Могат ли роботите да унищожат човечеството?

20.08.2013 | 11:50
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
От помощен персонал до автономни военни машини, роботите навлизат в нашето ежедневие
Могат ли роботите да унищожат човечеството?

В сивата зона, разделяща Северна и Южна Корея, роботи SGR-1 патрулират денонощно. Те са оборудвани с камери и радари, с които идентифицират всеки незаконно преминаващ индивид. Нещо повече, роботите имат и вградена аудио система, чрез която предупреждават натрапника да се върне обратно. Ако хората не ги послушат, е, тогава роботите имат в арсенала си автоматични оръжия и гранати за поддържане на реда, разказват от агенция „Блумбърг“.

Междувременно пък, в САЩ, един друг вид робот е програмиран да изпълнява ролята на домашен иконом. Той ще ви донесе любимата книга, ще извади храната от микровълновата, ще ви налее напитка. Роботът дори може да раздели бисквитка Орео на две.

Пренасяйки се в Япония, там също можем да видим представители на изкуствения интелект. Наподобяващ тюленче, роботът Paro осигурява компания за самотни възрастни хора.

Примерите са десетки и макар предназначенията на творенията на роботиката да са различни, то едно е сигурно – те са част от нашето ежедневие. И колкото и по-интелигентни и полезни да стават, то способността им да действат без постоянен контрол може да е опасна.

Замислете се за безбройните ситуации, когато ние хората взимаме едно или друго решение „защото е правилно“, а в действителност не бихме могли да обясним защо е такова. И ако нещо не може да бъде обяснено на езика на математиката, например, то трудно би могло да бъде разбрано от изкуствен интелект.

Така се появява нуждата от изработване на система, която да подобри способността на роботите да взимат сами решения. Три са предизвикателствата пред инженери и психолози, които са от изключителна важност.

Роботи воини

Повече от 40 държави по целия свят разработват военни приспособления и машини, които до една или друга степен имат автономни функции. Ползите от самоуправляващ се изтребител са очевидни. Безпилотните самолети не се нуждаят от застраховка живот или изплащане за причинени емоционални щети. Те не изпитват стрес, не се пречупват в критични ситуации, не се обезводняват и нямат близки. На теория, те биха били по-ефективни в спасяването на живот.

И въпреки това, често се плашим от мисълта за машина, която взима сама решенията дали да дръпне спусъка или не. Дори да бъде издействана забрана върху определен вид технология, то по време на война критичните ситуации често изискват критични мерки.

Необходима стъпка, в такъв случай, е да се преобразуват настоящите сравнително добре работещи закони. Разбира се, че не желаем роботите да могат да нанасят повече щети от изключително необходимото. Важно в случая е да се създаде система, която да възпроизведе „етични норми“, които роботите да следват. Ако системата е добре изработена, то е много вероятно всъщност роботите да са по-“безопасни“ от хората. На тях им липсва гняв и преценката им се очаква да бъде изцяло рационална.

Роботи помощници

Военните конфликти не са единствените ситуации, когато тези етични норми ще бъдат необходими. Представете си, че купувате робот на баба си, който да й донася необходимите медикаменти всеки следобед. Един ден тя се обръща към изкуствения интелект и казва „Няма да ги взема“. Програмиран да изпълнява командите на собственика си, роботът трудно ще реагира адекватно.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...