помощта на робски или детски труд в държави от третия свят.
Освен всичко друго технологичният гигант планира да завземе и пазара на електроника за носене. За целта компанията е сключила партньорство с дизайнери от Barney`s.
Intel вече дебютира с няколко нови продукта. Смарт слушалки, които измерват сърдечния ритъм; Jarvis, подобно на Google Glass устройство, закрепящо се за ухото; както и смарт часовник с вградена гео технология, която знае къде се намира носещия по всяко едно време. По отношение на цените обаче все още няма информация.
За да дадат повече тласък на технологиите за носене от Intel стартират състезание за най-добър дизайн с награда 1,3 млн. долара.
По време на представянето в Лас Вегас Кързанич заяви също така, че компанията му може да направи много повече от това просто да захранва машини с Windows. Intel и Microsoft са близки от дълги години, като дори често срещан беше терминът WinTel. Преди време беше почти сигурно, че ако си купите компютър с Windows, той ще работи с технология на Intel. Това до някаква степен е вярно и сега, но от Microsoft все по-често започнаха да използват услугите и на други компании, в това число главно Nvidia.
В Лас Вегас Кързанич демонстрира, че компанията му не иска да ограничава опциите за корпоративните клиенти, показвайки новата Dual OS технология, която позволява на потребителите да превключват за секунди между Windows и Android с натискането на само един бутон.