Основният проблем на предприемачите е правилното ориентиране към пазара

26.10.2007 | 13:04
по статията работи: Лили Бончева
Сирма Комитова, Ръководител, Бизнес център Нови пазар
Основният проблем на предприемачите е правилното ориентиране към пазара


Специално за Econ.bg


Г-жо Комитова, какви са целите на Бизнес центъра и по какъв начин подпомагате малките и средните предприятия?

Сирма Комитова:


Бизнес център–Нови пазар е сдружение с нестопанска цел и съществува от 6 години. Основната цел, с която е създаден е общо казано, подпомагане на местното икономическо развитие. Дейността, с която се занимаваме в тази връзка, е на първо място лизинг за машини и оборудване. По лизингова схема на Проект Jobs предоставяме на стартиращи предприятия, действащи вече малки и микро фирми и земеделски стопани, както финансова, така и консултантска помощ в сферата на финансовите взаимоотношения. Провеждаме и обучения за професионална квалификация, тъй като в последните години се забелязват все повече проблеми с професионалната квалификация на работниците и служителите. Имаме лиценз като Център за професионално обучение.

Освен тези две основни насоки на работа с бизнеса, работим с цялата местна общност, подпомагайки ги при идентифицирането на идеи за проекти и разработването им. В тази насока ни е все още е доста трудно, тъй като понятието “проект” стои малко чуждо за предприемачите в региона, но започнаха да свикват и с това.

Вашият център функционира от 2001 г. Какво беше състоянието на фирмите преди старта на дейността ви и какво се промени след това?

Сирма Комитова:

Когато стартирахме през 2001 година бяхме един от първите проекти, създадени по Програмата "Заетост чрез подкрепа на бизнеса” на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Програмата на ООН (ПРООН) за развитие в България. Бяхме една от първите инициативи в подкрепа на бизнеса в региона. Постепенно много програми стартираха както в цялата страна, така и в Нови пазар. В началото хората бяха плахи за стартиране на собствен бизнес, неуверени. Много млади хора и безработни лица, желаещи да започнат бизнес, се възползваха от възможностите, които предлагат не само местните, но и международните програми. Хората станаха по-информирани. Тук трябва да се отбележи, че в тази насока центърът провежда широка информационна кампания за предприемачите.

Нашето наблюдение е, че бизнесът търпи развитие и в отделните сектори. Нашият регион е определян като земеделски район с добре развито зеленчукопроизводство, зърнопроизводство и лозарство. За съжаление старите лозя са вече унищожени. В момента тече процедура по подновяване, но с много бавни темпове. Така че по-скоро секторите се изместиха в сферата на услугите. През годините се наблюдаваше спад в силикатното производство, но сега основно чрез няколко водещи фирми, които работят в големи мащаби, отново се възражда.

Според Вашите наблюдения, кои са най-често срещаните трудности, пред които са изправени предприемачите?

Сирма Комитова:

Преди 6 години основният проблем беше трудният достъп до финансиране. Сега вече има такъв достъп – предимно чрез агресивната политика на банките. Може би в момента основният проблем е правилното ориентиране към пазара – независимо дали е в сферата на производството или услугите. Все още фокусът на предприемачите е ориентиран към производството и ресурсното обезпечаване на производството. Едва сега те осъзнават, че имат нужда от проучване и сериозна работа на пазара и човешкия фактор. Оказва се, че в малките общини, особено в последната година, се забелязва голям проблем с човешкия ресурс и квалифицираните кадри.

С кои институции и организации работите?

Сирма Комитова:

Самият Бизнес център, като инициатива на МТСП и ПРООН, има реализирани проекти с други партньори, сред които са Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество, Социално-инвестиционния фонд, Посолството на Великобритания. В ежедневието най-често работим с представителите на местното самооуправление – всички общини от региона и Дирекция ”Бюро по труда”, с които сме пряко ангажирани в професионалното обучение на кадрите. Работим още с Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Агенцията за социално подпомагане. Националната агенция по приходите. В общи линии покриваме доста широк периметър от контакти.

Каква е стойността на реализираните до момента проекти?

Сирма Комитова:

Центърът подпомага предприемачите да реализират проекти. Самите проекти, които правим, са в обществена ползва, а не са инвестиционни – лизинговото оборудване, което сме предоставили на хората, е на стойност 800 хиляди лева. Разбира се това не са грантове, а суми, които те връщат.

Какво е равнището на безработицата в момента и на колко души вече сте осигурили работни места?

Сирма Комитова:

Когато започнахме да работим равнището на безработицата беше 27-28%, а сега е около 15%. Тази безработица е по-скоро структурна, има търсене на кадри, но с определена квалификация. За съжаление в динамиката на пазара още не могат да се наместят нещата. Дирекциите “Бюро по труда” се опитват да отговорят, организират обучения, но промяната не става така бързо. Само за миналата година обучените в професионална квалификация бяха над 360 души.

Наблюдава ли се вече у предприемачите нагласата да кандидатстват по Оперативните програми на ЕС?

Сирма Комитова:

Най-голям интерес имат предприемачите към Оперативните програми “Човешки ресурси” и “Конкурентоспособност”. По първата програма от региона имаме все още сравнително малко кандидати. Причината за това е, че в началото на годината течеше предприсъединителен инструмент по Програма ФАР “Човешки ресурси” и трима предприемачи в региона чрез наше партньорство подадоха документи. Оказа се, че Оперативната програма стартира, а още нямахме резултати за кандидатстването по предприсъединителния фонд. Фирмите решиха да изчакат резултатите, за да не се ангажират едновременно с твърде много проекти и да не могат ресурсно да ги обезпечат. Относно втората Оперативна програма, до момента има доста разрабитени проекти.

Какви са бъдещите планове за развитие на Бизнес центъра, който ръководите?


Сирма Комитова:

Когато създавахме Бизнес центъра, неговата насока беше локалното развитие, в рамките на територията на община Нови пазар. След като беше реализиран миналата година един проект за обучение по публично-частни партньорство и работихме с 8 общини от региона, се усети стимулът да прераснем в регионален Бизнес център. Вече е обсъдена тази насока на Общо събрание на сдружението, имаме подкрепата на членовете. До края на годината ще предприемем административни стъпки, като поканим общините от региона да станат наши членове.

Интервюто взе Апостол Апостолов

Логистична подкрепа: Мирослав Димов, Нови пазар




 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...