Водещ:
МС одобри доклада на г-н Шиляшки и с това на практика е даден ход на финализиране на сделката с двете американски компании за рехабилитацията на ТЕЦ "Марица-изток" 1 и 3. Добри ли са тези договори, положителна ли е тази перспектива за развитие на двете електроцентрали?
Л.Хампарцумян:
Това дава възможност, основното е, България да бъде енергийно независима. За съжаление знаете, че българските въглища са лигнитни, ние нямаме някакви антрацитни въглища, петрол и газ. Това е единственият начин ние да имаме една модерна технология с изключително високи показатели по отношение на екологията и която да ни даде възможност да имаме голяма генерирана мощност, капацитет за производство на електроенергия Така че каквото и да стане на енергийните пазари около нас или с цените на енергията, ние ще имаме определена степен на независимост. Това е изключително важно.
Второто нещо, че това са големи американски инвестиции, те са едни от най-големите в Източна Европа правени въобще. Това ни поставя в съвсем друга светлина пред световната инвестиционна общност, защото това показва, че в България може да има големи проекти, да се влагат големи пари, които да носят една прилична възвръщаемост на инвеститорите. Разбира се, нашите интереси се разминават с тези на инвеститорите, когато става дума да се договорят всичките условия. Те искат повече, ние искаме по-малко и някъде си срещаме интереса. Този интерес се срещна в един процес, който продължи над 2 години и в който участваха инвестиционни банки, в който участваха на наша страна консултанти от световноизвестната фирма "Делойт и Туш", "Нортен роуз", адвокатска фирма международна, базирана в Лондон. Така че това не е решение, което е взето просто от няколко души, които заседават и си измислят цифри. Това нещо е базирано на световния опит и на възможностите да постигнем определени параметри при преговорите. Това са едни изгодни и много важни за България сделки. Не забравяйте, тези сделки ще се финансират от организации от типа на KFW в Германия, това е там системата за експортно застраховане, ОПИК в САЩ, ЕБВР. Мислите ли, че тези институции биха подкрепили едни непрозрачни или проекти, вредни за държавата и в крайна сметка губещи - ами, те ще си загубят парите.
Водещ:
А тези проекти освен всичко друго водят и до разкриване на работни места, и то немалко.
Л.Хампарцумян:
Около 3 хиляди. Разбира се, не е малко, но водят и до подобряване на параметрите на околната среда Ние ще въведем с тези нови мощности възможно най-модерното нещо, ние сме в ХХI век.
Водещ:
Какви са следващите етапи?
Л.Хампарцумян:
Следващите етапи включват преговори с банките, одобрения, пускане на кредити, започване на работите. Всъщност проектите като дължина на проекти са 15-20-годишни. А иначе жизнеспособността на тези централи е над 40 години.
/Предоставено от BEF News Desk/