Българите във Великобритания са много сплотени и самоорганизирани

19.05.2011 | 10:59
по статията работи:
Любомир Кючуков, посланик на България във Великобритания
Българите във Великобритания са много сплотени и самоорганизирани

Специално за Econ.bg

Интервю на Апостол Апостолов, кореспондент на Econ.bg в Лондон

Любомир Кючуков е роден на 14 юни 1955 г. в София. Завършва Московския държавен институт за международни отношения, а по-късно специализира в университета Джорджтаун във Вашингтон. От 2005 г. е заместник-министър на външните работи като специално отговаря за отношенията ни със страните от Югоизточна Европа. Владее английски, руски, румънски, френски, италиански.

 Акценти:

  • Кризата наложи отпечатък върху двустранните отношения;
  • Британците познават България като туристическа дестинация;
  • Да не се очаква нова вълна от инвестиции в недвижима собственост;

 

Господин Посланик, неофициално се говори, че броят на българите в Лондон е близо 50 000. Колко всъщност са те по официални данни?

Любомир Кючуков:  

Официални данни няма нито българската, нито британката страна. Разбираемо е, защото в Европейския съюз има свободно придвижване на граждани от страните-членки. Общо се смята, че постоянно пребиваващите българи в Обединеното кралство са между 60 000 и 70 000 души. Към тях трябва се прибави и една бройка от 30 000-40 000 души, които идват за определен период.

Това, което си струва изрично да бъде подчертано, е, че българите тук са много сплотени и самоорганизирани. Има 8 български училища. Най-голямото е при българското посолство с 250 деца. То е и най-голямото българско училище изобщо зад граница. Неотдавна създадохме неформално обединение на всички български студенти, около 4000, които учат на Острова. Активно работи Българският Сити Клуб, създадена е и Асоциация на медицинските работници. Предстои да бъде открит и български студентски сайт. Има много сериозно българско културно присъствие. Освен това, имаме и два български вестника. Всичко това ни дава основание да говорим не за диаспора, а за общност на българите

За какво най-често се допитват до Вас и търсят услугите на посолството нашите сънародници?

Любомир Кючуков:  

Най-често към посолството се обръщат за консулски въпроси като подмяна и легализация на български документи. Не са малко въпросите, които се отнасят за британския пазар на труда. Българите питат за условията и възможностите да работят на Острова.

Примерни граждани ли са сънародниците ни зад граница? Често ли българите нарушават британското законодателство?

Любомир Кючуков:  

Определено, сънародниците ни в Обединеното кралство спазват местното законодателство. За разлика от картината, която виждане в българското публично пространство, сънародниците ни във Великобритания не представляват проблем от гледна точка на криминални прояви. Има минимален брой български граждани, които излежават присъди тук. Неотдавна излезе и британска статистика за арестите на чужди граждани през миналата година. Българските граждани бяха 296 и България е на едно от задните места в класацията. Повечето от тях са задържани за много дребни битови нарушения. 

Как оценявате икономическите отношения между България и Великобритания? Има ли ясно изразена тенденция (положителна или отрицателна) в бизнес връзките между двете страни през последните години? 

 Любомир Кючуков:  

Кризата наложи отпечатък върху българо-британските икономически отношения. Същевременно трябва да се отчете, че през миналата година, за пръв път от десетилетия насам, България има положително търговско салдо с Обединеното кралство. Това, което липсва обаче, е водещ експортен български продукт на Острова, който да определя облика на българската икономика. Има много продукти, които България изнася за Великобритания, но нито един не надхвърля 5% от общия износ на страната.

Трябва да се каже още, че от страна на британските инвеститори има интерес към България. Трябва да се отчете, че за последната година у нас бяха заявени мащабни инвестиционни проекти с британско участие. Тук може да се спомене дадената от правителството концесия на шотландската компания „Мелроуз" за проучване на нефт и газ на нос Галата1.

Активно се работи по проект за изграждане на електромобили.

Друг крупен ангажимент към българската икономика е, че лондонският клон на банката HSBC ще бъде консултант по проекта АЕЦ "Белене"2.

Какви инициативи предприема посолството за популяризиране на българския бизнес на Острова и за поощряване на отношенията между двете страни?

Любомир Кючуков:  

Страната ни участва и се представя в Лондон по няколко начина. Единият начин е чрез участие на български фирми в разнообразните бизнес прояви и изложения. Например, през месец март се проведе изложението за строителни фирми и нови технологии „Екобилд". След това - международно хранително изложение, отново имаше наши представители. През месец май ще се проведе панаирът на виното.

Другият начин е чрез провеждане на презентации от български фирми. Това става или в посолството, когато проявата е организирана от българска страна, или съвместно с британски партньори, в зависимост от сферата на представяния продукт.

Третият начин е чрез семинари. Използваме възможността, когато има делегация на правителствено или бизнес ниво, да се организират контакти с британски фирми.

Как оценявате политическите отношения между България и Великобритания? Планирани ли са до края на годината или в по-дълъг период от време визити на високо равнище от едната или другата страна?

Любомир Кючуков

С британската страна има постоянен и активен политически диалог, както и добро взаимодействие по икономическа проблематика между двете страни. От началото на годината бяха осъществени няколко сериозни министерски посещения в Лондон. Наред с министър Цветанов, визити осъществиха и членове на икономическия блок на правителството министърът на финансите Симеон Дянков, както и министърът по усвояване на средствата от ЕС Томислав Дончев. Преди това посещение имаше и енергийният министър Трайчо Трайков, а и практически всички заместник-министри на МИЕТ по своите направления. В рамките на тази година се работи за осъществяване на  визита и на министъра на земеделието и храните Мирослав Найденов.

Познават ли британците страната ни..., като оставим настрана Бербатов? Какви са техните впечатления от България?

Любомир Кючуков:

Британците познават България основно като туристическа дестинация и чрез инвестициите в пазара на недвижими имоти.

Преди кризата британските граждани масово купуваха като втори дом имоти у нас. След това станахме свидетели на рязък отлив. Те имат ли нагласата отново да се върнат у нас и като туристи, и за живеене?

Любомир Кючуков:  

Едва ли може да се очаква, че ще има нова вълна от инвестиции в недвижима собственост, подобна на предишната. Същевременно следва да се каже, че британците запазват интереса си към този сектор у нас и вече придобитата недвижима собственост. По данни на британското посолство в София няколко десетки хиляди британски граждани са закупили имоти у нас.

Когато се разходих из улиците на Лондон, на няколко места видях надпис: "Храна от Беларус, Украйна, България". Възприемат ли ни британците като част от бившия СССР?

Любомир Кючуков:

Не. Това, че в даден контекст, българската храна се продава заедно с продукти от тези страни е въпрос на търговско предпочитание. Много често се предлагат продукти от даден регион. На много места има и чисто български магазини.

Може ли да се каже, че българите в чужбина са ощетени след като беше закрит постът на министъра без портфейл Божидар Димитров? В тази връзка, необходимо ли е според Вас да има отделен човек в правителството, който да отговаря за този ресор?

Любомир Кючуков:

Въпросът с поста е вторичен. По-важни са отношението и политиката в съдържателен план. Когато има последователна политика на приемственост, която отчита нуждите на българските граждани зад граница, това неминуемо подпомага сплотяването на българската общност зад граница.

Партия „Другата България" започна кампания за преброяване на българите-емигранти, която не е подкрепена от Националния статистически институт. Запознат ли сте с тази идея и какво мислите за нея?

Любомир Кючуков:

Наличието на по-пълна и точна информация за българите зад граница безспорно е важно. Сега преброяване се извършва не само в България, но и във всички страни-членки на ЕС, включително и във Великобритания и българското посолство призовава всички сънародници да участват в него. Надявам се след това да имаме много по-точна представа за българите, които живеят постоянно в Обединеното кралство.  Резултатите от всяко друго преброяване, макар и показателни, ще бъдат винаги приблизителни и с много големи отклонения от реалната картина.

 

1В момента компанията и Министерството на икономиката, енергетиката и туризма водят преговори за удължаване с още 2 години договора. През миналия месец се появи информация в пресата, че са спрени проучванията край Галата, заради изтекъл договор. Компанията е била уведомена да напусне района. "Мелроуз рисорсиз" е единствената, която добива природен газ у нас. Количеството е около 400 млн. куб. м годишно, или около 20 на сто от потреблението ни. (бел.авт.)

2Банката спечели конкурса за консултант с оферта от 2,7 млн. евро за финансовите анализи, които ще представи за строителството на централата. При доказване, че централата е икономически обоснована, банката ще получи и 0,95% от крайната цена за осъществяването на проекта. Предстои банката да представи своя начален обзорен доклад, съдържащ виждането за изпълнението на договора, организационните и техническите аспекти по прилагането му, очакваните проблеми и препоръки. След това HSBC ще трябва да предостави и концепция за развитието на проекта, пазарно проучване - анализ на регионалния електроенергиен пазар и икономически (оперативен) модел (бел.авт).


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.03   238 г. – Гордиан I e провъзгласен от сената за антиимператор на Максимин Трак. Неговият син Гордиан II e сърегент. Двамата управляват само до 9 април. 238 г. е...