Специално за Econ.bg
От началото на декември, след близо година закъснение, започна приемането на проекти по Оперативна програма за развитие на сектор "Рибарство" (ОПРСР) За периода 2007-2013 година Европейската комисия (ЕК) ще отпусне 80 млн. евро за развитието на рибарството и аквакултурите у нас. Към тези средства ще бъдат прибавени и 26 млн. евро национално съфинансиране. За ситуацията в сектора и за целите на програмата разговаряме с Антон Дочев, директор на Дирекция "Европейски фонд за рибарство" към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). Дирекцията е изпълнителен орган по оперативната програма.
Г-н Дочев, каква е целта на Оперативната програма за развитие на сектор "Рибарство" (ОПРСР)?
Антон Дочев:
Целта на програмата е развитието на сектор "Рибарство", като набелязахме много широка гама от цели и задачи, покрити от възможностите, които създават четирите оси и мерките по тях. Европейският фонд за развитие на рибарството и аквакултурите ни отпуска субсидия в размер на 80 млн. евро за периода 2007-2013 година. Към тези средства се добавя и национално съфинансиране в размер на 26 млн. евро. В оперативната програма са разписани 19 мерки по четири оси и с помощта на тях ще инвестираме в подобряване на риболовния флот, развитието на аквакултурното производство и развитието на крайбрежните региони. Общата политика на ЕС в тази област е изключително сериозна, последователна и предвижда защита на заплашени рибни ресурси.
Представителите на ЕК определиха отпуснатите средства като „адекватни” на нуждите на сектора. Каква е Вашата оценка?
Антон Дочев
Вероятно ще мога да отговоря на този въпрос след време, когато видим какви проекти – с каква значимост и с каква стойност, ще дойдат при нас. При изготвянето на Националния стратегически план и на Оперативната програма си партнирахме с колеги от Главна дирекция „Морски въпроси и рибарство” и браншовите организации в България. Направихме точна оценка на сектора – силни и слаби страни, възможности и рискови фактори. В крайна сметка стигнахме до извода, че това е съвсем реална и изпълнима сума. Целта е нито да връщаме пари, нито да се окаже, че не стигат пари за развитие на инициативата. Съобразихме се и с опита на останалите страни членки, използвали европейски субсидии за развитието на сектор „Рибарство”. Така че сумата е преценена доста добре.
Кой може да кандидатства за субсидии по оперативната програма?
Антон Дочев
Няма ограничения – всеки може да бъде бенефициент по тази програма. Става въпрос за физически лица, юридически лица, риболовци. По четвъртата ос - ”Развитие на крайбрежните райони”, ще бъдат създавани и специални групи, които ще разписват специални стратегии за развитие на изконно рибарски дейности.
Как преценявате възможностите на България – може ли да се преборим с конкуренцията на останалите морски държави в ЕС?
Антон Дочев
Ние не се конкурираме с останалите държави от ЕС в областта на риболовството. По отношение на пазара обаче – да. Колкото по-високо технологично е производството на риба и рибни продукти, толкова по-добре. Българинът няма изработен вкус и култура за консумация на риба и за нас ще бъде достатъчно да успеем да повишим консумацията на риба у нас. Средно българите консумират по 4 -4,5 кг риба годишно, като за сравнение в Португалия например консумацията е средно 15 кг. Ако успеем да увеличим консумацията на вътрешния пазар до 9-10 кг годишно, само си представете каква необходимост ще имаме от аквакултурно производство. Ресурсът, който дава Черно море, не е достатъчен. Основната част от уловите е риба цаца, която се преработва. Калканът е деликатесна риба, а останалите по-интересни риби – лефер, зарган и паламуд, са сезонни, мигриращи риби и не са характерни. Идеята е с помощта на оперативната програма да субсидираме рибните стопанства - отглеждането на шаранови видове в топли води, в ниските географски части и пъстървата, отглеждана във високопланинските язовири.
Т.е. целта е по-скоро производството на риба, а не улов?
Антон Дочев
Точно така. Производството на риба и задоволяването преди всичко на вътрешния пазар. Разбира се, целта да излезем на пазара в Европа също е на преден план. Ние и сега изнасяме, а със средствата от Европейския фонд по рибарство и аквакултури ще се опитаме да модернизираме и преструктурираме производството си, така че да разширим нишата си на европейския пазар. Така че, конкуренция, каквато има между големите атлантически и средиземноморски държави в ЕС, ние не можем да си позволим. Ние не се конкурираме дори с Румъния. Желанието ни е да се обединим с останалите черноморски държави, нечленуващи в ЕС, в една рибарска организация и да провеждаме ефективни мерки за опазване на рибните ресурси.
Като изпълнителен орган на оперативната програма дирекцията "Европейски фонд за рибарство" към ИАРА предвижда ли изпълнението на комуникационни програми и имате ли необходимия капацитет?
Антон Дочев
До края на 2008 година ще стартираме информационната кампания за програмата. Отваряме мерките по петата ос „Техническа помощ”, а именно там са насочени средствата за информационната кампания. За последните шест месеца свършихме много работа в агенцията – променихме устройствения правилник в края на март, назначихме много специалисти и проведохме програми за обучение. Така че имаме и потенциала да се справим с предизвикателствата на програмата, установено и от Европейската комисия.
Интервю на Деляна Петкова