В интервюто са използвани въпроси и на други медии
Г-н Найденов, в края на август Асоциацията на пчеларите-професионалисти обяви, че завежда дело срещу МЗХ заради Наредба 26 за директните доставки на малки количества суровини и храни от животински произход. Какъв е Вашият коментар по въпроса?
Мирослав Найденов:
Не съм уведомен от правната дирекция на министерството за такъв случай. Не мога да коментирам нещо, за което не знам, че е факт. Големият проблем е, че асоциациите и съюзите в пчеларския сектор са много - повече от самите пчелари. Когато писахме наредбата, ние сме взели мненията на пчеларите. Ако обаче имаме 20 и кусур браншови пчеларски организации, няма как да съберем в нормата всичките им искания. Тази наредба все пак касае не само пчеларите, а и производителите на яйца, сирене, месо, дивеч и т.н.
Не мислите ли, че ограничение от 40% за продажба на технологично непреработен пчелен мед от производител на краен потребител в малко количество, установено с наредбата, представлява сериозно ограничение и нарушение на принципа на свобода на движение на услуги и стоки в ЕС?
Мирослав Найденов:
Ние разрешихме много повече например що се касае до млякото и млечните продукти. Ако има колизия по отношение на пчеларите, можем да реагираме - наредбата не е библия, за да не се променя векове. Ако пчеларите представят доводи, наредбата ще бъде променена. Засега този диалог не е осъществен.
Възможно ли е да има данъчни облекчения за пчеларите?
Мирослав Найденов:
Възможно е МЗХ да търси начини как пчеларският сектор да бъде финансиран допълнително, а за данъчни облекчения трябва да попитате министър Симеон Дянков.
Какви са най-големите проблеми на пчеларството извън финансовите и търговските аспекти?
Мирослав Найденов:
Най-големият бич е неконтролираното третиране с пестициди. Още от другата седмица (12.09-18.09.11) ще извикам съответните служби, ще направя и координация по отношение на селскостопанската авиация и ще се опитаме да въведем по-рестриктивен режим на използване на пестициди, макар че всички, които се използват в България, са разрешени в Европейския съюз. Ще се опитаме да създадем и система за ранно предупреждение при пръскане с пестициди.
Отделно ще опитаме да стимулираме използването на пестициди, които са безвредни за пчелите. Това може да стане посредством въвеждане на облекчения по отношение ползването им - например бонуси за тези, които ги ползват. Бонусите могат да дойдат от неусвоени средства по Програмата за развитие на пчеларството. Можем да въведем и рестрикции по отношение на ползването на опасни пестициди за пчелите.
Също така трябва да се направи проверка на препаратите, които се ползват за третиране на вароатоза и нозематоза и дали паразитите не са резистентни към тях. Съответно трябва да се предупредят и пчеларите, ако има подобно нещо.
Има ли санкции за фермери, които ползват опасни за пчелите пестициди?
Мирослав Найденов:
Не, няма, защото те са разрешени в ЕС. Вижте, когато се ползват такива пестициди, те трябва да се употребяват след предварителна нотификация към самите пчелари. Очевидно обаче в много случаи това не се прави. Затова можем да въведем режим за ползването им и той например да бъде свързан с писмено уведомление към служителите на съответните общински служби по отношение на конкретен блок с насаждения, който ще се третира.
Има ли някакво ограничение у нас къде могат да се разполагат пчелни кошери? Могат ли например да бъдат в центъра на града?
Мирослав Найденов:
Няма законово ограничение. Разбира се, редно е самите пчелари да търсят такива места за разполагане на кошерите си, които да не са опасни за хората - все пак има хора, които ги е страх от пчели, алергични са.