Как да уча по-лесно нови неща

05.03.2013
по статията работи: Петя Бързилска
5 изпитани метода за запаметяване на информация
Как да уча по-лесно нови неща

Повечето хора не мислят много по въпроса как се учи. Принципно доста хора смятат, че ученето идва от самосебе си. Например, слушаш някой да говори в разговор или по време на лекция и просто попиваш това, което се казва. Е, всъщност знаем, че не е така.

С времето способността ни да запаметяваме нови неща отслабва. Нуждата от усвояване на нови знания и умения обаче не намалява, както и желанието да знаем и да бъдем прави.

В сайта за бизнес и предприемачество Inc.com маркетинг специалистът Кевин Даун предлага няколко метода, с които човек може да остане отворен и възприемчив към новото.

Заглушете вътрешния си глас

Става въпрос за гласа, който винаги се обажда, когато слушате някого. Това е гласът, който изказва собственото ви мнение относно информацията, която получавате. Всъщност е много по-лесно да слушате него, отколкото това, което казва човекът от отсрещната страна. Много често вътрешният ви глас ви пречи да слушате качествено новата информация и може да ви накара просто да изключите преди да сте чули всичко, което е важно.

Фокусирайте се по-малко върху това какво има да каже собственото ви съзнание, а повече върху думите на човека, който говори. Може да бъдете изненадани какво чувате.

Спорете със себе си

Ако не успеете да заглушите вътрешния си глас, може да се научите да го използвате като предимство. Всеки път, когато „чуете“ своето несъгласие с говорещия, се опитайте да застанете на неговата, а не на собствената си страна. Опитайте се да предложите основателни причини защо събеседникът ви е прав, а не вие. В най-добрия случай, вие най-вероятно ще станете по-отворен за информацията, която чувате. В най-лошия случай поне ще увеличите силата на собствената си аргументация.

Дръжте се така, все едно ви е много любопитно

Някои хора са естествено любопитни. Други не са. Независимо от това вие към коя категория спадате, може да получавате дивиденти, ако се държите така, все едно сте много любознателен. Следващия път, когато слушате някаква информация, си записвайте от три до пет свързани с темата въпроса. Ако присъствате на лекция, потърсете отговорите в Google. Ако водите разговор, попитайте човека от отсрещната страна това, което ви интересува. Във всички случаи, най-вероятно ще научите повече. Самото действие по измислянето на въпросите, ще ви помогне да възприемете по-добре новата тема в съзнанието си.

Намерете зрънцето истина

Никоя теория не се материализира от въздуха. Във всяка концепция, която звучи като пълна глупост, трябва да има зрънце истина. Дори да не вярвате на това, което чувате, все пак се опитайте да намерите тази част, която е вярна. Играйте си на детектив в търсене на истината. По този начин ще усъвършенствате дедуктивните си умения и дори може да подобрите идеята на този срещу вас.

Фокусирайте се върху информацията, не върху информиращия

Някои хора спират да учат заради това, че не им допада човекът, който предоставя информацията. В такъв случай обаче е много важно да разделите самото съобщение от този, който го съобщава. Представете си, че не познавате човека, който говори, ако ви е неприятен. Ако пък ви е скучен, просто си представете, че играете игра и по този начин се опитайте да се забавлявате.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!


Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...