Отношението на хората към банките не трябва да се променя

09.04.2009 | 14:47
по статията работи:
Петя Димитрова, Изпълнителен директор и член на Съвета на директорите, Пощенска банка
Отношението на хората към банките не трябва да се променя
Снимка: Пощенска банка

Специално за Econ.bg


На 7 април бяха връчени наградите в конкурса за млади мениджъри Next Generation. Голямата награда в инициативата, организирана от в. "Пари" и Deloitte България с медийното партньорство на Econ.bg, получи изпълнителният директор и член на Съвета на директорите на Пощенска банка ("Юробанк И Еф Джи България" АД), част от Eurobank EFG Group, Петя Димитрова.

Димитрова има две магистърски степени по "Финанси" и "Банково дело" от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Университета за национално и световно стопанство. Тя е придобила и степен магистър по "Бизнес администрация" от Университета в Шефийлд. Член е на Асоциацията на сертифицираните експерт счетоводители (ACCA) в Лондон и на Garson Lehrman Group Accounting Council в Лондон. Притежава и диплома по Управление и социално развитие на неправителствените организации от Солунски университет „Аристотел” и Университета на Македония, (Гърция).

Петя Димитрова сподели първите си емоции и свои виждания по актуални теми специално за Econ.bg, непосредствено след като получи голямата награда в конкурса Next Generation.


Честита награда, г-жо Димитрова. Какво е чувството да сте победител в конкурса Next Generation?

Петя Димитрова:


Благодаря. Чувството е прекрасно. Бях много поласкана и развълнувана.

Тази награда ме трогна. Първо - защото финансовата сфера е общоприето мъжка сфера, второ - защото наистина е някакво признание за моите лични успехи и за успехите на компанията, в която работя. Трето - поради факта, че аз поне не съм чувала за друга подобна инициатива, която цели да подпомогне и оцени младите хора. Това беше една прекрасна инициатива. Моят апел е и други институции да я последват. Тези хора (бел.ред – младите хора) в България трябва да имат стимул.

Кои са основните функции, който изпълнявате в EFG?

Петя Димитрова:


Аз съм изпълнителен директор в банката. „Пощенска банка” е част от от Eurobank EFG Group. Под нашата шапка има още осем компании. Аз съм и главен финансов директор за компанията и за бизнеса й България. Това е най-накратко.

Какво е чувството да си жена в една сфера, която според общоприетото схващане е изцяло мъжка?

Петя Димитрова:


Аз съм противник на това виждане. Смятам, че бизнесът е бизнес, а това дали си мъж или жена няма никакво значение, ако си достатъчно подготвен мениджър.

Как се отрази световната криза върху EFG през последните няколко месеца?

Петя Димитрова:


Световната криза затова е световна - няма институция или човек на земята, който няма да бъде засегнат от тази криза. Самата „Пощенска банка” не е засегната пряко, а по-скоро косвено поради факта, че международните пазари се затварят, икономиката на страната страда. Виждаме, че вече е налице намаление на износа, на продукцията. Компаниите започват да изпитват трудности от това, че нямат достатъчно пазари. Това ще е тежка година за всички, но, както казват и премиерът, и гуверньорът на Централната банка - финансовата обстановка в България е стабилна и ние трябва да оцелеем в тази криза.

Кои бяха основните дейности на банката, които бяха засегнати от кризата?

Петя Димитрова:


Няма основни дейности. Кризата е толкова глобална и повсеместна. Това, което мога да кажа, е валидно за цялата финансова институция.

Факт е, че финансовите институции започват да прилагат по-строги мерки, макар че в България те и преди бяха достатъчно строги. Също така те започват да гледат по-консервативно и това е от полза за всички среди.

Аз ще дам един пример, няма да цитирам имена – за първи път ми се случва човек дойде и ми благодари за това, че му отказвам кредит. Той каза: „Благодаря Ви, че октомври месец ме посъветвахте да не взимам кредит, защото ако сега го бях взел, трябваше да затворя компанията.”

Промени ли се отношението на хората спрямо финансовите институции вследствие на кризата?

Петя Димитрова:


Отношението на хората не би трябвало да се променя, защото целта на финансовите институции е да бъдат до хората. Аз давам често този пример – житейският път на един човек е съпътстван с финансовите му решения от началото до края. Ние живеем в такова време, а и преди е било така.

Важното е обаче хората да взимат разумни решения. Тук разбира се е важна ролята на институциите, от една страна, и на самия човек, от друга, за да може клиентът да прецени поемането на реален и балансиран риск.

Иначе аз не смятам, че нещо кой знае какво би се променило, защото критериите, скоринг системите, оценяването - и преди съществуваха, и сега ги има. Регулациите на Българската народна банка, както виждаме, не са се променили. Имаше разбира се промени, които помогнаха на системата. Нашата Централна банка наистина се опита и това е похвално, но, от друга страна, хората трябва сами да носят отговорност за своите решения.

Каква е личната Ви прогноза за това как ще се развият нещата във финансовата система у нас в краткосрочен план?

Петя Димитрова:


Аз не смятам, че има човек, който да може да даде някаква прогноза, поради факта, че кризата е прекалено глобална, а не се знае дълбочината й. Има много фактори и елементи, които влияят. България е малък пазар. Тя не е реално в центъра на кризата, но няма как и да не я отчете. Прогнози не бих се ангажирала да дам. Смятам, че фактът, че финансовата ни система е стабилна, е от изключително голямо значение за това кризата да бъде преодоляна във възможно най-кратки срокове.

Кои са основните качества, с които смятате, че успявате да привличате клиенти?

Петя Димитрова:

Най-важното е това, че сме близо до тях – ние сме универсална банка. Искаме да предложим цялата гама от финансови решения и услуги, така че да съпровождаме целия житейски път, както вече казах, на клиентите си. Стремим се да бъдем наистина техен партньор във всяко едно отношение.

В личен план какво предстои за Вас оттук насетне?

Петя Димитрова:


Много работа.


Интервю на Петър Чернев, Econ.bg
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...