В България липсват хора, които да поведат борбата с корупцията

06.10.2008 | 12:00
по статията работи: Лили Бончева
Диана Ковачева, Изпълнителен директор, "Прозрачност без граници"
В България липсват хора, които да поведат борбата с корупцията

Специално за Econ.bg


В края на месец септември в София беше представен годишният доклад на Transparency International “Индекс за възприятие на корупцията 2008 г.". Според резултатите от изследването страната ни е най-корумпирана в целия Европейския съюз. По този въпрос и още теми, свързани с корупцията в България, разговаряме с Диана Ковачева, изпълнителен директор на българското национално представителство на Transparency International - „Прозрачност без граници”



Г-жо Ковачева, как ще коментирате резултата на България в тазгодишния доклад на Transparency International “Индекс за възприятие на корупцията 2008 г."?

Диана Ковачева:

За съжаление ще коментирам, че тази година резултатът на България е обезкуражителен. Тя за първи път намалява своя индекс. По този начин, от едно устойчиво ниво, на което беше България през последните години, тази година страната се връща към едни отдавна забравени ниски нива на индекса си. Това означава, че не просто корупцията продължава да бъде сериозен проблем за България, а че този проблем се задълбочава.

Освен корупцията какви са другите фактори, довели до спада в индекса на страната?

Диана Ковачева:


От една страна проблемът е, че България се измерва с държавите-членки на Европейския съюз и се стреми да постигне едни резултати, които от години другите държави постигат. Те на практика разполагат с една значително по-чиста от корупция среда.

За България проблемът е по-сериозен. Това е така, защото при нея корупцията не е чисто национално престъпление. То не се свързва само с взимането и даването на подкуп, а също така с наличието на една много сериозна организирана престъпност, която затруднява сериозно процеса на противодействие на корупцията у нас. Именно това прави много по-сложен механизмът на противодействие на корупцията. Причина за това са от една страна много сериозното разпространение на корупцията сред висшите политически нива, а от друга - фактът, че натискът на нелегитимния бизнес върху политиците сериозно допринася за задълбочаване на проблема.

До каква степен нелегитимният бизнес влияе върху политиците, заемащи най-горните етажи на властта?

Диана Ковачева:


За съжаление се оказва, че той влияе не само върху политиците, а и върху съдебната система. По този начин нелегитимният бизнес парализира каналите за противодействие на корупцията, защото липсва политическа воля и възможност за реакция на политиците. От друга страна в случаите, когато много сериозни корупционни скандали станат факт и излязат наяве, се оказва, че съдебната система не може да се освободи в достатъчна степен от политическия и икономическия натиск, за да осигури едно ефективно наказване на лицата, които са заподозрени в участие в корупционни схеми. Това на практика прави България безпомощна в процеса на противодействие на корупцията и съответно критикувана и от Европейския съюз и от партньорите на страната в международен план.

Има ли панацея за българската съдебна система?

Диана Ковачева:


Панацея трудно може да се намери, но поне може да се направи опит страната да се освободи от икономичския натиск, на който е подложена. Той е свързан най-вече с необходимостта представителите на съдебната система да запазват своята независимост, да не се поддават на корупционен натиск. Това разбира се е много трудно, защото цялата система е отворена за корупция.

В този смисъл независимостта на съдиите и прокурорите следва да бъде схващана не като независимост в чисто личен аспект, но повече като професионална независимост и като възможност да се прояви гражданската доблест от страна на всеки един от тях, така че да се стигне до някакви конкретни резултати.

Много често се споменава операцията „чисти ръце”, каквато навремето беше проведена и в Италия. За съжаление, за да бъде проведена една такава операция у нас, следва да има лидери, които да поемат ангажимента за противодействие на корупцията.

Съществуват ли в България личности, които да поведат борбата с корупцията?

Диана Ковачева:


За съжаление, поне през последните няколко години, в които ние (бел.ред. „Прозрачност без граници”) обявяваме своя индекс, не сме назовали нито едно лице, което да се каже, че може да бъде схващано дори като неформален лидер. На този етап не виждам някой, който да е заявил наистина и да е предприел някакви конкретни мерки в този процес. Да се надяваме, че такъв човек ще се появи.

До каква степен корупцията може да окаже влияние върху размера на преките чуждестранни инвестиции у нас?

Диана Ковачева:

При всички случаи бизнесът калкулира цената на подкупите в стойността на правене на бизнес у нас. Това прави България една неособено привлекателна държава. Разбира се, бизнесът трудно може да бъде определен просто като жертва на корупцията, защото става въпрос за две страни. Едната - която взима, и другата -която дава подкупи.

Истината е, че държавите, които успяват да подобрят своя индекс в рамките на изследването на Transparency International, успяват да достигнат до повишаване на средните доходи на населението, както и да повишат притока на капитали.

Обратно – корупцията отблъсква бизнеса, защото тя трябва да функционира в една непредсказуема и динамична среда от гледна точка на корупцията. Това от своя страна води до загуби за бизнеса.

Възможно ли е да се стигне до намаляване на нивото на корупцията у нас в близко бъдеще?

Диана Ковачева:


Можем само да се надяваме. Това може да се случи, ако бъдат предприети ефективни мерки за справяне с корупцията. От друга страна обаче, ако продължат да се правят кампанийни мероприятия, в които просто да се заявява политическа воля, а да не следва нищо, струва ми се, че ще си останем на нивото на корупцията, на което сме в момента.

Ефективни ли са предприетите от правителството мерки след негативния доклад на Европейската комисия, който беше публикуван през юли?

Диана Ковачева:


До този момент ефект от тези мерки не може да се усети, защото те бяха предприети твърде скоро. Струва ми се, че устойчивостта в тези усилия би могла да доведе до някакъв конкретен резултат, какъвто на този етап липсва.

Очаквате ли изследването на Индекса за възприятие на корупцията да доведе до отлив на чуждестранни инвестиции в България?

Диана Ковачева:


На този етап нямам никакви очаквания, тъй като става въпрос за динамични данни. Това е така, защото индексът се базира на резултати от изследвания, които се изготвят от 13 независими институции. Така че каква ще бъде позицията на чуждестранния бизнес за разпространението на корупцията в България наистина зависи от самите представители на чуждестранния бизнес и от посланието, което България изпраща към тях.

Интервю на Петър Чернев
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...