Как да намерим идеалния мениджър за фирмата си

26.04.2012
по статията работи: Теодора Пенева
Мит ли е перфектният лидер с усет към новото и гъвкав към бизнес тенденциите?
Как да намерим идеалния мениджър за фирмата си

 

Да откриеш правилния мениджър за фирмата си може да означава да направиш избор между успеха и провала на своя бизнес. Добрият управител е преди всичко добър лидер – той може да организира и вдъхнови служителите, за да дадат най-доброто, на което са способни. По важност социалните умения се нареждат до перфектната компютърна грамотност и способността да си наясно с всички нови течения и въведения в бранша. Ефективният мениджър е гъвкав – той следи посоката на вятъра и я използва, за да развие бизнеса по най-добрия начин.

Според експертите от портала Ehow.com да вложиш време и енергия, за да намериш точния човек за тази длъжност, е необходима инвестиция, която би се възвърнала под формата на реални дивиденти. За тази цел те споделят някои съвети по темата.

За да намерите идеалния управител, следвайте следните стъпки:

  1. Проявете прозорливост. Преди да организирате кампания за набиране на нови лица, помислете дали някой, който работи във фирмата ви, няма потенциал да стане мениджър. Допълнителното обучение на някого, който е наясно с методиката на работа, може да ви спести много средства.

  2. Формулирайте квалификацията и индивидуалните умения, които смятате, че един управител трябва да притежава. Направете списък с характеристиките на „идеалния кандидат”. Придържайте се към него, когато описвате длъжността в обявата, както и при преглеждането на CV-та и провеждането на интервюта.

  3. Рекламирайте правилно свободната мениджърска позиция. Пуснете обявата в бизнес страницата на местния вестник, в специализираните издания и в тематично насочените интернет портали.

  4. Разгледайте всички кандидатури едновременно. Това ще ви даде общ поглед върху характеристиките на борещите се за мястото, за да ги сравните по-лесно. Претегляйте CV-тата според списъка, който сте си направили, и изберете тримата най-добри кандидати. Оставете си и четвърта и пета възможност, в случай, че някой от първите откаже интервю.

  5. Направете си малък списък и поканете тримата кандидати на интервю. Бъдете много точни при определянето на време и място. Изпратете и имейли след телефонните разговори.

  6. Организирайте комитет за интервютата. Нека в състава му влизат трима или четирима участници, които в предварителна среща да уведомите за това какво точно търсите у кандидатите. Споделете им качествата и опита, които считате, че бъдещият ви управител трябва да притежава, и им позволете да дадат своите коментари и предложения.

  7. Задавайте едни и същи въпроси на всички интервюирани – за да бъде честен изборът, те трябва да бъдат поставени в еднакви условия. Нека членовете на комитета си водят записки, за вземете под внимание и детайлите при селектирането на кандидатите.

  8. Направете среща с членовете на комитета след интервютата и обменете впечатленията и записките си. Гласувайте за първи, втори и трети кандидат – консенсусът е най-добрият вариант, но ако това не е възможно, се спрете на мениджъра, одобрен от най-много хора.

  9. Предложете мястото на първия кандидат. В случай, че отхвърли предложението ви, се обърнете към втория.

  10. Изпратете официално писмо на лицето с детайли като датата на започване на работа и размера на заплащането. Помолете новия си мениджър да подпише писмото и да ви го върне до определена дата.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...