Ще се стремим към високотехнологично производство на риба

17.12.2008 | 15:56
по статията работи: econ.bg
Антон Дочев, директор на Дирекция "Европейски фонд за рибарство" към ИАРА
Ще се стремим към високотехнологично производство на риба


Специално за Econ.bg

От началото на декември, след близо година закъснение, започна приемането на проекти по Оперативна програма за развитие на сектор "Рибарство" (ОПРСР) За периода 2007-2013 година Европейската комисия (ЕК) ще отпусне 80 млн. евро за развитието на рибарството и аквакултурите у нас. Към тези средства ще бъдат прибавени и 26 млн. евро национално съфинансиране. За ситуацията в сектора и за целите на програмата разговаряме с Антон Дочев, директор на Дирекция "Европейски фонд за рибарство" към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Дирекцията е изпълнителен орган по оперативната програма.

 

Г-н Дочев, каква е целта на Оперативната програма за развитие на сектор "Рибарство" (ОПРСР)?

Антон Дочев:

Целта на програмата е развитието на сектор "Рибарство", като набелязахме много широка гама от цели и задачи, покрити от възможностите, които създават четирите оси и мерките по тях. Европейският фонд за развитие на рибарството и аквакултурите ни отпуска субсидия в размер на 80 млн. евро за периода 2007-2013 година. Към тези средства се добавя и национално съфинансиране в размер на 26 млн. евро. В оперативната програма са разписани 19 мерки по четири оси и с помощта на тях ще инвестираме в подобряване на риболовния флот, развитието на аквакултурното производство и развитието на крайбрежните региони. Общата политика на ЕС в тази област е изключително сериозна, последователна и предвижда защита на заплашени рибни ресурси.

Представителите на ЕК определиха отпуснатите средства като „адекватни” на нуждите на сектора. Каква е Вашата оценка?

Антон Дочев

Вероятно ще мога да отговоря на този въпрос след време, когато видим какви проекти – с каква значимост и с каква стойност, ще дойдат при нас. При изготвянето на Националния стратегически план и на Оперативната програма си партнирахме с колеги от Главна дирекция „Морски въпроси и рибарство” и браншовите организации в България. Направихме точна оценка на сектора – силни и слаби страни, възможности и рискови фактори. В крайна сметка стигнахме до извода, че това е съвсем реална и изпълнима сума. Целта е нито да връщаме пари, нито да се окаже, че не стигат пари за развитие на инициативата. Съобразихме се и с опита на останалите страни членки, използвали европейски субсидии за развитието на сектор „Рибарство”. Така че сумата е преценена доста добре.

Кой може да кандидатства за субсидии по оперативната програма?

Антон Дочев

Няма ограничения – всеки може да бъде бенефициент по тази програма. Става въпрос за физически лица, юридически лица, риболовци. По четвъртата ос - ”Развитие на крайбрежните райони”, ще бъдат създавани и специални групи, които ще разписват специални стратегии за развитие на изконно рибарски дейности.

Как преценявате възможностите на България – може ли да се преборим с конкуренцията на останалите морски държави в ЕС?

Антон Дочев

Ние не се конкурираме с останалите държави от ЕС в областта на риболовството. По отношение на пазара обаче – да. Колкото по-високо технологично е производството на риба и рибни продукти, толкова по-добре. Българинът няма изработен вкус и култура за консумация на риба и за нас ще бъде достатъчно да успеем да повишим консумацията на риба у нас. Средно българите консумират по 4 -4,5 кг риба годишно, като за сравнение в Португалия например консумацията е средно 15 кг. Ако успеем да увеличим консумацията на вътрешния пазар до 9-10 кг годишно, само си представете каква необходимост ще имаме от аквакултурно производство. Ресурсът, който дава Черно море, не е достатъчен. Основната част от уловите е риба цаца, която се преработва. Калканът е деликатесна риба, а останалите по-интересни риби – лефер, зарган и паламуд, са сезонни, мигриращи риби и не са характерни. Идеята е с помощта на оперативната програма да субсидираме рибните стопанства - отглеждането на шаранови видове в топли води, в ниските географски части и пъстървата, отглеждана във високопланинските язовири.

Т.е. целта е по-скоро производството на риба, а не улов?

Антон Дочев

Точно така. Производството на риба и задоволяването преди всичко на вътрешния пазар. Разбира се, целта да излезем на пазара в Европа също е на преден план. Ние и сега изнасяме, а със средствата от Европейския фонд по рибарство и аквакултури ще се опитаме да модернизираме и преструктурираме производството си, така че да разширим нишата си на европейския пазар. Така че, конкуренция, каквато има между големите атлантически и средиземноморски държави в ЕС, ние не можем да си позволим. Ние не се конкурираме дори с Румъния. Желанието ни е да се обединим с останалите черноморски държави, нечленуващи в ЕС, в една рибарска организация и да провеждаме ефективни мерки за опазване на рибните ресурси.

Като изпълнителен орган на оперативната програма дирекцията "Европейски фонд за рибарство" към ИАРА предвижда ли изпълнението на комуникационни програми и имате ли необходимия капацитет?

Антон Дочев

До края на 2008 година ще стартираме информационната кампания за програмата. Отваряме мерките по петата ос „Техническа помощ”, а именно там са насочени средствата за информационната кампания. За последните шест месеца свършихме много работа в агенцията – променихме устройствения правилник в края на март, назначихме много специалисти и проведохме програми за обучение. Така че имаме и потенциала да се справим с предизвикателствата на програмата, установено и от Европейската комисия.

Интервю на Деляна Петкова

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...