Използваме 110 хил. тона малц за производството на бира

30.05.2013 | 16:50
по статията работи: Петя Бързилска
Основната антиоксидантна способност на пивото се формира от използвания малц
Използваме 110 хил. тона малц за производството на бира

През миналата година в България са произведени 49 хиляди тона малц. В производството на 1000 литра бира се влагат около 200 кг. малц, а годишно за пивопроизводството в страната се използват близо 110 хиляди тона малц.

В тези количества се включват и специфичните малцове, необходими за произвежданите в страната 8 лицензионни марки бира.

Резултатите от най-новите изследвания върху качествата и технологията на пивото свидетелстват, че основната антиоксидантна способност на пивната мъст и пивото се формира точно от използвания малц.

За първи път пивоварната наука в страната участва със симпозиум в Националната конференция „Хранителна превенция и диетотерапия на съвременните болести”, организирана от Българското дружество по хранене и диететика. Резултатите от проучванията за пивото бяха представени от широк кръг учени от водещи академични институции. Всички изследвания са фокусирани върху влиянието на технологичните фактори и процеси, отговорни за съдържанието на различни видове антиоксиданти в пивото.

Тъй като неутрализират свободните радикали, антиоксидантите играят важна роля в хранителната превенция и диетотерапия.

Прегледът на резултатите от всички проучвания безспорно показва, че оптимизирането на технологичните параметри позволява получaване на пиво с по-добри за консуматорите характеристики.

В доклада си „Нещо повече за живото пиво” проф. Валентин Бъчваров, главен научен секретар на Селскостопанска академия, и проф. Габриела Маринова, директор на Института по криобиология и хранителни технологии (ИКХТ), представят изследвания върху различни видове нефилтрирано пиво.

Те потвърждават, че бирата е богата на антиоксиданти вследствие на технологичния процес. Влагането на хмел допълнително повишава съдържанието на полифеноли. Около 80% от съдържанието на полифеноли в пивната мъст се дължи на малца и около 20% на хмела. Полифенолите са съществени за живота антиоксиданти, които предпазват клетъчните мембрани и предотвратяват някои ДНК мутации, за които се счита, че причиняват рак.

Влиянието на дрождите върху антиоксидантната активност на пивото беше представено в доклада на доц. Силвия Милева, зам.-директор на ИКХТ. В института се съхраняват 90 култури дрожди. Според представените резултати влиянието на щама дрожди върху формирането на антиоксидантния капацитет на пивото е най-добре изразено по време на ферментационния процес.

Чрез избор на подходящ щам дрожди може значително да се повиши антиоксидантният потенциал на пивото, а с това и полезните му свойства. Но учените винаги подчертават, че това важи само при умерена консумация на бира – едно стандартно питие дневно за жените и две – за мъжете.

Д-р Сергей Иванов от Център по биология на храните и гл. ас. Иван Игнатов от Университета по хранителни технологии, Пловдив, представиха съвместното си изследване върху „Промени в антиоксидантното съдържание при майшуване”.  Това е технологичният процес, който формира екстрактното съдържание на бирата. Резултатите сочат, че пивната мъст от ечемичен малц има по-висок антиоксидантен капацитет в сравнение с  получената от пшеничен малц. Проучванията показват, че антиоксидантите са не само естествените стабилизатори на пивото, но според моделирането на температурните режими тяхното съдържание може да бъде повишено. За да се определи режимът за максимално извличане на антиоксидантите от малца, експерименталната част на изследванията на двамата учени продължава.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...